Złamania szczęki są częstym urazem twarzy. Jest to uszkodzenie jednego lub obu stawów, które łączą dolną szczękę z czaszką. Każdy z tych stawów nazywa się stawem skroniowo-żuchwowym, który może się złamać, pęknąć lub zostać usuniętym z czaszki na skutek urazu mechanicznego, co jest określane jako przemieszczenie.
Złamana lub przesunięta szczęka może powodować problemy z jedzeniem i oddychaniem. Natychmiastowa pomoc lekarska jest konieczna, aby zminimalizować komplikacje i przyspieszyć gojenie.
Złamania (pęknięcia w kości) są zazwyczaj wynikiem bezpośredniej siły lub urazu kości szczęki (żuchwy).
Zwichnięta kość szczękowa oznacza, że staw skroniowo-żuchwowy (gdzie szczęka łączy się z czaszką) jest przemieszczany poza swoje naturalne miejsce.
Przyczyny złamania lub zwichnięcia szczęki
Doświadczanie nagłego urazu twarzy jest główną przyczyną złamania lub zwichnięcia żuchwy. Kość szczękowa rozciąga się od brody do ucha. Typowe rodzaje urazów, które mogą powodować złamania lub dyslokacje w kości szczęki, to:
- uderzenie w twarz
- urazy sportowe
- wypadki samochodowe
- przypadkowe upadki w domu
- wypadki przy pracy lub pracy.
Objawy złamanej lub zwichniętej szczęki
Złamana szczęka
Objawy złamania szczęki obejmują:
- ból
- obrzęk , w tym obrzęk twarzy
- krwawienie, w tym krwawienie z jamy ustnej
- trudności w oddychaniu
- dyskomfort podczas żucia pokarmu
- sztywność szczęki
- drętwienie i siniaki na twarzy
- dyskomfort związany z zębami, taki jak drętwienie dziąseł lub rozluźnione zęby.
Ból, obrzęk i krwawienie są najbardziej bezpośrednimi objawami złamanej szczęki. Cała twarz może puchnąć, przez co szczęka jest bolesna i sztywna. Może wystąpić krwawienie z jamy ustnej, co u niektórych osób może powodować trudności w oddychaniu. Przepływ krwi może blokować drogi oddechowe. Podczas żucia lub mówienia można odczuwać największy ból i czułość. Jeśli nastąpiło poważne złamanie szczęki, można zaobserwować ograniczoną zdolność poruszania szczęką lub w ogóle nie można poruszać szczęką.
Drętwienie i siniaki na twarzy i dziąsłach są również często spotykane, jeśli szczęka jest złamana. Złamanie kości może spowodować inne nieprawidłowości w kształcie twarzy. Można zauważyć, że szczęka lub twarz ma grudkowaty wygląd. Wpływ obrażeń może również spowodować poluzowanie lub utratę zębów.
Zwichnięta szczęka
Objawy zwichniętej żuchwy mogą być inne niż złamania szczęki. Ból jest czynnikiem, który może się pogorszyć, gdy chory porusza ustami lub ciałem. Dodatkowe objawy zwichniętej szczęki obejmują:
- szczęka może wydawać się zbyt duża
- można zauważyć, że zęby nie ustawiają się w linii, jak zwykle
- nieprawidłowy zgryz może uniemożliwić całkowite zamknięcie ust, co może spowodować ślinienie się
- mówienie może być trudne.
Diagnozowanie złamanej lub zwichniętej szczęki
Lekarz zdiagnozuje złamaną zlecając konkretne badanie lekarskie najczęściej obejmujące badanie rentgenowskie. Poważne złamania wymagają zabiegu będą wymagać interwencji specjalisty – chirurga.
Leczenie urazów szczęki
Jeśli dochodzi do złamania szczęki najprawdopodobniej zostanie to potraktowane jako nagły przypadek. Podczas oczekiwania na opiekę medyczną należy podeprzeć dolną szczękę, co pomoże ustabilizować ją i pozostawi swobodne drogi oddechowe.
Leczenie zwichniętej szczęki
Lekarz musi umieścić zwichniętą szczękę z powrotem na właściwą pozycję. Czasami lekarz może to zrobić ręcznie. Wówczas chory otrzymuje miejscowe środki znieczulające i środki zwiotczające mięśnie, aby zminimalizować ból i pomóc mięśniom szczęki rozluźnić się na tyle, aby umożliwić manipulację. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja, aby ustawić szczękę z powrotem do normalnej pozycji.
Leczenie złamanej szczęki
Leczenie złamania szczęki może wymagać operacji, w zależności od rozmiaru urazu. Drobne urazy o niewielkiej skali mogą się samowyleczyć, gdy szczęka jest unieruchomiona. Wielokrotne złamania kości szczęki lub przemieszczone pęknięcia w części kości, która jest odsunięta na bok, mogą wymagać chirurgicznego leczenia.
Dieta zalecana przy złamaniu szczęki
Należy stosować unikać żywności, która jest chrupiąca lub wymaga długiego żucia. Pokarmy takie jak świeże mięso, surowe produkty lub chrupiące przekąski mogą powodować napięcie i ból szczęki. Zalecana jest miękka dieta, która zawiera łatwe do pogryzienia, następujące składniki, takiej jak:
- konserwy mięsne
- dobrze ugotowany makaron
- dobrze ugotowany ryż
- zupy
- owoce w puszkach.
Dostarczenie wystarczającej ilość kalorii może być problemem dla niektórych osób z urazami szczęki. Należy pić mleko i soki, aby zwiększyć dzienną liczbę kalorii, natomiast ograniczyć wodę, kawę, herbatę i napoje dietetyczne, które nie mają kalorii. Zamiast jeść trzy lub cztery posiłki dziennie, staraj się jeść od sześciu do ośmiu małych posiłków.
Spożywanie niewielkich ilości w ciągu dnia pomaga spełnić wymaganą liczbę kalorii. Mniejsze, częstsze posiłki mogą również zapewnić różnorodność smaków. Zęby mogą być bardziej wrażliwe niż zwykle po kontuzji. Zastanów się nad wyborem żywności dla niemowląt, aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy.