Ból serca nie zawsze oznacza obecność chorób mięśnia sercowego. Jednak w większości przypadków taka lokalizacja może wskazywać na obecność patologii układu sercowo-naczyniowego. Ból jest alarmującym objawem, który wskazuje na pewne stany patologiczne w ciele. Lokalizacja jest bardzo ważna, ale czasami jest zwodnicza.
Ból serca jest spowodowany niektórymi czynnikami. Najczęściej ten objaw pojawia się, wskutek aktywności fizycznej, podczas uprawiania sportów lub przy pracy fizycznej. A także w zaburzeniach psychoemocjonalnych, nagłej zmianie pozycji ciała, pochyleniu a nawet podczas spożywania posiłku. Czasami ból w okolicy serca pojawia się dokładnie w momencie odpoczynku.
Ból serca – przyczyny
Ból serca, który występuje za mostkiem, może powstać bezpośrednio z pewnych patologii układu sercowo-naczyniowego. Są to:
- Dławica piersiowa
- Tachykardia
- Choroba niedokrwienna serca
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Zapalenie wsierdzia
- Patologia zastawki mitralnej
- Zawał mięśnia sercowego
- Tętniak serca.
Nadciśnienie tętnicze jest obecnie jedną z najczęściej zgłaszanych chorób. Podwyższone ciśnienie krwi może wywołać ból serca. W tym samym czasie, będzie wyraźne uczucie ściskania i ciężkości za mostkiem. Często wraz z tym objawem występuje szum w uszach i ogólne osłabienie.
Przyczyny niesercowe
Co może powodować ból serca z przyczyn pozasercowych? Oprócz zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, ból, może być spowodowany:
- Bólem pleców
- Gruźlicą płuc
- Zapaleniem płuc
- Wrzodami
- Krwawieniem i zwężeniem w przewodzie pokarmowym.
U kobiet ból w okolicy serca może powodować patologię sutka, to jest mastopatia, obecność różnych formacji, zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Lekarze twierdzą, że złośliwe guzy o różnych lokalizacjach mogą powodować ból serca, problemy z układem mięśniowo-szkieletowym powodują różne objawy, w tym ból zlokalizowany w mięśniu sercowym. Często te choroby to zapalenie kości i tkanek chrzęstnych.
Takie częste choroby zapalne, takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie tchawicy, w 50% przypadków towarzyszy uczucie pieczenia za mostkiem. W tym przypadku silny ból serca jest spowodowany częstym kaszlem. Inną przyczyną bólu mogą być urazy żeber (pęknięcia i złamania), a także nerwobóle, znajdujące się w okolicy klatki piersiowej.
Nadal istnieją takie przyczyny:
- Problemy hormonalne
- Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
- Wegetatywna dystonia naczyniowa.
Dość często czynnikiem, który powoduje ból w sercu, jest toksyczne zatrucie organizmu. Może to wynikać z używania alkoholu, narkotyków. Zapalenie trzustki jest chorobą zapalną, w tym przypadku ból odczuwany jest w okolicy nadbrzusza i może przechodzić na obszar serca. Bolesne odczucia są bardzo intensywne. Ich wzmocnienie następuje, gdy osoba leży na plecach.
Ponadto, refluks żołądkowo-przełykowy jest również patologią przewodu żołądkowo-jelitowego. W tym przypadku sok żołądkowy wchodzi do przełyku, a z tego powodu następuje pieczenie w środku klatki piersiowej.
W przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego ściana pęcherzyka żółciowego ulega stanowi zapalnemu. Ból może pojawić się w klatce piersiowej, prawej łopatce, dolnej części pleców, okolicy podobojczykowej, prawej ręce. I ma tępą, bolesną postać.
Do przyczyn niesercowych zalicza się kardiomiopatię klimakteryczną, która powstaje w wyniku menopauzy kobiety. W tym przypadku ból jest często występuje w lewym ramieniu. W tym przypadku jego występowanie nie zależy od obciążeń, częściej pojawia się w spoczynku.
Zapalenie skóry to choroba, która atakuje włókna mięśniowe, aktywując w nich proces zapalny. Jeśli wystąpi w klatce piersiowej, wówczas dana osoba poczuje ból. Jest to zapalenie mięśniowe, które ma charakterystyczną cechę: objaw pojawia się przy aktywności ruchowej.
Ból serca – objawy chorobowe
Uczucie bólu serca może być objawem wielu chorób, ale różnią się one manifestacją. Jeśli ból wystąpi z powodu uszkodzenia serca, zostanie wyśrodkowany. Zwykle osoba odczuwa to tuż za mostkiem. Czasami z tego powodu są bóle po lewej stronie serca, ale są one wtedy przytłaczające.
W niektórych stanach patologicznych taki ból może rozprzestrzeniać się nawet pod pachę, a także na obszar łopatki i ramienia. W zaburzeniach sercowo-naczyniowych ból pojawia się po szoku psychoemocjonalnym i fizycznym przeciążeniu. I ból, który przejawia się w wyniku innych schorzeń, często objawia się po kaszlu, ostrym skręcie tułowia, głębokim oddechu.
Wielu ludzi odczuwa ból serca, a to za sprawą nowoczesnego rytmu życia. W tym przypadku osoba ta nie ma specyficznych patologii mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, które odżywiają go krwią lub występują drobne zmiany organiczne.
Ból serca
- Ból w okolicy serca w takich sytuacjach może być wywołany przez nerwicę serca. Czynniki, które powodują nerwicę serca to depresja, w tym lęk i hipochondria. Ból w sercu dotyka osoby, które nie są zadowolone z siebie, a jednocześnie nie okazują emocji. Często rejestrują bolesny ból za mostkiem.
- Dystonia neurologiczna jest stanem, w którym procesy regulujące pracę narządów są naruszone w ciele. Istnieje kilka rodzajów tego schorzenia: dyskomfort, niezbyt intensywny, który charakteryzuje się bólem i ściskaniem. W tym przypadku przechodzą one samodzielnie, ale ich czas trwania może wynosić od kilku minut do kilku godzin.
- Ostry ból, którego dana osoba nie może tolerować, może wystąpić w takich przypadkach: dławica piersiowa z długim atakiem. Taki stan może być sygnałem silnego skurczu naczyń wieńcowych, aktywacji procesu zakrzepowo-zatorowego.
- Zawał serca. W tym przypadku występuje ból w okolicy serca, który wskazuje na martwicę tkanki mięśnia sercowego. Bolesne odczucia są wyraźne, mają przedłużony charakter, któremu towarzyszy silny niepokój i lęk przed śmiercią.
- Tętniak aorty. Wraz z rozwojem tej patologii nagły ból, który występuje za mostkiem i rozłożony nawet na łopatce.
- Choroba zakrzepowo-zatorowa tętnicy płucnej. Jest to kolejny powód, dla którego w sercu pojawia się ostry ból.
- Złamanie kości przybocznych. W przypadku tego urazu bolesne odczucia są ostre.
- Choroby żołądka. Chorzy określają ten stan, jakby sztylet dźgnął w serce.
- Spontaniczna odma opłucnowa jest kolejnym stanem, w którym ostry ból objawia się w okolicy serca. W tej patologii powietrze zaczyna wnikać do jamy opłucnej. Towarzyszy temu tachykardia, duszność, bladość, ostry ból w klatce piersiowej.
Ból serca – diagnostyka
Jeśli rozwinie się ból serca, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Tylko wykwalifikowany specjalista może zdecydować, dlaczego boli w okolicy serca. Lekarz wyznaczy kompleks badań, które pozwolą mu zrozumieć, jaka choroba wywołuje ten objaw.
Pierwszym badaniem jest osłuchanie klatki piersiowe, i wykonanie badania krwi i moczu. Koniecznie musi być wykonany biochemiczny test krwi. Za jego pomocą można ustalić, czy nastąpiło uszkodzenie mięśnia sercowego, zaburzenia elektrolitowe, ocenić stan wątroby itp. Obowiązkową metodą diagnostyczną bólu w okolicy serca jest elektrokardiogram. Ponadto lekarz może zlecić:
- Echokardiografię,
- RTG klatki piersiowe,
- Spiralny CT,
- Fibrogastroduodenoskopia (badanie endoskopowe przełyku, żołądka i dwunastnicy)
Ból serca – leczenie
Co wziąć, jeśli boli serce? Czasami osoba z jakiegokolwiek powodu nie może uzyskać pomocy medycznej, konieczne jest podjęcie pierwszych działań. Istnieje kilka zasad i zaleceń w tej sprawie.
- Kiedy występuje dławica piersiowa chora osoba powinna wziąć nitroglicerynę przed przybyciem lekarzy. Hospitalizacja jest obowiązkowa, ponieważ choroba może prowadzić do zawału mięśnia sercowego.
- Często po jedzeniu występuje ból serca, szczególnie, jeśli chodzi o tłuste, pikantne potrawy. Charakterystyczne cechy tego bólu: pieczenie, bardziej odczuwalne w okolicy nadbrzusza. Najczęściej notuje się palący ból w okolicy serca. Inną ważną cechą jest to, że wraz z tym bólem nie powinno być duszności, ogólnego osłabienia i zwiększonego pocenia się. W takim przypadku skuteczne będą takie leki jak „Rennie”, „Gestal”, „Almagel”. Nadal trzeba pić leczniczą wodę alkaliczną.
- Gdy ból serca, ma wyraźny lokalizację, a jego intensywność wzrasta w przypadku zmiany położenia ciała, należy wziąć niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są to Diklofenak, Ibuprofen, Nimesulid. Środki przeciwbólowe mogą być również skuteczne w tym przypadku.
- Jeśli ból serca powstał w wyniku stresu emocjonalnego, można go usunąć za pomocą środków uspokajających jak np. Waleriana.
- W przypadku odczuwania bólu w podwyższonej temperaturze ciała, leki przeciwgorączkowe będą skuteczne. Takimi lekami mogą być „Paracetamol”, „Aspiryna”.
Zgłaszając się do lekarza, można liczyć na dokładną diagnostykę, która pomoże ustalić przyczynę bólu serca i podjąć odpowiednie leczenie.