Anoreksja seksualna w odniesieniu do żywienia jak i seksu mają wiele wspólnego. Leczenie jest ich bardzo podobne, również przyczyny są zbliżone. Anoreksja seksualna to nie mit. Osoby cierpiące na ten rodzaj wstrętu trudno jest namówić do seksu a jeszcze trudniej zapewnić poprzez seks przyjemności.
Anoreksja seksualna – chorobliwy strach przed seksem
Sama myśl o seksie dla anorektyków seksualnym powoduje odrazę i koszmary. Takie osoby zrobią wszystko aby nie uprawiać seksu i uciec od współżycia. Często osoby te oszukują partnerów i nie przyznają się do problemu. Kobiety wymawiają się migreną, mężczyźni zmęczeniem lub bólem żołądka.
Powodem anoreksji seksualnej mogą być uprzedzenia, problemy z dolegliwościami w związku z innymi chorobami, obawa przed ciążą, grzechem itd. szybka pomoc seksuologa może wyleczyć anoreksję. Gdy braknie tej konsultacji wówczas związek wisi na włosku i może ulec rozpadowi, co jest kwestią czasu.
Anoreksja seksualna – awersja seksualna
To zaburzenie obejmuje psychikę i dotyczy w równym stopniu kobiet co mężczyzn. Oziębłość emocjonalna sprzyja pojawieniu siew związku anoreksji tego typu. Chory robi wszystko by tylko nie współżyć i wmawia sobie podświadomie iż współżycie jest złe. Zarówno w anoreksji żywieniowej jak i tej seksualnej powodem jest niska samoocena, kompleksy i problemy emocjonalne, czasem zawodowe.
Oziębłość seksualna to często skutek depresji, załamania nerwowego lub stanu permanentnego zmęczenia wywołanego np. przepracowaniem. Zdarza się też że to wynik wcześniejszych złych doświadczeń, w tym molestowania, gwałtu i złego traktowania. Bywa powodem także nieudany związek, wczesne podjęcie współżycia.
Anoreksja seksualna – oziębłość kobieca
Oziębłość kobieca to stan opisany w psychologii. To właśnie kobiety częściej zgłaszają się po poradę do psychologa, seksuologa. Najczęściej przyczyną są traumy z dzieciństwa, zaburzenia sensoryczne, nadwrażliwości. Polskie anorektyczki zaczynają chorować najczęściej pod wpływem problemów z partnerem czy pracą.
Dzieciństwo jest powodem anoreksji aż u 10% anorektyczek. Z seksem jest o tyle trudniej, iż problem można latami bagatelizować co więcej może być nierozpoznany. Jedzenie jest niezbędne do życia, tymczasem seks nie.
Mimo wszystko brak seksu także może rzutować na zdrowie i ogólny stan zdrowia. Osłabieniu ulega układ krążenia i odporność, ponadto spada ciśnienie krwi, częstym objawem jest apatia, zniechęcenie i brak sił. To krótka i szybka droga do depresji. Według niektórych teorii seks wydłuża życie a jego brak skraca.
Anoreksja seksualna – nastawienie, motywacja i leczenie
Problemu nie można pomijać a należy podjąć leczenie. Terapia jest trudna bowiem skupia się na zmianie postawy i nastawienia do seksu. Potrzebne ku temu jest przekonanie iż obecna postawa jest zła i nieakceptowalna.
To utrudnia leczenie, gdyż dla wielu osób anoreksja seksualna jets po prostu wygodna. Anoreksja seksualna dotyczy jednej na 10 kobiet – w wieku do 24 lat oraz siedmiu na 10 powyżej 45 lat. Dane te są dość niepokojące zwłaszcza gdy patrzymy na to jak niewiele osób zgłasza się po fachową pomoc.