Serce – o własne serce należy dobrze dbać, bowiem to pompa życia, która pracuje bez przerwy, nieustannie tłocząc krew i wraz z nią tlen do najdalszych zakamarków naszego ciała. Co szkodzi sercu? Przede wszystkim tłusta dieta, brak aktywności, stres, nadwaga, nałogi. Co pomaga sercu?
A jak acetylosalicylowy kwas i serce
Kwas acetylosalicylowy zawarty jest w aspirynie, jednym z najpopularniejszych leków. Niewielka jego dawka redukuje ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz rozwoju choroby wieńcowej. Kwas ten zapobiega zakrzepom usprawniając krwiobieg.
B – jak biopierwiastki
Biopierwiastki są nam potrzebne. Powinniśmy zadbać o to aby ich dostateczna ilość i różnorodność docierała wraz z pożywieniem do krwi. Wśród nich wymienić należy selen, witaminę E oraz koenzym q10, a także magnez który sprzyja koncentracji, poprawia pamięć i ukrwienie organizmu.
C – jak czosnek
Czosnek to naturalny antybiotyk o działaniu podobnym do kwasu salicylowego. Jego spożycie ogranicza ryzyko miażdżycy i obniża poziom tłuszczów we krwi.
D – jak dieta
Dieta dla serca jest kluczowa, bowiem od niej zależy czy będzie wydolne, obtłuszczone, czy narażone na nadmierną pracę. Zwracaj uwagę na to co jesz, komponując menu nie żałuj sobie warzyw i owoców. Dbaj o różnorodność oraz proporcje w spożywaniu posiłków.
E – jak eliksir
Eliksir młodości istnieje – to DHEA – hormon nadnerczy. Jego odpowiednie stężenie chroni serce przed zawałem i arytmią. W przypadku niedoboru możesz uzupełniać hormon poprzez gotowe suplementy.
F – jak flawonoidy
Flawonoidy są obecne w roślinach, warzywach, owocach oraz ziołach i przyprawach. Wspierają one detoks organizmu, poprawiają metabolizm komórek, odmładzają i sprzyjają rozszerzeniu naczyń krwionośnych.
H – jak herbata
Uważaj na teinę zawarta w herbacie. Zamiast typowej czarnej herbaty pij zieloną herbatę, bogatą w antyoksydanty.
K – jak koenzym
Koenzym q10 doskonale wspiera pracę mięśnia sercowego. Dostarczamy go z pożywieniem,a produkowany jest wątrobie. Jego niedobory możesz uzupełniać gotowymi preparatami wspierając siłę bicia serca.
L – jak likopen
Lipoken to barwnik z grupy karotenów. Pigment ten znajdziemy w pomidorach, grapefruitach oraz arbuzie. Jest jednym z najsilniejszych antyutleniaczy chroniących przed zawałem serca.
M – jak migdały
Migdały świetnie obniżają poziom cholesterolu we krwi, tym samym chroniąc serce przed wpływem miażdżycy na naczynia krwionośne.
O – jak otyłość
Nadwaga i otyłość osłabia serce. Nie zapominaj o utrzymaniu prawidłowej wagi. Badaj swoje BMI i jeśli trzeba odchudzaj się, przejdź na dietę.
P – jak przekwitanie
Przekwitanie to niebezpieczny okres dla serca głównie z powodu zachwiania gospodarki lipidowej i wzrost cholesterolu. Nie bagatelizuj objawów przybierania na wadze czy zaburzeń hormonalnych.
R – jak ruch
Ruszaj się więcej, bądź aktywny. Nie musisz trenować codziennie, ale gimnastykuj się, zamiast siadać do samochodu wyjdź na spacer, przebywaj na świeżym powietrzu. Unikaj przeciążeń, ale dbaj o dotlenienie. Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia przy tętnie około 130 uderzeń w minucie.
S – jak stres
Redukuj stres do zera. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne, relaks i wypoczynek. Nerwy generują produkcję katecholamin, które przyspieszają prace serca i podnoszą ciśnienie tętnicze.
U – jak używki
Zrezygnuj z nałogów, zamiast papierosów sięgaj po owoce, a zamiast alkoholu wypij koktajl mleczny. Mimo wszystko polub czerwone wino. W umiarze wspiera utrzymanie poziomu cholesterolu i zapobiega miażdżycy.
W – jak wypoczynek
Nie zapominaj o wypoczynku. Dla serca bardzo ważny jest sen, kiedy może bić wolniej i odpocząć, zregenerować siły. Nie pracuj ponad siły, nawadniaj organizm, zmieniaj klimat.
Z – jak związki
Żyj w zgodzie z innymi, z przyrodą. Dbaj o harmonijny rozwój i życie pełne radości, nie tylko trosk i problemów. Nie bój się kochać!