Przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek to pojawienie się drugorzędnych cech płciowych: wzrost gruczołów mlecznych, włosy pod pachami i łonowe charakterystycznych żeńskich kształtów sylwetki. Oraz pojawienie się miesiączek u dziewczynki w wieku poniżej 7 lat. Dojrzewanie płciowe jest złożonym procesem, w który włącza się wiele narządów i układów.
Głównym regulatorem jest podwzgórze i przysadka mózgowa, które wydzielają hormony. Hormony te stymulują jajniki u dziewczynek, ponadto ważną rolę w rozwoju seksualnym odgrywają nadnercza. Jajniki zaczynają wytwarzać kobiece hormony płciowe estrogeny. Prowadzi to do wysokiego tempa wzrostu dziecka i pojawienia się wtórnych cech płciowych.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek – przyczyny
Wrodzona predyspozycja do wczesnego początku dojrzewania, która jest przenoszona z pokolenia na pokolenie. W tym przypadku proces dojrzewania kończy się pomyślnie, wcześniej niż u rówieśników, co z kolei nie wpływa na funkcje i zdrowie narządów płciowych.
Zaburzenie podwzgórza i przysadki mózgowej (części mózgu zdolna do produkcji hormonów) oraz nadmierna produkcja hormonów pobudzających rozwój seksualny, następuje w wyniku:
- Guza mózgu lub rdzenia kręgowego
- Choroby zakaźnej, na przykład zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowych
- Wrodzonej patologia mózgu, na przykład, obrzęk mózgu, guz
- Urazu mózgu lub rdzenia kręgowego
- Zaburzenia dopływu krwi do mózgu
- Zatrucia truciznami (np. ołów);
- Ekspozycji na promieniowanie (radioterapia)
- Guzów i torbieli jajników
- Zespołu McCune-Albrighta, który jest chorobą genetyczną, atakującą kości, wpływa na pigmentację skóry i powoduje zaburzenia hormonalne
- Grupy dziedzicznych chorób zwanych wrodzonym przerostem nadnerczy to nieprawidłowe wytwarzanie hormonów przez nadnercza
- Niedoczynnością tarczycy, która jest chorobą, w której tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów.
Dzieci ze skłonnością do upośledzenia dojrzewania częściej rodzą się u kobiet, które w czasie ciąży:
- Spożywały alkohol, przyjmowały narkotyki
- Cierpiały na choroby gruczołów dokrewnych (zaburzenie produkcji hormonów) bez odpowiedniego leczenia.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek – objawy
Pojawienie się drugorzędnych cech płciowych do 7 lat:
- Wzrost i rozwój gruczołów sutkowych
- Typ owłosienia żeńskiego (wzrost włosów pod pachami, na łonie)
- Odkładanie tkanki tłuszczowej według rodzaju żeńskiego (zaokrąglanie bioder, tworzenie sylwetki w postaci klepsydry).
- Pojawienie się miesiączek (miesięczne krwawienie macicy związany fizjologicznym endometrium – warstwa wewnętrzna macicy) do 7 lat. W takim przypadku miesiączka lub krwawienie miesiączkowe (krwawienie bez owulacji – uwolnienie komórki jajowej z jajnika w celu zapłodnienia) może być nieregularne.
- Powolny wzrost (wzrost dzieci zatrzymuje się na 150-152 cm) w niektórych przypadkach.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek występuje z powodu zwiększonego tworzenia się hormonów podwzgórza i przysadki mózgowej, stymulując dojrzewanie i pracę jajników.
- Niekompletna (rzekoma) postać przedwczesnego dojrzewania dziewczynek charakteryzuje się jedynie wczesnym rozwojem wtórnych cech płciowych, a miesiączka pojawia się zgodnie z normami wieku 10-11 lat.
- Fałszywy (obwodowy, jajnikowy) przedwczesny rozwój seksualny. Obserwuje się go w przypadkach, gdy jajniki zaczynają uwalniać nadmiar hormonów płciowych. W fałszywej formie kolejność dojrzewania jest zniekształcona: pojawia się przedtem nierytmiczne krwawienie z macicy, a drugorzędne cechy seksualne rozwijają się zgodnie z normami wiekowymi lub nieznacznie przewyższają je.
- Dziedziczny przedwczesny rozwój seksualny. W tym typie szybkości i kolejności dojrzewania u dziewczynki nie różni się od normy, nie ma żadnych odchyleń w stanie zdrowia. Jednakże początek dojrzewania obserwuje się kilka lat wcześniej niż wśród rówieśników. Zwykle, ta postać jest dziedziczna.
- Zespół niewrażliwości na androgeny to forma przedwczesnego dojrzewania płciowego dziewcząt: tworzą się męskie cechy płciowe. Ten stan jest związany z nadmiernym powstawaniem androgenów (męskich hormonów płciowych), który rozpoczyna się podczas rozwoju wewnątrzmacicznego i prowadzi do rozwoju zewnętrznych narządów płciowych typu męskiego w obecności macicy i jajników. To zaburzenie jest charakterystyczne dla zespołu adrenogenitalnego – choroby nadnerczy.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek – diagnostyka
Analiza historii medycznej i dolegliwości, wiek, w którym dziewczynka zaczęła miesiączkować, kiedy doszło do wzrostu piersi, i włosów łonowych itd. Analiza historii dziedzicznej (czy były podobne zaburzenia rozwojowe u krewnych na linii matki, babcie, siostry, ciotki). Analiza położniczo-ginekologicznego wywiadu chorobowego (przebyte choroby ginekologiczne, operacje, choroby przenoszone drogą płciową, liczba ciąż i aborcji).
- Badanie ginekologiczne z obowiązkowym badaniem pochwowym dwuręcznym. Ginekolog oburącz w dotyku palpacyjnym określa narządy płciowe, jakiej jest wielkości macica, jajniki, szyjka macicy, stan przydatków, ból i tak dalej.
- Badanie ogólne – wykrywanie drugorzędowych cech płciowych oraz ewentualnych objawów fizycznych, typ sylwetki, ilość tkanki tłuszczowej, rodzaj włosów, rozwój piersi i sutków i innych.
- Określenie wieku kostnego – wiek biologiczny kości, badanie rentgenowskie używane w celu porównania rzeczywistego z posiadanym wiekiem i identyfikowanie prawdopodobnego stopnia rozwoju dziewcząt w normach wiekowych w ogólnym rozwoju fizycznym.
- Laboratoryjne oznaczanie hormonów we krwi. Najczęściej jest to: hormony płciowe, hormony nadnerczy, hormony przysadki.
- Radiografia czaszki – jest przeprowadzana w celu identyfikacji możliwych guzów przysadki mózgowej, podwzgórza.
- Rezonans magnetyczny mózgu – wykonywany w celu wykluczenia anatomicznych cech struktury lub nowotworów mózgu.
- Diagnostyka ultrasonograficzna narządów miednicy w celu wykluczenia anomalii budowy narządów płciowych, guzów i torbieli (wypełnionych płynem) jajników.
- Laparoskopia: za pomocą endoskopu, wkładanego do jamy brzusznej poprzez nacięcia punktowe na przedniej ścianie jamy brzusznej, możliwe jest określenie stanu macicy, jajowodów i jajników.
- Biopsja (pobranie kawałka tkanki) jajników, a następnie badanie mikroskopowe próbki tkanki w celu wykluczenia możliwych zmian złośliwych.
- Konsultacja ginekologa-endokrynologa.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek – leczenie
Zalecenia dotyczące leczenia różnią się w zależności od przyczyny przedwczesnego dojrzewania.
- Dietoterapia mająca na celu przywrócenie prawidłowej masy ciała.
- Normalizacja stanu psychicznego: psychoterapia, przyjmowanie leków uspokajających.
- Przyjmowanie leków, które zmniejszają produkcję hormonów przysadki mózgowej. Pod wpływem tych leków następuje opóźnienie dojrzewania i funkcji jajników, co spowalnia dojrzewanie płciowe.
- Leczenie chirurgiczne odbywa się w obecności nowotworów (przysadka, podwzgórze, jajniki, nadnercza), anatomicznych wad narządów płciowych lub wrodzonych anomalii rozwojowych.
- Dziedziczna forma przedwczesnego dojrzewania nie wymaga leczenia. Dziewczęta z tego rodzaju nieprawidłowościami powinny być obserwowane przez pediatrę ginekologa przez cały okres dojrzewania.