Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) to roślina należąca do rodziny Passiflora, która jako jedyna spośród 500 gatunków tej rodziny posiada monografię oraz status leku roślinnego według Europejskiej Agencji Leków (EMA – European Medicines Agency). Jej tradycyjne stosowanie w krajach Unii Europejskiej jest dobrze udokumentowane, ale wciąż brakuje jednoznacznych badań, które potwierdzają jej działanie lecznicze i terapeutyczne.
Ta roślina, nazywana również Kwiatem Męki Pańskiej, występuje głównie w części południowej USA, Meksyku, a także Ameryce Południowej. Męczennica to bylina pnąca, o bardzo efektownym wizualnie kwiatostanie. Z uwagi na skojarzenie wyglądu kwiatów Passiflory z koroną cierniową Chrystusa, nadano jej taką nazwę, która oznacza „cierpienie”, „pasja”. Z tego powodu jest uprawiana jako roślina ozdobna również w krajach europejskich, gdzie w szklarniach ma zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu.
Kwiaty osiągają średnicę 6-8 cm. Są pachnące, zmienne w kolorystyce, zwykle białe lub łososioworóżowe i często zabarwione pasmami w innym kolorze. Owoce natomiast są kuliste lub jajowate, o długości 5 – 6cm. Podczas procesu dojrzewania zmieniają swoje zabarwienie z zielonego do żółtego i zawierają dużą liczbę nasion.
Właściwości lecznicze Męczennicy Cielistej
Już w 1569 roku, hiszpański botanik Nicolas Monardus opisał Męczennicę Cielistą, gdyż obserwował w czasie podróży po Peru, używanie tejże rośliny przez mieszkańców w leczeniu bezsenności i napięcia nerwowego.
Ziele męczennicy zawiera alkaloidy indolowe (harminę, harmol i harmalinę), flawonoidy, m.in: kwercetynę, glikozyd cyjanogenny, fitosterole, sterole roślinne, sole mineralne, pasiflorynę, gumy oraz inne związki.
Badania farmakologiczne Passiflory skupiają się nad działaniem tejże rośliny na ośrodkowy układ nerwowy. Męczennica cielista wpływa z układem GABA-ergicznym w hipokampie. Dodatkowo badania skupiają się na działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym oraz wspomagającym leczenie uzależnień od alkoholu, nikotyny i tetrahydrokannabinolu (THC). Skuteczność działania według badań klinicznych można porównać do działania metylofenidatu w leczeniu ADHD u dzieci (Por. Postępy Fitoterapii 4/2014 s. 255).
Męczennica cielista – leczenie uzależnień
W badaniach klinicznych na grupie 65 osób uzależnionych od opioidów zastosowano terapię zarówno 60 kroplami nalewki z męczennicy cielistej u części osób, a w drugiej części podano klonidynę. W obu grupach wykazano efektywne leczenie fizycznych objawów odstawienia opioidów. Za to pacjenci otrzymujący dodatkowo męczennicę ujawniali znacząco lepszą kondycję psychiczną.
Stany lękowe
Suchy wyciąg z męczennicy cielistej, podawany osobom na godzinę przed wykonaniem zastrzyku ze znieczuleniem, może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie stanów lękowych wśród pacjentów. Autorzy badania sugerują, że męczennica cielista może być wykorzystana w przyszłości do zmniejszania lęku przed znieczuleniem, ponieważ wykazuje działanie przeciwlękowe, nie wpływając przy tym na funkcje psychoruchowe, parametry hemodynamiczne oraz nie powodując senności.
Wpływ na dzieci z ADHD
Zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi występuje u 3 – 5% ogółu dzieci w wieku szkolnym. Celem załagodzenia zachowań wywoływanych przez ADHD w badaniach klinicznych podawano grupie badawczej preparat z męczennicy cielistej w ilości 0,04 mg/kg m.c./dobę, które wpływały pozytywnie na zachowania dzieci, podobne jak metylofenidat.
Zastosowanie
Ta dekoracyjna roślina posiada szereg zastosowań, głównie oddziaływując na układ nerwowy.
Jakie jest działanie Passiflory Incarnaty?
- Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie
- Obniża ciśnienie krwi
- Działa uspokajająco w stanach lękowych
- Ułatwia zasypianie i łagodzi niepokój
- Działa kojąco na nerwy
- Obniża poziom stresu
- Znosi pobudzający wpływ amfetaminy
W jakich dolegliwościach można stosować męczennicę?
- Z uwagi na działanie rozkurczowe można stosować Passiflorę w bólach menstruacyjnych lub kolce jelitowej.
- Łagodzi psychiczne następstwa okresu dojrzewania (pokwitania) oraz przekwitania (menopauzy).
- W miejscowych stanach napięcia, lęków, bezsenności oraz stresu.
- Efektywna w leczeniu półpaśca, chorobie Parkinsona oraz niektórych rodzajach lekoopornej padaczki.
Męczennica cielista – sposób użycia
Maksymalna oficjalna dawka dzienna rozdrobnionego zioła męczennicy cielistej wynosi 8 g. Skuteczne dawki w praktyce wynoszą 10-12 g na dobę. Zatem można 2-3 g ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, parzyć ok. 25 minut pod przykryciem. Wypić 2 szklanki uzyskanego naparu z sokiem malinowym lub miodem w ciągu dnia małymi porcjami (dr H. Różański). Napar można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu pod szczelnym przykryciem (np. w lodówce), jednak nie dłużej niż przez 2-3 dni. Może być łączona w naparach z dziurawcem lub chmielem.
Męczennica nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży, ponieważ może ona stymulować skurcze macicy. Odradza się stosowania innych środków uspokajających lub nasennych równocześnie z ziołem. Męczennica cielista może powodować senność, dlatego podczas jej stosowania należy unikać prowadzenia pojazdów i maszyn.
Jest rzeczywiście wspaniała rośnie mi na tarasie prawie wszędzie Raz zasiana sama się rozsiewa,