Zapalenie nerek to jedna z najczęstszych chorób współczesnej cywilizacji. Nerki są narządem wewnętrznym człowieka znajdującymi się zaraz pod żebrami oraz obok kręgosłupa. Ich główna funkcja to usuwanie zanieczyszczeń i toksyn z organizmu, a także regulowanie poziomu wody we krwi
Ponadto, to organ, który potrafi przefiltrować ponad 120 litrów krwi dziennie. Jeżeli odpowiedzialne za filtrowanie krwi nefrony zostają uszkodzone, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Zapalenie nerek to schorzenie, które cechuje złe działania nerek. Przewlekłość tego stanu może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a w ostateczności do ich niewydolności.
Zapalenie nerek – rodzaje
Tak jak w przypadku wielu chorób układu moczowego, tak i w przypadku zapalenia nerek można wyróżnić jej kilka rodzajów. Zasadniczo zapalenie nerek dzieli się na:
- Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, które cechuje nagłość i napadowość. Główną przyczyną jest poważna infekcja rozwijająca się w organizmie jak np. zapalenie gardła, zapalenie wątroby czy HIV. Żródłem choroby może być również toczeń bądź rzadsze schorzenia tak jak zapalenie wielogatunkowe. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, w celu zapobiegnięcia uszkodzenia nerek.
- Zespół Alporta, które charakteryzuje pojawienie się dodatkowych symptomów tj. pogarszający się wzrok oraz słuch. Zasadniczo jest to zapalenie nerek, które doprowadza do niewydolności nerek. Ma tendencje do dziedziczenia, zwłaszcza u mężczyzn.
- Przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, które rozwija się bardzo powoli. Co więcej, we wczesnym stanie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia i niewydolności nerek. Zwykle jest uwarunkowane genetycznie oraz powstaje po przebytej chorobie.
- Nefropatia IgA to najczęstsza postać zapalenia nerek, która pojawia się wraz z rozwojem cukrzycy oraz toczenia. Źródłem zapalenia są nawarstwiające się złogi przeciwciał na obszarze nerek. Generalnie ten rodzaj zapalenia nerek dotyczy częściej mężczyzn, niż kobiet. Leczone jest środkami na uregulowanie ciśnienia krwi.
- Śródmiąższowe zapalenie nerek, które rozwija się w bardzo szybkim tempie i przy braku odpowiedniej interwencji medycznej może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek. Główna przyczyna tego typu zapalenia jest przyjmowanie nadmiernej ilości leków lub niewyleczona infekcja. Zwykle dochodzi do jej wyleczenia po usunięciu infekcji, bądź też w momencie wycofania szkodzącego leku.
Przyczyny zapalenia nerek
Istnieje wiele zbieżnych powodów rozwoju zapalenia nerek. Niekiedy, źródło problemu może nie być jasne. Poza tym, funkcjonuje wiele czynników wpływających na rozwój zapalenia. Podstawowym czynnikiem są skłonności genetyczne oraz takie choroby jak HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy wirusowe zapalenie nerek typu C.
Przeprowadzone do tej pory badania medyczne potwierdzają, że ponad 50% przypadków wiąże się z obecnością innych chorób, w tym toczenia oraz problemów autoimmunologicznych. Dlatego też, większość przypadków zapalenia nerek wiąże się z trudnościami układu odpornościowego. Bywa również tak, że rozwój zapalenia nerek kojarzony jest wraz z nadmiernym przyjmowaniem antybiotyków. Ponadto, osoby, które zażywają zbyt wiele środków przeciwbólowych i leków przeciwzapalnych, także mogą nabawić się zapalenia nerek.
Podstawowe czynniki ryzyka
Najważniejszymi, a tym samym, najpopularniejszymi czynnikami ryzyka dla choroby nerek są:
- Skłonności genetyczne,
- Problemy z wysokim ciśnieniem krwi,
- Cukrzyca,
- Przewlekła otyłość
- Choroby serca,
- Wiek – powyżej 60 roku życia.
Objawy zapalenia nerek
W początkowym stanie, objawy zapalenia nerek nie są na tyle poważne, by wywoływać ból czy niepokój. Jednak, w celu zapewnienia ochrony tym ważnym, dla organizmu narządom, warto jak najszybciej reagować. Pojawienie się następujących symptomów, może świadczyć o rozwoju zapalenia nerek:
- Zmiany w sposobie oddawania moczu,
- Obrzęk w dowolnym miejscu ciała, zwłaszcza na obszarze dłoni, stóp, kostek i twarzy,
- Zmiany w kolorze moczu,
- Spieniony mocz,
- Krew w moczu.
Leczenie i zapobieganie rozwoju zapalenia nerek
Zazwyczaj ostre zapalenie nerek ustępuje samoistnie. Jednak, w większości zdiagnozowanych przypadków wymaga leczenia lekami i wprowadzania specjalnych procedur w celu usunięcia nadmiaru płynów i niebezpiecznych dla organizmu białek. Leczenie przewlekłego i postępującego zapalenia nerek warunkuje pewne, nieodzowne czynności. Pierwszą z nich jest przeprowadzanie regularnych badań. Drugie to monitorowanie ciśnienia krwi.
Ponadto, nefrolodzy zalecają przyjmowanie pewnych specyfików, którymi są rozpuszczalne w wodzie tabletki oraz środki pomagające kontrolować ciśnienie krwi. Ponadto, zaleca się zażywanie leków redukujących skale obrzęków i ograniczenie spożywania białka, soli i potasu.
Problemy z nerkami są na tyle specyficznymi schorzeniami, że zapobiegniecie ich rozwojowi wiąże się z wprowadzeniem pewnych, restrykcyjnych kroków. Przede wszystkim należy:
- utrzymywać prawidłową wagę ciała, tak aby nie doprowadzić do niebezpiecznej dla zdrowia otyłości,
- rzucić palenie papierosów,
- ograniczyć spożywanie alkoholu,
- utrzymywać zdrowy poziom ciśnienia krwi,
- utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe,
- kontrolować stany cukru we krwi,
- uprawiać sport lub dbać o aktywność fizyczną.
Przestrzeganie wyżej wymienionych zachowań pomaga człowiekowi kontrolować swoje zdrowie, a w tym, nie dopuścić do rozwoju chorób nerek, czyli zapalenia nerek. Dlatego też, warto i należy kontrolować cukier, ciśnienie krwi oraz starać się utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe.