Nagły skok ciśnienia może martwić tylko wtedy, gdy wysokie wskaźniki utrzymują się długo, a skokowi ciśnienia krwi towarzyszą określone objawy. Ciśnienie tętnicze u danej osoby jest niestabilne. Pod wpływem różnych czynników może nagle wzrosnąć lub spaść i jest to absolutnie normalne.
Nagły skok ciśnienia – przyczyny
Nagły skok ciśnienia krwi u zdrowego człowieka nie jest niebezpieczny. Ten stan przechodzi sam i nie wymaga użycia leków. W przypadku gwałtownego wzrostu ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, lekarz powinien przeanalizować obecną terapię, ponieważ niebezpieczny jest rozwój kryzysu nadciśnieniowego.
Czynniki wywołujące nagły skok ciśnienia krwi:
- Stosowanie dużej ilości kawy i mocnej herbaty
- Stresująca sytuacja
- Nadużywanie alkoholu
- Duża aktywność fizyczna
- Brak snu
- Nadużywanie soli.
Przyczyny nagłego skoku ciśnienia krwi, w większości przypadków leżą w sposobie życia danej osoby. Przede wszystkim ryzyko wzrasta, gdy ktoś nadużywa kawy. Trzy filiżanki mocnego napoju wystarczą, by ciśnienie krwi wzrosło o 20 punktów. To samo dotyczy mocnej czarnej herbaty, która zawiera również substancje pobudzające układ nerwowy.
Doświadczając stresu, pobudzenia psychomotorycznego lub poczucia niepokoju, człowiek zawsze napotyka objawy podwyższonego ciśnienia krwi i zwiększonego tętna, brak powietrza, zaczerwienienie skóry twarzy. Wynika to z mechanizmów wyzwalanych w ciele w odpowiedzi na stres, które wywołują skok adrenaliny. W rezultacie napięcie naczyniowe gwałtownie rośnie i pojawiają się objawy zwiększonego ciśnienia krwi.
Kiedy spożywany jest alkohol w pierwszej kolejności, naczynia rozszerzają się, co powoduje uczucie relaksu, ale gdy alkohol jest usuwany z ciała, ciśnienie w naczyniach gwałtownie rośnie. Duża ilość spożytego alkoholu niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka, któremu może towarzyszyć nagły skok ciśnienia krwi.
Często, przy skoku ciśnienia krwi, ludzie są w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Przy pojedynczym przypadku nie jest to niebezpieczne, ponieważ ciśnienie normalizuje się samoistnie po 30-40 minutach. W przypadku regularnych dużych obciążeń ciało jest wyczerpane, czemu może towarzyszyć nagły i stały wzrost ciśnienia krwi. To samo dzieje się z długotrwałym zaburzeniem codziennego życia i chronicznego braku snu. Brak snu prowadzi do wyczerpania układu nerwowego, który reguluje ciśnienie naczyń, co objawia się nagłym skokiem ciśnienia krwi.
Zużycie dużych ilości soli powoduje zatrzymanie płynów. Zwiększa to lepkość krwi krążącej w naczyniach krwionośnych. Serce doświadcza zwiększonego stresu koniecznego do zapewnienia prawidłowego krążenia krwi w takich warunkach, co prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Ważne jest, aby zrozumieć, że systematyczne nadużywanie soli może prowadzić do zaburzeń przepuszczalności naczyń i rozwoju chorób przewlekłych powodujących trwałe wysokie ciśnienia krwi: nadciśnienie.
Zależność meteorologiczna odgrywa ważną rolę w nagłych skokach ciśnienia. Zaburzenie to przejawia się nagłym skokiem ciśnienia krwi w odpowiedzi na zmiany warunków pogodowych. Wraz ze wzrostem ciśnienia atmosferycznego u osób z nadwrażliwością na pogodę dochodzi do skoku ciśnienia krwi.
Inne przyczyny nagłego skoku ciśnienia to:
- Bezdech senny
- Schorzenia nerek
- Guz nadnerczy
- Nadczynność tarczycy
- Zwężenie cieśni aorty
- Zespół Cushinga.
Nagły skok ciśnienia – objawy
Objawy nagłego skoku ciśnienia to:
- Ból głowy
- Duszność
- Tachykardia
- Zaczerwienienie skóry twarzy
- Nudności, wymioty
- Ból w okolicy serca
- Dreszcze z równoczesnym poceniem
- Udar
- Pęknięcie tętniaka.
Ludzie często skarżą się na drżenie rąk z jednoczesnymi drżeniem palców rąk i nóg, co tłumaczy się naruszeniem krążenia krwi. Nagłemu skokowi ciśnienia towarzyszy zwiększona częstość akcji serca, Zwykle puls przekracza 90 uderzeń na minutę. Towarzyszy temu uczucie pulsowania krwi w uszach, niewyraźne widzenie i błyski przed oczami. Oznaki nagłego skoku ciśnienia są obarczone bólem głowy. Ma on charakter pulsacyjny zlokalizowany głównie w obszarze skroniowym i ciemieniowym. Nie jest możliwe usunięcie takich bólów głowy za pomocą prostych środków przeciwbólowych.
Nagły skok ciśnienia – diagnostyka
Podczas wizyty u lekarza, chory proszony jest o przedstawienie historii swoich chorób, podanie nazw przyjmowanych leków i opowiedzenie o prowadzonym stylu życia. W celu dodatkowej diagnozy lekarz może zlecić:
- Monitorowanie ciśnienia krwi za pomocą specjalnych instrumentów
- Ogólne badania moczu i krwi
- Biochemiczne badanie krwi ( potas, magnez, potas, cukier, lipidogram)
- USG nerek, naczyń głowy i szyi
- Badanie zawartości tlenu we krwi podczas snu (pulsoksymetria)
- EKG w trybie monitorowania metodą Holtera, z fizycznymi i farmakologicznymi testami obciążeniowymi.
- Badanie dna oka
- RTG klatki piersiowej itp.
Nagły skok ciśnienia – leczenie
Jeśli występuje nagły skok ciśnienia krwi, pierwszą rzeczą do zrobienia jest próba uspokojenia się. Osoba powinna zająć pozycję półsiedzącą, kładąc kilka poduszek pod plecy. Jednocześnie konieczne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia poprzez otwieranie okien. Przy umiarkowanym wzroście ciśnienia krwi można obejść się bez leków hipotensyjnych.
Lekarze zalecają przyjmowanie leków uspokajających, które normalizują częstość akcji serca i łagodzą panikę. Po zażyciu środka uspokajającego zaleca się spróbować zasnąć. Półgodzinny sen w tym przypadku wystarczy, aby ciśnienie wróciło do normy, a objawy ustąpiły. Pacjentom z nadciśnieniem tętniczym zalecane jest przyjmowanie tabletek nitrogliceryny lub anaprilinu, ale tylko wtedy, gdy występuje arytmia lub tachykardia.