Małopłytkowość oznacza wystarczającą liczbę płytek krwi, które są ze sobą połączone, aby w normalnych warunkach pomóc w jej krzepnięciu. Małopłytkowość może nie powodować żadnych problemów zdrowotnych.
Małopłytkowość – przyczyny
Płytki krwi są wytwarzane w szpiku kostnym. Ciało może nie wytworzyć wystarczającej ilości płytek krwi, jeśli:
- Wystepuje zaburzenie krwi, które wpływa na szpik kostny, zwane niedokrwistością
- Nowotwór, taki jak białaczka lub chłoniak , który uszkadza szpik kostny
- Choroba obniżająca poziom płytek krwi, która występuje w rodzinie
- Wirusy takie jak ospa wietrzna, świnka, różyczka , HIV
Chemioterapia lub radioterapia niszczy komórki macierzyste, które tworzą płytki krwi. Jeśli pacjent był w kontakcie z substancjami chemicznymi, takimi jak pestycydy i arsen, jego ciało może spowolnić proces tworzenia płytek krwi.
Płytki krwi mogą zostać uszkodzone przez:
- Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń lub idiopatyczna plama małopłytkowa (ITP), gdzie ciało atakuje zdrowe komórki
- Leki, takie jak antybiotyki zawierające sulfonamidy, heparynę stosowaną w celu zapobiegania tworzenia się skrzepów krwi i leki przeciwinfekcyjne
- Rzadkie choroby, które powodują powstawanie skrzepów krwi w organizmie, takie jak zakrzepowa plama małopłytkowa (TTP) i rozsiana wewnątrznaczyniowa krzepliwość (DIC)
- Wirusy takie jak mononukleoza lub wirus cytomegalii
Czasami niedobór wystarczającej ilości płytek we krwi powoduje, że dostają się do śledziony, czyli narządu zwalczającego infekcje. Kobiety mogą mieć małopłytkowość podczas ciąży , ponieważ ich ciała pozbywają się płytek krwi szybciej niż zwykle.
Małopłytkowość – objawy
Czasami brak jakichkolwiek objawów małopłytkowości. Jednak w większości przypadków głównym symptomem jest krwawienie na zewnątrz lub wewnątrz ciała, które czasami ciężko lub trudno zatrzymać. Niektórzy ludzie mają krwawienia z nosa lub krwawiące dziąsła.
Mogą również wystąpić takie objawy jak:
- Krew w moczu
- Bóle głowy
- Ciężkie miesiączki
- Purpurowe lub czerwone siniaki
- Drobne czerwone lub fioletowe plamy na skórze, zwane wybroczynami
Objawy te mogą nie występować, dopóki liczba płytek krwi nie będzie bardzo niska. Jeśli zauważysz którekolwiek z nich, skontaktuj się z lekarzem.
Małopłytkowość – diagnoza
Podczas diagnostyki lekarz zapyta o historię choroby i jej objawy. Zrobi również badanie na obecność siniaków, plamek krwi na skórze oraz innych objawów niskiej liczby płytek krwi. Ponadto pacjent zostanie zbadany pod kątem oznak infekcji, takich jak gorączka lub wysypka. Często zleca się badanie krwi, które mierzy liczbę płytek krwi. Normalna liczba to 150 000 do 450 000 płytek krwi na mikrolitr krwi. Mogą również wystąpić problemy z krwawieniem, jeśli liczba spadnie poniżej 50 000.
Najczęściej zlecane badania to:
- Rozmaz krwi pozwala spojrzeć na płytki krwi pod mikroskopem i ocenić ich stan
- Test szpiku kostnego, aby dowiedzieć się, ile jest w nim komórek krwi i czy są one prawidłowe
Lekarz może zlecić wykonanie innych testów, które sprawdzą, czy krew krzepnie normalnie.
Małopłytkowość – leczenie
Jeśli liczba płytek krwi nie jest zbyt niska, może nie być konieczne leczenie. Czasami liczba płytek krwi wzrośnie sama, gdy określi się przyczynę problemu.
W przypadku ciężkiej trombocytopenii można zastosować:
- Leki steroidowe, które powstrzymują organizm przed niszczeniem płytek krwi
- Krew lub płytki krwi od zdrowej osoby, zwana transfuzją
- Operację usunięcia śledziony
Aby zapobiec krwawieniu przy niskim poziomie płytek krwi:
- Unikaj leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna i ibuprofen
- Ograniczaj ilość alkoholu, ponieważ może on spowodować większe krwawienie
- Nie uprawiaj sportów kontaktowych, takich jak piłka nożna czy boks, w których możesz odnieść kontuzję.
- Używaj miękkiej szczoteczki do zębów, aby zapobiec krwawieniu dziąseł.
- Należy zapinać pas bezpieczeństwa w samochodzie, a podczas pracy z elektronarzędziami zakładać rękawice i gogle, aby uniknąć obrażeń.
Powikłania małopłytkowości
Powikłaniem małopłytkowości może być nadmierne krwawienie po urazie lub urazie prowadzącym do krwotoku i poważnej utraty krwi. Jednak spontaniczne krwawienie (bez urazu lub uszkodzenia) z powodu trombocytopenii jest rzadkie, chyba że liczba płytek krwi jest mniejsza niż 10 000.
Inne powikłania mogą być związane z podstawowymi czynnikami lub stanami. Na przykład, autoimmunologiczna małopłytkowość związana z toczniem może być związana z innymi komplikacjami tocznia. Trombocytopenia wywołana przez HIT lub heparynę może nieść za sobą druzgocące powikłania związane z tworzeniem się skrzepów krwi (zakrzepica). Wskaźnik śmiertelności w przypadku HIT wynosi obecnie około 6% -10%.
Na ogół małopłytkowości można zapobiegać, jeśli przyczyna jest znana. Na przykład, jeśli stwierdzono, że pewne leki indukują niską liczbę płytek u pacjenta, należy unikać jego przyszłego stosowania. U osób ze stwierdzoną trombocytopenią wywołaną przez alkohol należy zachęcać do unikania alkoholu. Należy unikać bieżącego i przyszłego stosowania wszystkich produktów heparynowych u osób, u których zdiagnozowano trombocytopenię wywołaną przez heparynę.