Anemia Sierpowata (ang. sickle cell anemia) nazywana również niedokrwistością sierpowatą stanowi poważne schorzenie wynikającym z braku odpowiedniej ilości erytrocytów we krwi. Anemia sierpowata jest rodzajem anemii wrodzonej. Przyczyna choroby ma podłoże genetyczne, jest ona przekazywana przez rodzica. Sama choroba, spowodowana jest nieodpowiednią budową hemoglobiny, czyli białka, które zawiera w sobie magnez. Konkretnie, choroba jest wywołana przez nieprawidłowe mutacje genu, który zlokalizowany jest w chromosomie 11.
Zaburzenie to jest dziedziczne niezależnie od płci, dlatego stwierdza się je w równym stopniu u dziewczynek, jak i chłopców. Aby jednak zachorować na anemię sierpowatą, to dwoje rodziców musi przekazać dziecku mutację genetyczną. Dzieci otrzymujące od jednego z rodziców „zmutowany” gen posiadają odporność na inna groźną chorobę – Malarię.
Istnieje grupa osób która jest w szczególny sposób narażona na anemię sierpowatą. Jest to uwarunkowane przynależnością do określonej rasy ludzkiej i terenu jej zamieszkania. Anemia sierpowata występuje głównie na obszarze środkowej i zachodniej Afryki, gdzie ludność to głównie osoby o ciemnej karnacji skóry.
Ze względu na to iż anemia sierpowata jest dziedziczna chorobą , chory cierpi na nią od momentu urodzenia. Jej objawy występują w różnym stopniu nasilenia.
Powoduje ona wytwarzanie się zatorów, które zatykają naczynia, a tworzone są na skutek tworzonych skrzepów.
Przyczyny – Anemia Sierpowata
Anemia Sierpowata –jest to choroba krwi. Jej nazwa wywodzi się od charakterystycznego wyglądu krwinek czerwonych które posiada chory. Prawidłowo funkcjonujące, zdrowe krwinki czerwone u zdrowego człowieka różnią się znacznie od tych zmienionych chorobowo. Na czym polega ta różnica? Otóż prawidłowo funkcjonujące erytrocyty mają kształt okrągły, natomiast w przypadku anemii sierpowatej ich kształt to postać sierpa. Nie bez powodu nazwa stanu chorobowego Anemia Sierpowata.
Przyczyną anemii sierpowatej jest bardzo szybka umieralność krwinek czerwonych przez co bardzo szybko chory zaczyna odczuwać pierwsze objawy choroby. Bardzo ważne jest by możliwie jak najszybciej zdiagnozować chorobę ponieważ jej początkowe oznaki mogą być zbliżone do innych rodzajów anemii.
Sierpowaty kształt krwinek w anemii sierpowatej, powoduje blokadę swobodnego przepływu krwi a co za tym idzie także tlenu. Nie jest to jedyna dysfunkcja wywołana kształtem. Inną z nich jest możliwość połączenia się krwinek i jednoczesną blokadę w żyłach. Obszar w którym może nastąpić taki stan to najczęściej płuca, śledziona a niekiedy mózg. Zmiany takie zagrażają życiu człowieka.
Do poważnych objawów anemii sierpowatej zaliczamy też wystąpienie żółtaczki.
Objawy – Anemia Sierpowata
Mutacja czerwonych krwinek w anemii sierpowatej bardzo niekorzystnie odbija się na zdrowiu pacjenta. W odróżnieniu od anemii podstawowej nie pojawia się ona na pewnym etapie życia lecz jest chorobą wrodzoną.
Pierwsze objawy anemii sierpowatej zauważalne są już w trzecim miesiącu życia, zazwyczaj jednak ich prawidłowa interpretacja następuje dużo później. Szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia anemii sierpowatej są osoby o ciemnej karnacji skóry. Choroba ta rzadziej dotyka ludzi o jasnej karnacji.
Do charakterystycznych objawów anemii sierpowatej zaliczamy;
– bladość skóry – spowodowana powstawaniem skrzepów we krwi,
– ból brzucha – zauważalne nawet u najmłodszych,
– gorączka,
– opuchlizna w obszarze zwłaszcza stóp i dłoni,
– zmęczenie,
– blade zabarwienie owłosienia,
– zapalenia stawów,
– martwica kości,
– wrzody,
– uszkodzenie serca lub płuc,
– problemy z koncentracją.
Większość z wyżej wymienionych objawów są niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Dlatego nie należy nigdy ich bagatelizować ani lekceważyć wizyty u lekarza.
Leczenie – Anemia Sierpowata
Przyczyny choroby nie są znane do dziś. Uniemożliwia to praktycznie całkowite wyleczenie chorego. Same przyczyny leżą na podłożu genetycznym, a przekazywane są przez proces dziedziczenia, niezależnie od płci. Dlatego leczenie anemii sierpowatej polega na zwalczaniu jej objawów. Leczenie w tym znaczeniu, cechuje się tylko złagodzeniem występujących objawów. Podawane są głównie leki przeciwbólowe i przeciwskrzepowe, bo jak wiadomo choroba powoduje skrzepy w krwi, które przyczyniają się do powstawania objawów.
Metody leczenia skupiają się głównie na naprawie wszystkich tych organów, które choroba zainfekowała. W niektórych przypadkach, kiedy środki farmakologiczne są mało skuteczne konieczne staje się przeprowadzenie przetaczania krwi, a nawet przeszczep szpiku kostnego.
Szybkie zdiagnozowanie anemii sierpowatej daje czas do nauczenia się życia z tą chorobą.
W celu postawienia ostatecznej diagnozy zaleca się wykonanie badań takich jak;
– morfologia krwi,
– badania krwi z użyciem mikroskopu.
Należy pamiętać że im szybsze i dokładniejsze rozpoznanie tym dokładniejsze dobranie metod leczenia którą zmniejsza ryzyko rozwijania się choroby i pozwolą na złagodzenie jej skutków. Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia z anemii sierpowatej ale istnieje wiele sposobów na złagodzenie jej skutków tak by nie uniemożliwiały one życia codziennego.