Cukrzyca typu 3 to bardzo szczególna forma cukrzycy, łącząca jednocześnie objawy choroby typu 1 i 2.Tak poważna i dość powszechna choroba, jak cukrzyca, rozwija się, gdy narządy układu hormonalnego zawodzą. Diabetolodzy są specjalistami, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem tej choroby.
Istnieje wiele kombinacji objawów, które utrudniają dokładną diagnostykę i taktykę leczenia. Ponieważ metody leczenia i leki są stosowane zupełnie inaczej w przypadku każdego rodzaju choroby, bardzo trudno było określić metodę leczenia. Nowy gatunek nazywany cukrzycą typu 3 jest patologią ze szczególnym zagrożeniem, ponieważ jest trudna w leczeniu i diagnozowaniu. Terapia opiera się na regularnych zastrzykach insuliny i przyjmowaniu tabletek przeciwcukrzycowych.
W przypadku choroby pierwszego typu, brak insuliny w organizmie jest charakterystyczny należy go uzupełniać zastrzykami lub tabletkami. W drugim typie choroby następuje odkładanie się tłuszczu w tkankach wątroby. Należy zauważyć, że w przypadku cukrzycy I typu, taki proces nie występuje. Ale jeśli zdiagnozowano cukrzycę typu 3, pacjent ma jednocześnie oba objawy.
Cukrzyca typu 3 – przyczyny
Możliwości rozwoju tajemniczej choroby nie są w pełni zrozumiałe. Zakłada się, że choroba powstaje w wyniku naruszenia procesów metabolicznych w jelicie cienkim. W takim przypadku absorpcja jodu zachodzi bardzo szybko. Genetyka i zaburzenia hormonalne również przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 3. Stan ten może wynikać z obecności:
- Wrzodów powstałych na tle inwazji robaków,
- Dysbakteriozy (zaburzenie składu flory bakteryjnej przewodu pokarmowego)
- Zapalenia jelit
- Choroby Cushinga, (nadmiernie uwalniany jest hormon nadnerczy)
- Nadczynności tarczycy
- Mukowiscydozy
- Zapalenia trzustki a także łagodne i złośliwe nowotwory trzustki
- Zaburzenia odpływu żółci do jelita
- Chorób genetycznych
- Nietolerancji niektórych produktów, na przykład zbóż.
Stwierdzono związek choroby cukrowej z pracą ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala zidentyfikować kolejny powód rozwoju cukrzycy typu, 3 czyli niedoboru insuliny w mózgu. Pacjenci z cukrzycą typu 3 mają zakaz spożywania pokarmów o dużej zawartości jodu. Istnieje hipoteza, że cukrzyca typu 3 zaczyna się rozwijać z aktywną absorpcją jodu przez jelita z przyjmowanych pokarmów. Impulsem do tego procesu może być każda patologia narządów wewnętrznych.
Cukrzyca typu 3 – objawy
Jeśli cukrzyca zostanie zdiagnozowana u pacjenta po raz pierwszy, stopień nasilenia można ustalić dopiero po przeprowadzeniu serii testów, a także śledzeniu dynamiki uzyskanego wskaźnika. Dopiero po zastosowaniu tych środków diabetolog może przepisać odpowiednie leczenie. Z powodu hiperglikemii leczenie i odżywianie są ze sobą ściśle powiązane.
Warto zauważyć, że każdy typ cukrzycy rozwija się stopniowo wraz z powolnym nasileniem objawów. Wśród pierwszych objawów są:
- Wyczerpujące pragnienie, które nie znika nawet po intensywnym piciu
- Suche błony śluzowe
- Nagłe zmiany masy ciała (utrata wagi)
- Pocenie się niezwiązane z gorączką
- Przedłużone gojenie się ran
- Tworzenie się krost na skórze
- Przewlekłe infekcje dróg oddechowych
- Zapach acetonu w wydychanym powietrzu
- Spadek aktywności.
Mówiąc konkretnie o trzecim typie cukrzycy, warto zauważyć, że można go rozpoznać za pomocą specjalnej kombinacji objawów. Na wczesnym etapie, lekarze zwracają uwagę na takie objawy u chorych na cukrzycę:
- Depresja i apatia wobec wszystkiego, w tym własnego zdrowia.
- Dezorientacja, niezdolność do rozpoznania już znanego.
- Zapominanie, brak koncentracji.
Jeśli objawy nie zostaną odpowiednio potraktowane, będą postępować. Pojawią się:
- Halucynacje, urojenia i inne zaburzenia świadomości.
- Gorsza wydajność funkcji ruchu.
- Trudności w myśleniu.
- Napady drgawkowe.
Choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci. Kilka lat temu przyczyny rozwoju tej choroby nie zostały w pełni zrozumiane, aż do 2000 roku była to nieuleczalna choroba, która przeraziła wszystkich. W 2005 r. przeprowadzono badania, podczas których stwierdzono, że główną przyczyną choroby jest brak insuliny w tkance mózgowej. Brak hormonu prowadzi do stopniowej utraty pamięci, a następnie zaburzenia umysłu, jako całości. Z tego powodu często słyszy się, że cukrzyca typu 3 jest cukrzycą mózgu.
Cukrzyca typu 3 – diagnostyka
Diagnostyka cukrzycy typu 3 to:
- Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
- Doustny test obciążenia glukozą
- Oznaczenia różnorakich hormonów: glikokortykosteroidów we krwi oraz w moczu.
- Rezonans magnetyczny jamy brzusznej.
Cukrzyca typu 3 – leczenie
W celu skutecznego leczenia tego typu choroby, diabetolog musi wybrać specjalną taktykę. W zależności od obrazu klinicznego, który demonstruje cukrzyca typu 3, oraz zarejestrowanych objawów, wybiera się kombinację metod i leków, które stosuje się zarówno w pierwszym, jak i w drugim typie choroby. Wiadomo, jak leczyć cukrzycę typu 2, a jeśli sposoby leczenia trzeciego typu są wybierane zgodnie z tą samą zasadą, należy zwrócić uwagę, czy podczas rozwoju choroby zaobserwowano nadmierny przyrost masy ciała.
Panaceum na cukrzycę nie istnieje w przypadki I i II typu. Medycyna nie była w stanie opracować uniwersalnego lekarstwa, które wyleczyłoby chorobę. W najlepszym wypadku można osiągnąć długoterminową remisję. Leczenie typu 3 obejmuje zestaw środków mających na celu utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Leczenie farmakologiczne przepisane jest przez lekarza na podstawie stanu pacjenta i ogólnego obrazu klinicznego. Jednak leki obniżające poziom cukru i dawki insuliny nie wystarczą. Dieta jest uważana za jeden z obowiązkowych środków dla diabetyków każdego rodzaju. Jedzenie powinno być zrównoważone. Menu musi być zbudowane przede wszystkim z pokarmów białkowych i można jeść posiłki dietetyczne na cukrzycę. Ten rodzaj diety ma niską zawartość węglowodanów. Prawidłowe odżywianie jest koniecznym warunkiem, bez którego leczenie nie jest możliwe.
Ponadto chory na cukrzycę typu 3 powinien jak najszybciej zrezygnować ze złych nawyków. Palenie i alkohol pomaga zmniejszyć wrażliwość komórek na insulinę. Aby zmniejszyć ryzyko otyłości na tle cukrzycy typu 3, konieczne są również umiarkowane ćwiczenia fizyczne.