Uraz nadgarstka jest dość częstym uszkodzeniem kończyny górnej, który oprócz bólu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego nie trzeba opóźniać pójścia do lekarza i poddać się kuracji, ponieważ zależy to od tego, jak szybko nastąpi całkowite wyleczenie.
Uraz nadgarstka – przyczyny
Ręka, ze względu na swoją mobilność, jest najczęściej poddawana różnym rodzajom uszkodzeń mechanicznych. Nadgarstek znajduje się między łokciem a kośćmi nadgarstka. Tworzą go dwa rzędy małych kości, po cztery w każdym.
Głównym powodem powstania złamań jest upadek na wyciągniętych ramionach. Pomimo faktu, że kość nadgarstka posiada wiele wiązadeł, więc ma dość solidną konstrukcję, nie może wytrzymać uderzenia, na przykład, gdy osoba potknęła się, padając, nieświadomie wystawia wyciągniętą rękę do ochrony.
Czasami ludzie podczas upadku automatycznie hamują swoje ciało otwartą dłonią, powodując typowe złamanie z przesunięciem. Innymi słowy, fragment obwodowy pojawia się w kierunku tylnej części dłoni i dużego palca dłoni.
Typowe rodzaje urazów stawu nadgarstkowego obejmują:
Złamania. Szczególnie często urazowi ulega kość promieniowa. Istnieją dwa typy złamania w stawie promieniowo-nadgarstkowym:
- Złamanie Smitha (spowodowane upadkiem na grzbietową część dłoni). Przyczyną urazu jest upadek na wyciągniętą rękę, na jego tylnej stronie. Kość pęka, a jednocześnie fragmenty kości są przesunięte w kierunku dłoni.
- Złamanie Collesa ( upadek na część dłoniową ręki.) Uszkodzenie pojawia się, gdy osoba spada na dłoni, następuje przesunięcie fragmentów kości w kierunku kciuka i tylnej powierzchni dłoni.
Ponadto może dojść do takich urazów nadgarstka jak:
- Naderwanie więzadeł. Zmniejszenie wytrzymałości na uszkodzenie wiązadeł występuje, jako skutek nadmiernego ich napięcia.
- Kiedy dochodzi do przemieszczenia końców stawowych w okolicy nadgarstka, tracą one ze sobą kontakt. Przemieszczenia są patologiczne z powodu chorób kości i stawów oraz traumatyczne z powodu urazu.
- Choroby zapalne. Mogą występować na tle urazów, zaburzeń hormonalnych, nadmiernego napięcia stawów, infekcji itp.
- Zespół cieśni nadgarstka. Rozwija się w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy ręki, chory odczuwa drętwienie i mrowienie w palcach dłoni.
- Zespół kanału łokciowego. Powstaje w wyniku ucisku nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka. Chory odczuwa drętwienie w rejonie opuszków palców (serdecznego i małego).
- Zapalenie pochewki ścięgna jest zapalną zmianą ścięgien i otaczających błon w obszarze nadgarstka.
- Zapalenie więzadeł jest związane z urazem kości promieniowej lub łokciowej.
- Zapalenie błony maziowej stawu.
- Zapalenie kaletki jest chorobą zapalną torebek maziowych z tworzeniem się i gromadzeniem płynu w jej jamie.
- Najpowszechniejsza pourazowa artroza powstaje po zwichnięciach i złamaniach kości nadgarstka. Zwykle artroza dotyka tylko stawu nadgarstkowego.
- Wodniak lub ganglion stawów promieniowych to guz torbieli nadgarstka, zawierający śluzowy lub surowiczy płyn.
Uraz nadgarstka – objawy
Przy silnym urazie uszkodzone zostają tkanki miękkie, małe naczynia i nerwy są uciskane, skóra, kości i tkanka łączna stawu pozostają nienaruszone. Objawy urazu nadgarstka i stopień nasilenia pojawiają się stopniowo. Dla tego urazu są charakterystyczne objawy:
- Silne bóle.Szczyt w momencie urazu, i przez jakiś czas później, a następnie ból trochę ustępuje. Nowy atak bólowy obserwuje się po kilku godzinach, kiedy spuchnięte tkanki zaczynają uciskać zakończenia nerwowe. Częściej pojawia się ból pulsujący lub pieczenie.
- Pojawienie się obrzęku, jeśli występuje krwawienie wewnętrzne. Grzbiet dłoni również puchnie z powodu luźnego włókna.
- Utrata czucia. Może być pełna lub częściowa, powstaje z powodu uciskania (urazów) zakończeń nerwowych.
- Ograniczenie mobilności. Występuje z powodu obrzęku, ruchy rąk są bolesne.
- Pojawienie krwotoku podskórnego.Stłuczeniu nadgarstka rzadko towarzyszy obszerny krwiak.
- Może wystąpić przekrwienie na tle wzrostu przepływu krwi, zaczerwienienie skóry jest odnotowywane w miejscu urazu.
Poważne ograniczenie ruchomości stawów wiąże się z:
- Wzrostem ogólnej temperatury
- Osłabieniem, złym samopoczuciem, dreszczami
- Pojawienie się guzków w nadgarstku.
Poważne uszkodzenie nadgarstka może spowodować pogorszenie stanu zdrowia danej osoby. Nudności, zawroty głowy i omdlenia to jedne z możliwych działań niepożądanych. Warto zauważyć, że ogólne złe samopoczucie może wskazywać na złamanie nadgarstka.
Siniak czy złamanie nadgarstka?
Złamanie kości nadgarstka jest uważane za najtrudniejsze do rozpoznania i leczenia, ponieważ na zdjęciach rentgenowskich uszkodzenie małych kości u podstawy ręki jest prawie niewidoczne. Główne objawy złamania nadgarstka ręki trzeba umieć odróżnić od urazu.
Odróżnianie oznak złamania nadgarstka:
- Ciężki ból jest trwały lub może tylko się nasilić.
- Zwiększenie bólu podczas aktywności fizycznej. Nie można ścisnąć pięści, nie można wziąć przedmiotu w rękę.
- Ręka może zostać zdeformowana z przemieszczeniem resztek kości, przesunięta wzdłuż osi.
- Można usłyszeć charakterystyczny chrzęst kości.
Otwarte złamanie nie jest trudne do rozpoznania. Jednak prawdziwą diagnozę może postawić tylko wykwalifikowany specjalista, stosując dodatkowe metody. W przypadku podejrzenia złamania kończyna powinna być usztywniona poprzez nałożenie szyny, zimnych kompresów powodując zmniejszenie naczyń krwionośnych. Kiedy złamanie jest otwarte lepiej nałożyć sterylny bandaż.
Uraz nadgarstka – diagnostyka
Diagnoza różnych rodzajów urazów nadgarstka obejmuje:
- Wstępne badanie u ortopedy
- Badanie moczu i krwi
- USG
- CT lub MRI
- Zdjęcie rentgenowskie ręki
- Scyntygrafia kości (podejrzenie o złamanie)
- EMG ocenia prawidłowość przewodnictwa nerwowego, np. w zespole cieśni kanału nadgarstka.
- Artroskopia stosowana w celu zdiagnozowania uszkodzeń więzadeł, chorób chrząstki stawowej oraz złamań śródstawowych.
Uraz nadgarstka – leczenie
Okres gojenia nadgarstka po kontuzji może ciągnąć się przez cały miesiąc. W celu szybkiego powrotu do zdrowia, uszkodzoną dłoń należy leczyć, stosując się do zaleceń lekarza.
Najczęściej ortopedzi/traumatolodzy zalecają:
- Wyeliminować ewentualne obciążenia. Wskazane jest przestrzeganie tej zasady, przez co najmniej tydzień i do momentu ustąpienia zespołu bólowego.
- Założyć opaskę elastyczną na stawie nadgarstkowym na 3 do 10 dni, w zależności od stopnia urazu. W przypadku poważnych obrażeń należy użyć ortezy.
Należy stosować leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym w tym kremy i maści.
Fizjoterapia/rehabilitacja, ale nie wcześniej niż 3-4 dni po razie nadgarstka. Dla tych celów worki z solą lub piaskiem, termofory, niebieskie światło lampy, parafina, ciepłe kąpiele ziołowe i kąpiele z solą morską. Suche ciepło stosuje się przez 30-40 minut 2 razy dziennie. Woda przy korzystaniu z wanny nie powinna być cieplejsza niż 38 stopni. Procedury wodne trwają 5 minut. Należy próbować rozprostować uszkodzoną kończynę jest niemożliwe.