Tymianek pospolity – to charakterystyczna krzewina rosnąca dość nisko, dość gęsto rozgałęziona, o pędach zielonych pokrytych liśćmi naprzeciwległymi, równowąskimi. Tymianek cechuje w sposób szczególny to iż w kątach górnych liści osadzone są nibyokółki drobnych, różowych kwiatów. Owocem jest poczwórna rozłupnia. Tymianek pospolity jeszcze w starożytnym Egipcie wykorzystywany był do balsamowania ciała zmarłych.
Rzymscy żołnierze kąpali się w naparach z ziela dla nabrania tężyzny. Grecy stosowali je jako środek moczopędny. W średniowiecznych klasztorach tymianek pospolity uprawiano dla uniwersalnego zastosowania
Tymianek pospolity – zastosowanie
W celach leczniczych zbiera się w szczególności ziele Herba Thymi. W tym celu ścina się młode pędy tylko i wyłącznie w okresie kwitnienia a zbiór powtarza się w ciągu lata. Tymianek pospolity suszy się rozpostarty cienką warstwą, w cieniu lub w suszarni w temperaturze maksymalnie 35 c. Ziele tymianku w swoim składzie zawiera olejek eteryczny, którego podstawowym składnikiem jest tymol oraz karwakrol. W jego skład wchodzą także garbniki, gorycze, saponiny oraz fitoncydy.
Bogaty skład chemiczny sprawia, że tymianek posiada wiele właściwości leczniczych. Wśród najbardziej popularnych wymienia się w szczególności:
– działanie wykrztuśne,
– przeciwbakteryjne,
– rozkurczowe,
– napotne,
– przeciwzapalne,
– wzmacniające,
– uspokajające.
To uniwersalny środek, który można stosować pomocniczo przy leczeniu wielu chorób. Odwar dodaje się do płukanek w przypadku zapalenia jamy ustnej oraz gardła oraz do kąpieli jako środek wspomagający procesy odchudzania. Jest szczególnie przydatny dla osób borykających się z uporczywym kaszlem, bólem gardła, dolegliwościami układu pokarmowego, brakiem apetytu i infekcjami. Przemywanie twarzy naparem z tymianku może pomóc przy leczeniu trądziku.
Tymianek pospolity – właściwości lecznicze
W medycynie znane jest wiele właściwości leczniczych tymianku.
Tymianek pospolity wzmaga wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, rozrzedzającego zgęstniałą zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Pobudza też samoistne ruchy rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych. Jest środkiem pobudzającym organizm fizycznie, psychicznie i wpływa na poprawę krążenia krwi w naczyniach włosowatych. Wśród jego dobroczynnych zalet wymienia się miedzy innymi wzmacnianie układu nerwowego organizmu, wspomaganie pracy umysłowej, pobudza łaknienie, działa moczopędnie, przeciw kaszlowo, przeciwwzdęciowo.
Związki gorzkie zawarte w tymianku pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają trawienie. Tymianek pospolity znosi też stany skurczowe w obrębie przewodu pokarmowego. Wykazuje właściwości antybakteryjne, wywar z tymianku nadaje się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Tymianek jest niezwykle skuteczny w leczeniu bakteryjnych infekcji dróg oddechowych – zapalenia oskrzeli, w udrażnianiu błon śluzowych nosa oraz leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej.
Praktykowane są kąpiele siedzące z dodatkiem tymianku które w swoim działaniu eliminują nieprzyjemne objawy zapalenia dróg moczowych. Odwar łagodzi bóle brzucha i problemy menstruacyjne.
Jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i włosów, ponieważ dezynfekuje i reguluje pracę gruczołów łojowych.
Tymianek pospolity stosowany jest do płukania jamy ustnej i gardła w stanach wywołanych przez bakterie ropotwórcze lub grzyby, a w postaci kompresów, okładów i przemywań jako środek w niektórych chorobach skórnych, jak łojotokowe zapalenie skóry i wypryski bakteryjne.
Pomaga w leczeniu trądziku i innych problemów skóry. Przyczynia się do oczyszczania organizmu i wzmocnienia układu odpornościowego, zawartość kwasu kawowego i flawonoidów pomaga w zapobieganiu raka.
Tymianek pospolity – sposób użycia
Istniej wiele metod według których można wykorzystywać tymianek pospolity. Wśród nich wymienia się miedzy innymi:
– napar,
– sproszkowany tymianek,
– olejek eteryczny,
– marynata.
Przygotowanie naparu:
Stosuje się 1 łyżkę ziela na 1 szklankę wrzątku. Następnie należy gotować przez 2-3 sekundy a następnie pozostawić na około 10 minut pod przykryciem. Dla poprawy smaku można dodać łyżeczkę miodu. Zaleca się picie około trzech szklanek dziennie w szczególności pomiędzy posiłkami lub po ich spożyciu.
Sproszkowany tymianek należy w szczególności stosować do zup oraz potraw smażonych. Niektórzy twierdzą iż popijany z ran może śmiało zastąpić kawę lub herbatę.
Olejek eteryczny, należy stosować średnio od 3 do 5 kropli średnio trzy razy dziennie wraz z miodem.
Zewnętrzne zastosowanie tymianku pospolitego wykorzystywane jest w postaci pasty w dermatologii, stosowanej w celach rozgrzewających stawów zreumatyzowanych. W przypadku występowania kokluszu naciera się nim klatkę piersiową.
W kosmetyce stosowany jest w postaci mleczka lub kremu, niejednokrotnie stosowany jest wraz z cytryna lub bergamotka.
Kąpiele aromatyczne z tymianku zaleca się w szczególności na artretyzm, dne i ogólne osłabienie. Należy przygotować 500g tymianku gotowanego i dodać go następnie do 4 litów wody.
Przygotowanie wywaru do stosowania na wypadające włosy; skoncentrowany wywar z 1 łyżki tymianku na jeden litr wody gotować do momentu aż zostanie około ½ litra wywaru. Następnie dokładnie wmasowywać w osłabione i chore włosy i skórę głowy.