Pokrzywka alergiczna jest jedną z wielu występujących rodzajów pokrzywki, która swoje podłoże ma na tle alergicznym. Przyczyną powstawania pokrzywki alergicznej jest uczulenie , a dokładniej szczególnie wrażliwa reakcja układu odpornościowego czynniki alergizujące (alergeny). Pokrzywka alergiczna tak samo jak atopowe zapalenie skóry, rumień czy wysypka kontaktowa, jest zaliczana do alergicznych chorób skóry.
Pokrzywka alergiczna – rodzaje występowania
Ze względu na czas występowania pokrzywki alergicznej na skórze jesteśmy w stanie podzielić ją na dwa fundamentalne rodzaje:
- Ostra pokrzywka alergiczna – około 50% przypadków tego rodzaju uczulenia ma swoje podłoże alergiczne, a występowanie pokrzywki alergicznej ustępuje po około 6 tygodniach.
- Przewlekła pokrzywka alergiczna – w tym przypadku okres występowania uczulenia przekracza 6 tygodni. Około 20-25% uczulonych posiada ten rodzaj uczulenia ze względu na ekspozycję na uczulające alergeny.
Pokrzywka alergiczna może posiadać również inną postać jaką jest pokrzywka alergiczna nawrotna. Charakteryzuje się ona swoją częstą zmiennością. W perspektywie czasu pokrzywka alergiczna pojawia się i znika. Tego typu występowania są zdecydowanie łatwiejsze do zdiagnozowania i określenia uczulenia mianem pokrzywki alergicznej.
Pokrzywka ostra najczęściej powstaje na skutek kontaktu alergenem. Do bardzo rzadko występującej pokrzywki alergicznej z czystym sumieniem można zaliczyć przewlekłą jego odmianę. Warto wspomnieć, że jej istnienie jest negowane przez wiele publikacji medycznych na świecie. W wielu publikacja znajdują się wzmianki o tym, że np. plomba w zębie, penicylina w mleku czy roztocza, pyłki są powodem występowania pokrzywki każdego dnia.
Pokrzywka alergiczna – objawy pokrzywki alergicznej
Bąbel pokrzywowy, który występuje pojedynczo lub grupowo, jest charakterystycznym objawem dla pokrzywki alergicznej. Bąble te charakteryzują się swędzeniem, obrzękiem, rumieniem oraz widocznym gołym okiem odgraniczeniem od skóry, bez zmian chorobowych. Miejscem występowania pokrzywki alergicznej może być każde miejsce na ciele alergika ewentualnie może występować w miejscu alergii kontaktowej np. dłonie. Kształt jaki wielkość bąbli pokrzywkowych może się od siebie różnić. Niema ustandaryzowanego wyglądu oraz wielkości. Na skutek nacisku na miejsce występowania objawów, bąble bledną, a po chwili ponownie się pojawiają. Typowym objawem dla pokrzywki alergicznej jest stałe przemieszczanie się miejsca występowania bąbli, opisywane najczęściej jako wędrówka lub krążenie bąbli po ciele.
W nielicznych przypadkach pokrzywka posiada również towarzyszące jej objawy, a zaliczamy do nich:
- obrzęk powiek
- obrzęk warg
- obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i dróg oddechowych
- obrzęk krtani
Bardzo ważną informacją jest fakt, że pokrzywka alergiczna może być pierwszym objawem anafilaksji a w perspektywie czasu może być również wstępem do wstrząsu anafilaktycznego.
Pokrzywka alergiczna – przyczyny powstawania pokrzywki alergicznej
Przyczyn powstawania pokrzywki alergicznej może być wiele, ale do naukowej przyczyny powstawania pokrzywki alergicznej przyczynia się reakcja IgE-zależna oraz wydzielanie histaminy, czyli komórek tucznych, zwanych również mediatorami. Ta reakcja jest głównym powodem powstawania bąbli pokrzywowych. W poniższych przykładach określono niektóre przyczyny powstawania pokrzywki alergicznej o podłożu alergicznym.
Do wywołania pokrzywki alergicznej może przyczynić się wiele czynników, do najczęściej występujących zaliczamy alergeny wziewne i kontaktowe, leki, pokarmy i dodatki do pokarmów oraz jady owadów błonkoskrzydłych.
Pokrzywka alergiczna u dzieci
Najczęściej podłożem występowania pokrzywki alergicznej u dzieci są pokarmy i dodatki do pokarmów. Pokrzywka alergiczna u dzieci występuje w skutek uczulenia na kurze jaja, krowie mleko, orzechy ziemne, orzechy laskowe, pszenica oraz soja.
Pokrzywka alergiczna – rozpoznanie pokrzywki alergicznej
Pokrzywka alergiczna jest uczuleniem, które możemy rozpoznać, zdiagnozować, wykorzystując do tego celu:
- punktowe testy skórne z zestawem alergenów wziewnych oraz pokarmowych
- punktowe testy skórne z alergenami natywnymi
- oznaczenie surowiczego stężenia antygenowo swoistych IgE skierowanych przeciwko podejrzanym alergenom
- próbę eliminacji i prowokacji alergenem np. pokarmowym
Warto wspomnieć o koniecznym wycofaniu środków przeciwhistaminowych przynajmniej na 48h przed rozpoczętymi próbami fizykalnymi. Występowanie objawów pokrzywki alergicznej u innych osób powinno być podstawą szukania przyczyn jej występowania. Ostra pokrzywka alergiczna jest zdecydowanie łatwiejsza do zdiagnozowania, zdecydowanie łatwiej jest ustalić związek przyczynowo-skutkowy, niż w przypadku przewlekłej pokrzywki alergicznej. W drugim przypadku przyczyna bardzo często zostanie nierozpoznana.
Leczenie pokrzywki alergicznej
Leczenie pokrzywki alergicznej ogranicza się do przyjmowania leków farmakologicznych, rodzaje przyjmowania leków określono poniżej:
- leki przeciwhistaminowe
- kortykosteroidy
- cyklosporyna A
- adrenalina (epinefryna)
Bezpośrednio przy leczeniu farmakologicznym, chory otrzymuje zalecenia stosowania diety eliminacyjnej, która polega na przyjmowaniu pokarmów typu: ziemniaki, ryż, woda niegazowana oraz słodzona herbata. Taka dieta jest stosowana przez około 7 dni, a następnie w odstępach 1-2 dni, wprowadzane są kolejne produkty do naszej diety. W ten sposób jesteśmy w stanie rozpoznać występowanie alergenu. Rozpoznanie alergenu, którego skutkiem jest pokrzywka alergiczna, powinniśmy unikać danego produktu.