Gastryna jest hormonem peptydowym, który stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego (HCL) przez komórki ścienne z żołądka i pomaga w perystaltyce żołądka. Jest uwalniany przez komórki G w odźwierniku przednim żołądka, dwunastnicy i trzustki. Gastryna wiąże się z receptorami cholecystokininy B w celu stymulacji uwalniania histaminy w komórkach enterochromafinopodobnych i indukuje insercję pomp ATP – azy K + / H + do błony wierzchołkowej komórek okładzinowych (co z kolei zwiększa uwalnianie H + do jamy żołądka ).
Jego uwalnianie jest stymulowane przez peptydy w świetle żołądka. Gastryna jest liniowym hormonem peptydowy produkowany przez komórki G dwunastnicy i odźwiernika żołądka. Jest wydzielana do krwioobiegu. Kodowany polipeptyd jest preprogastryną, która jest odcinana przez enzymy w modyfikacji potranslacyjnej w celu wytworzenia progastryny (półprodukt pośredni, nieaktywny prekursor), a następnie gastryny w różnych postaciach, głównie:
- gastrin-34 (tzw. duża gastryna)
- gastryna-17 (tzw. mała gastryna)
- gastryna-14 (tzw. minigastryna).
Ponadto, pentagastryna jest sztucznie zsyntetyzowaną, pięcio- aminokwasową sekwencją identyczną z sekwencjami aminokwasowymi na końcu C gastryny. Liczby odnoszą się do liczby aminokwasów.
Funkcje gastryny
Obecność gastryny pobudza komórki okładzinowe żołądka do wydzielania kwasu chlorowodorowego (HCl), inaczej kwasu żołądkowego. Odbywa się to zarówno bezpośrednio na komórkach okładzinowych, jak i pośrednio poprzez wiązanie z receptorami CCK2 (gastrynowymi) na komórkach ECL w żołądku, które następnie reagują uwalniając histaminę , która z kolei działa w sposób parakrynny na komórkach ściennych, stymulując je do wydzielania jonów H + . Jest to główny bodziec do wydzielania kwasu przez komórki okładzinowe.
Wraz z wyżej wymienioną funkcją wykazano, że gastryna ma również dodatkowe funkcje:
- Pobudza dojrzewanie komórek ciemieniowych i wzrost DNA.
- Powoduje, że komórki główne wydzielają pepsynogen, formę zymogenu (nieaktywną) enzymu trawiennego pepsyny .
- Zwiększa mobilność mięśni antralnych i wspomaga skurcze żołądka.
- Wzmacnia skurcze antralne przed odźwiernikiem i rozluźnia zwieracz odźwiernika, co zwiększa szybkość opróżniania żołądka.
- Odgrywa rolę w rozluźnieniu zastawki krętniczo-kątniczej.
- Indukuje wydzielanie trzustki i opróżnianie pęcherzyka żółciowego.
- Może wpływać na dolny zwieracz przełyku (LES), powodując jego kurczenie się – chociaż przyczyną może być pentagastryna, a nie endogenna gastryna.
Zespół Zollingera-Ellisona
W zespole Zollingera-Ellisona gastryna jest wytwarzana na nadmiernym poziomie, często przez gastrinoma (nowotwór wywołujący gastrynę, głównie łagodny) dwunastnicy lub trzustki. Aby zbadać wysokie stężenie gastryny we krwi, można wykonać tzw. test pentagastryny.
W autoimmunologicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka układ odpornościowy atakuje komórki okładzinowe prowadzące do podchlorynu (wydzielania kwasu żołądkowego). Powoduje to podwyższony poziom gastryny, która próbuje skompensować wzrost pH w żołądku. Ostatecznie wszystkie komórki okładzinowe zostają utracone, a wyniki achlorhydrii prowadzą do utraty negatywnego sprzężenia zwrotnego na wydzielanie gastryny.
Stężenie gastryny w osoczu jest podwyższone u praktycznie wszystkich osób z mukolipidozą typu IV (średnio 1507 pg / ml, zakres 400-4100 pg / ml) (prawidłowy 0-200 pg / ml) w następstwie konstytutywnej achlorhydrii. To odkrycie ułatwia diagnozę pacjentów z tym zaburzeniem neurogenetycznym. Ponadto podwyższony poziom gastryny może być obserwowany w przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka spowodowanym zakażeniem H. pylori.
Test gastryny
Test gastryny służy przede wszystkim do wykrywania nadmiernej produkcji gastryny i kwasu żołądkowego. Służy on do diagnozowania nowotworów produkujących gastrynę, zwanych gastrinoma, zespołu Zollingera-Ellisona (ZE) i hiperplazji komórek G. Komórki G są wyspecjalizowanymi komórkami w żołądku, które produkują gastrynę, co z kolei zwiększa wytwarzanie kwasu żołądkowego.
Test gastryny może być również użyty do monitorowania nawrotu choroby po leczeniu chirurgicznym. Test stymulacji gastryny może być zatem zastosowany w celu dostarczenia dodatkowych informacji, jeśli początkowy wynik testu gastryny jest niewystarczający do postawienia diagnozy, a lekarz podejrzewa, że objawy są spowodowane złym poziomem gastryny.
Procedura ta polega na zebraniu wyjściowej próbki gastryny podając pacjentowi substancję chemiczną (zazwyczaj hormonalną sekretynę) w celu stymulowania produkcji gastryny, a następnie zbierania dodatkowych próbek krwi w określonych odstępach czasu w celu zbadania gastryny. Inne ( łagodne ) przyczyny podwyższonej zawartości gastryny nie będą wykazywały wzrostu po podaniu sekretyny.
Jak przygotować się do badania
Należy pościć przez 12 godzin przed badaniem i unikać spożywania alkoholu przez 24 godziny przed testem. Ponadto lekarz może również poprosić o powstrzymanie się od przyjmowania pewnych leków przez kilka dni przed testem. Leki, które mogą zwiększać poziom gastryny obejmują leki zobojętniające sok żołądkowy, leki blokujące H2 (takie jak cymetydyna) i inhibitory pompy protonowej (takie jak omeprazol). Zapobiegają one normalnym negatywnym sprzężeniom zwrotnym, w których kwasowość hamuje produkcję gastryny.