Stawy to mobilne przeguby kości szkieletu ludzkiego, które umożliwiają ruch różnym częściom ciała, poprzez skurcze i rozluźnienie mięśni, wykonywanie różnych ruchów o dużej i małej ruchliwości. Jednocześnie wykonują połączenie między różnymi kościami, utrzymując jedność układu mięśniowo-szkieletowego.
Zdrowe stawy to luksus, którego wartość trudno jest ocenić komuś, kto nigdy nie doświadczył bólu podczas chodzenia i nie odczuwał żadnych trudności w próbie podniesienia ręki lub nogi, odwrócenia się lub siadania. Tymczasem miliony ludzi na całym świecie szukają pomocy u lekarzy ortopedów z podobnymi dolegliwościami.
Około 30% ludzi prędzej czy później zmierzy się z chorobą stawów, nawet, jeśli w młodości udało im się uniknąć zranienia lub ciężkiej choroby, na starość trwałość stawów dobiega końca. Oprócz osób w podeszłym wieku, zagrożone są osoby, które odziedziczyły słabe stawy kości, a także sportowcy, osoby cierpiący na otyłość, cukrzycę i inne choroby przewlekłe.
Stawy – klasyfikacja stawów
Istnieje zależność pomiędzy ruchami stawów w postaci i kształcie powierzchni stawowych. Powierzchnie stawów są porównywane z segmentami figur geometrycznych. W postaci stawowych powierzchni stawów dzieli się na kuliste, elipsoidalne, siodłowe, cylindryczne i blokowe.
Podstawowy podział stawów:
- Staw prosty – składają się na niego tylko dwie kości.
- Złożony – składają się na niego więcej niż dwie kości.
Ze względu na liczbę osi rozróżnia się stawy:
- Stawy jednoosiowe: staw łokciowy, promieniowo-łokciowy, zęba kręgu obrotowego
- Stawy dwuosiowe: staw promieniowo-nadgarstkowy, nadgarstkowo-śródręczny kciuka
- Stawy wieloosiowe: staw ramienny, kulisty panewkowy biodrowy
- Stawy nieregularne: staw krzyżowo-biodrowy, mostkowo-obojczykowy.
Stawy – przyczyny chorób w obrębie stawów
Choroby stawów, takie jak młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, występują głównie u nieletnich. Inne, takie jak dna moczanowa, rozwijają się z powodu diety obfitującej w dużą ilość mięsa, czerwonego wina i czekolady. Wiadomo, że zapalenie stawów związane z zaburzeniami hormonalnymi i są zwykle wykrywane u kobiet. U mężczyzn najczęściej występują urazy stawów. Choroby stawów mogą zagrażać osobie bez względu na status społeczny, nawyki, wiek i płeć.
Choroby stawów są klasyfikowane ze względu na charakter procesu patologicznego. Zapalne i zakaźne choroby stawów, w tym przypadku przyczyną choroby jest reakcja zapalna w odpowiedzi na zakaźny, autoimmunologiczny lub alergiczny proces. Choroba powoduje ból i obrzęk stawu. Objawy w ciągu kilku godzin są w stanie osiągnąć maksymalną ostrość, a później cofać się w nieskończoność.
Stawy – objawy chorób stawów
Niektóre zapalenia stawów objawiają się przede wszystkim nie bólem, ale sztywnością poranną, gorączką, wysypką skórną nad stawem lub objawami pierwotnej choroby powikłanej uszkodzeniem układu mięśniowo-szkieletowego (np. zaburzenia układu moczowo-płciowym, i rzeżączkowym zapaleniem stawów).
Etapy patologii zapalnej stawu można rozróżnić za pomocą badania rentgenowskiego. Tak, więc, na początku choroby, nie ma znaczących odchyleń na zdjęciach, w 2 stopniu artretyzmu występują oznaki zniszczenia kości i chrząstki. Przy 3 stopniu ortopeda zauważy odkształcenie stawu, pacjent odczuwa wyraźne ograniczenia ruchowe. Wreszcie, w 4 stopniu choroby stawów towarzyszy całkowita zmiana w stawie, pomoc pacjent może uzyskać jedynie u chirurga.
Do tej grupy patologii, wraz z reumatoidalnym zapaleniem stawów, w którym układ odpornościowy organizmu niszczy stawy, zakaźnym alergicznym zapaleniem stawów, chorobą Bechterewa, chorobą Hoffa, dną moczanową, łuszczycowym zapaleniem stawów itp.
Zmiany zwyrodnieniowe zwykle objawiają się u osób w podeszłym wieku, są związane ze zużyciem stawu, co prowadzi do zniszczenia chrząstki odpowiedzialnej za amortyzację podczas pracy. Innym czynnikiem w rozwoju chorób zwyrodnieniowych jest osteoporoza, w której zmniejsza się gęstość tkanki kostnej.
Choroby zwyrodnieniowe objawiają się stopniowo, pierwszym objawem będzie krótki ból po męczącym dniu spędzonym na nogach. Z biegiem czasu bolesność stawu, nie ustępuje po odpoczynku, a ruchy w stawie są ograniczone. Czasami na dotkniętym obszarze występuje obrzęk, a staw staje się głośny, gdy zmienia się pogoda i w nocy.
Wrodzone choroby stawów przyciągnąć uwagę już od pierwszych dni życia dziecka: od środków terapeutycznych zależą ewentualne skutki wad rozwojowych dla zdrowia dzieci. Zatem niemowlęta często mają wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, co często łączy się z dysplazją stawu biodrowego.
Stawy – diagnostyka chorób w obrębie stawów
Ogólne zasady diagnozy chorób stawów
Podejścia do diagnozy dla każdej patologii stawów są różne. Ale istnieje złoty standard badania w przypadku podejrzenia chorób stawów. Wśród głównych metod diagnozy są:
- Rozszerzone badanie krwi
- Biochemiczne badanie krwi z określeniem czynności wątroby, nerek, kwasu moczowego, białek i innych parametrów
- Immunologiczna analiza krwi
- Badanie płynu maziowego
- Radiografia stawów (CT, MRI)
- USG stawów.
Stawy – leczenie chorób stawów
Wśród wielu metod leczenia patologii stawów można je podzielić na 3 duże grupy: nielecznicze, medyczne, chirurgiczne metody leczenia.
Terapie nielekowe:
- Artroskopia
- Terapia ruchowa
- Narzędzia ortopedyczne np. ortezy, obuwie ortopedyczne
- Plazmafereza (pozaustrojowej filtracji osocza).
Metody leczenia:
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwbólowe
- Hormony glukokortykosteroidowe
- Leki przeciwbakteryjne
- Biologiczne preparaty biologiczne modyfikowane genetycznie
- Leki immunosupresyjne i inne.
Chirurgiczne metody leczenia – artroplastyka stawów.