Powiększona wątroba nie jest chorobą, ale objawem jakiegokolwiek problemu związanego z funkcjonowaniem wątroby. W medycynie zjawisko to nazywane jest hepatomegalią i oznacza, że wątroba przestaje pełnić swoje funkcje. Hepategalia, jeśli nie jest leczona, może prowadzić do rozwoju śmiertelnej choroby tj. niewydolności wątroby. Aby wykryć powiększoną wątrobę, wystarczy normalne badanie lekarskie.
Powiększona wątroba – przyczyny
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała, w którym zachodzą setki różnych reakcji biochemicznych. Jest to rodzaj laboratorium, w którym istnieje synteza enzymów, hormonów, żółci, witamin, a także substancji neutralizujących toksyny.
W niektórych przypadkach komórki wątroby zwiększają rozmiar tylko w celu wykorzystania nadmiaru szkodliwych toksycznych związków. Innymi słowy, wątroba pełni funkcję wyrównującą. Częstą przyczyną powiększenia wątroby jest niewydolność krążenia. W tej patologii krew porusza się wolniej w naczyniach krwionośnych, co powoduje jej zastój w narządach, głównie w wątrobie. Przyczynia się to do obrzęku wątroby i jej wzrostu.
Choroby wątroby:
- Tłuszczowa hepatoza (duża liczba komórek tłuszczowych w wątrobie)
- Wirusowa cholestaza (naruszenie odpływu żółci)
- Wirusowe zapalenie wątroby
- Infekcje wirusowe lub bakteryjne
- Marskość
- Choroby dziedziczne związane z zaburzeniami metabolicznymi
Choroby związane z zaburzeniami krążenia:
- Niewydolność serca
- Niedrożność żył wątrobowych
Inne zaburzenia:
- Hemochromatoza (nadmierne gromadzenie się żelaza w organizmie)
- Zaburzenia metabolizmu tłuszczów
Wygląd guzów:
- Cysty, torbiele
- Łagodne guzy
- Nowotwory złośliwe.
Narażenie na toksyny:
- Spożywanie alkoholu
- Stosowanie narkotyków
- Choroba kamieni żółciowych
- Choroby pasożytnicze
Powiększona wątroba – objawy
Powiększenie wątroby można ustalić niezależnie, gdy pojawią się takie objawy:
- Uczucie dyskomfortu w prawym górnym kwadrancie, uczucie ciężkości
- Zaburzenia dyspeptyczne (niestrawność) – nudności, zgaga, zmiana stolca, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach.
- Zmiana koloru skóry – żółtaczka, charakterystyczna dla powiększenia wątroby
- Zmiany w zachowaniu – nerwowość, drażliwość, senność lub bezsenność.
Ponieważ powyższe objawy mogą wskazywać na inne zaburzenia w organizmie, konieczne jest dokładne rozpoznanie podczas wizyty u specjalisty.
U niemowląt powiększona wątroba może być związana z żółtaczką. Choroba nie potrzebuje leczenia, ponieważ znika w ciągu miesiąca. Przyczyny tego stanu mogą być wady wrodzone, cukrzyca i inne zaburzenia w układzie endokrynologicznym matki. U dziecka poniżej 7 roku życia powiększona wątroba jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Uważa się za normę, jeśli wątroba dziecka nieznacznie wystaje poza krawędzie żeber Wraz z rozwojem dziecka wątroba nabiera normalnej wielkości. W każdym razie lekarz najdokładniej określi, czy dziecko potrzebuje leczenia.
U dzieci nadmiernie powiększona wątroba może wskazywać na następujące choroby:
- Procesy zapalne w organizmie
- Wrodzona infekcja PTC (o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym)
- Uszkodzenie wątroby przez toksyny lub leki.
- Nieprawidłowy metabolizm
- Zaburzenia dróg żółciowych, zablokowanie dróg żółciowych
- Przerzuty lub guzy.
Powodem do niepokoju jest wzrost wątroby u dzieci w połączeniu z innymi objawami:
- Wzrost temperatury
- Wymioty
- Wysypka
- Utrata masy ciała
- Utrata apetytu.
- Dieta z powiększeniem wątroby
Odpowiednio zaplanowana dieta pomoże wątrobie poradzić sobie z hepatomegalią. Dieta dla powiększonej wątroby wyklucza ostre, słone, tłuste potrawy. W diecie muszą być obecne białka, witaminy, minerały i błonnik. Pokarm powinien być spożywany w małych porcjach, aby nie przeciążać chorej wątroby. Zaleca się jeść 6-7 razy dziennie dla lepszego trawienia.
Powiększona wątroba – diagnostyka
Aby zidentyfikować przyczyny, wymagane będą bardziej szczegółowe badania i analizy:
- Badanie ultrasonograficzne lub tomografia, aby dokładnie określić wielkość wątroby i ocenić ogólny stan
- MRI – będzie dokładnie pokazywać stan przewodu żółciowego
- Badania krwi. Potrzebne do badania enzymów wątrobowych, obecności infekcji wirusowych i innych zaburzeń
- Badanie to jest zalecane przy podejrzeniu raka lub choroby tłuszczowej.
Powiększona wątroba – leczenie
Jeśli badanie nie ujawni żadnych chorób, a wątroba zostanie powiększona, zmiana stylu życia pomoże szybko przywrócić normalną jej wielkość. Najczęściej, aby przywrócić normalną wielkość, należy pozbyć się nadwagi i zrezygnować ze złych nawyków. Konieczna jest całkowita zmiana codziennej rutyny, aby przyjmować tylko odpowiednie pokarmy.
Przy nieznacznie powiększonej wątrobie lepiej natychmiast rzucić palenie i alkohol, ograniczyć spożywanie pikantnych, słonych i tłustych potraw. Właściwa dystrybucja aktywności fizycznej, wystarczająca ilość czasu na sen i odpoczynek, chodzenie i ćwiczenia wszystko to pomoże przywrócić prawidłową czynność wątroby. Leczenie powiększenia wątroby z reguły wymaga stosowania hepatoprotektorów (usprawniających funkcję wątroby).
Leczenie powiększonej wątroby w każdym przypadku powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza. Nowoczesne metody leczenia obejmują długotrwałe przyjmowanie leków farmakologicznych i homeopatycznych.
Leki stosowane w leczeniu powiększonej wątroby
- Zawierające dużą liczbę składników roślinnych – ekstrakt z owsa, liście mięty pieprzowej, korzenie kurkumy kwiaty nieśmiertelnika i inne zioła. Poprawia funkcję dróg żółciowych, oczyszcza wątrobę z toksyn.
- Kompozycje zawierające ekstrakt z ostu mlecznego. Stosowane w leczeniu każdej choroby wątroby. Wspomaga lepsze trawienie, normalizuje metabolizm, zmniejsza ryzyko zapalenia.
- Zawierające kompleks witamin z grupy B i fosfolipidów. Przeznaczone do przywracania sprawności komórek wątroby w zapaleniu wątroby, martwicy i marskości. Znacząco obniża poziom cholesterolu we krwi, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.
- Środek do normalizacji funkcji wątroby, środek ochronny podczas przyjmowania antybiotyków.
- Leki homeopatyczne, który są stosowane w leczeniu powiększenie wątroby w zapaleniu wątroby i kamicy żółciowej. Nie ma ograniczeń wiekowych i przeciwwskazań.
Same te leki nie mogą wyleczyć powiększonej wątroby. Aby uzyskać całkowite wyleczenie, trzeba pozbyć się podstawowej choroby. Leczenie przeprowadza się na podstawie pełnego obrazu klinicznego pacjenta, badań laboratoryjnych i pod nadzorem lekarza.
Aby pomóc wątrobie lekarz może przepisać odpowiednie leki:
- Allochol, cholenzym. Normalizuje pracę przewodu żołądkowo-jelitowego, pomagając w ten sposób radzić sobie z wątrobą podczas ćwiczeń. Popraw odpływ żółci.
- Mezim (pankreatyna) to lek zawierający enzymy, który pomaga trawić i poprawia funkcjonowanie trzustki i jelit.