Cukrzyca u dzieci przebiega stosunkowo ostro i bez odpowiedniego leczenia z reguły staje się ciężka, postępująca. Rozwój cukrzycy u dzieci spowodowany jest intensywnym rozwojem ciała dziecka, a co za tym idzie zwiększonym metabolizmem. Cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się przewlekłym wzrostem poziomu cukru (glukozy) we krwi. Cukrzyca zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich chorób endokrynologicznych u dzieci.
Formy cukrzycy u dzieci: Istnieją dwa główne typy cukrzycy:
- Cukrzyca insulinozależna (cukrzyca typu 1).
- Cukrzyca niezależna od insuliny (cukrzyca typu 2).
Jeśli wśród osób dorosłych dominuje cukrzyca typu 2, wśród dzieci dominuje cukrzyca typu 1 (zależna od insuliny). Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się bardzo niskim poziomem insuliny we krwi, dlatego dziecko z cukrzycą uzależnione jest od leczenia insuliną. Cukrzyca związana z zespołami genetycznymi, typ cukrzycy typu MODY.
Cukrzyca u dzieci – przyczyny
Trzustka dziecka (ciało wytwarzające hormon insuliny) jest bardzo mała. W wieku 10 lat masa trzustki dziecka podwaja się, osiągając 12 cm i ważąc nieco ponad 50 g. Produkcja insuliny przez trzustkę jest jedną z jej najważniejszych funkcji, która ostatecznie tworzy się przez piąty rok życia dziecka. To właśnie w tym wieku i około 11 lat dzieci są szczególnie podatne na cukrzycę.
Główną przyczyną cukrzycy u dzieci jest infekcja wirusowa, która niszczy trzustkowe komórki produkujące insulinę. Wśród zakażeń wieku dziecięcego wiele z nich może powodować rozwój cukrzycy:
- Świnka
- Różyczka
- Odra
- Wirusy Coxsackie B, cytomegalii, ECHO, Epstein-Barr
- Opryszczka
- Wirusowe zapalenie wątroby
- Rotawirus, enterowirus.
W związku z tym jednym z najważniejszych środków zapobiegających rozwojowi cukrzycy u dzieci jest terminowe szczepienie dziecka. Przebieg cukrzycy u dzieci zależy od jego wieku. Im młodsze jest dziecko z cukrzycą, tym trudniejsze i tym większe jest ryzyko różnych komplikacji.
Przyczyny cukrzycy u dzieci są liczne. Najważniejsze z nich to:
- Dziedziczność. Choroba jest bardzo częsta u krewnych. Rodzice chorzy na cukrzycę w 100% prawdopodobnie mają dzieci, które prędzej czy później otrzymają tę samą diagnozę. Choroba może objawiać się w okresie noworodkowym, a także w wieku 25 i 50 lat.
- Sytuacje stresowe, interwencje chirurgiczne.
- Przejadanie się Zwiększony apetyt może powodować otyłość. Dotyczy to zwłaszcza łatwo przyswajalnych produktów węglowodanowych: cukru, czekolady, słodkich produktów mącznych. W wyniku częstego przyjmowania tego pokarmu zwiększa się obciążenie trzustki. Stopniowe zubożenie komórek insuliny prowadzi do tego, że przestaje ona być produkowana.
- Niski poziom aktywności ruchowej. Niska mobilność prowadzi do nadwagi. Ciągłe ćwiczenia zaostrzają pracę komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny.
- Stałe przeziębienia. Układ odpornościowy, w konfrontacji z infekcją, zaczyna aktywnie produkować przeciwciała do walki z nim. Występuje nieprawidłowe działanie trzustki, co powoduje zmniejszenie produkcji insuliny.
Cukrzyca u dzieci – objawy
Objawy cukrzycy u dzieci są prawie takie same jak u dorosłych:
- Nadmierne pragnienie
- Zmniejszenie masy ciała
- Nadmierne wydalanie moczu (ponad 2-3 l dziennie)
- Ciężki przebieg zakażenia
- Zwiększone zmęczenie, niemożność koncentracji.
Ponadto typowe objawy cukrzycy u dzieci to:
- Pojawienie się swędzenia na skórze, tworzenie się krost. Skóra staje się sucha, pojawia się suche łojotokowe zapalenie skóry na skórze głowy, łuszczenie skóry dłoni i podeszew.
- Dziecko może pić dziennie do 10 litrów płynu, a suche usta będą się stale utrzymywać
- Po oddaniu moczu swędzenie pojawia się w okolicy narządów płciowych
- Analiza moczu wykazuje wysoki udział i zawartość acetonu
- Badanie krwi na czczo wykazuje wzrost stężenia cukru we krwi o ponad 5,5 mmol / l
- Zaburzenia sercowo-naczyniowe, powiększenie wątroby.
Rodzice nie zawsze zauważają te objawy, co stanowi pewną trudność w wykrywaniu cukrzycy u dzieci. Pomimo trudności w rozpoznaniu objawów cukrzycy u dziecka, występują charakterystyczne objawy cukrzycy u dzieci, które ułatwiają określenie choroby. Na przykład ważnym objawem cukrzycy jest moczenie nocne. W cukrzycy u dzieci występuje 2-4-krotnie więcej moczu niż u zdrowych dzieci. U niemowląt, cukrzycy towarzyszy niestrawność (biegunka, zaparcia, wymioty) i lęk. Dziecko z cukrzycą sapie podczas karmienia piersią lub łapczywie pije wodę.
Cukrzyca u dzieci – diagnostyka
Podczas wizyty u lekarza, zostają zauważone takie nieprawidłowości jak: obecność rumienia cukrzycowego na policzkach, czole i brodzie, malinowy język.
Testy laboratoryjne:
- Oznaczenie stężenia cukru we krwi
- Oznaczenie insuliny, peptydu C, proinsuliny, hemoglobiny glikozylowanej
- Test na tolerancję glukozy
- Oznaczenie w moczu: ciała glukozy i ketonu.
Badanie ultrasonograficzne wykonuje się w celu oceny stanu strukturalnego trzustki .
Cukrzyca u dzieci – leczenie
Leczenie cukrzycy u dziecka obejmuje: ćwiczenia, dietę, leki.
Ćwiczenia fizyczne zwiększają wrażliwość tkanek ciała na insulinę i obniżają poziom cukru we krwi. Pod tym względem, wysiłek fizyczny jest ważną częścią leczenia dzieci chorych na cukrzycę. Należy podkreślić, że tylko kontrolowana aktywność fizyczna jest korzystna w cukrzycy, podczas gdy niekontrolowana aktywność fizyczna u chorych dzieci z cukrzycą przyczynia się do rozwoju stanów hipoglikemicznych.
Właściwa organizacja aktywności fizycznej u dzieci chorych na cukrzycę musi obejmować stosowanie dodatkowych węglowodanów przed, w trakcie i po wysiłku, zgodnie z zaleceniami lekarza, a także okresowe monitorowanie stężenia glukozy we krwi. Ważne jest, aby mierzyć poziom glukozy we krwi przed, podczas i po wysiłku fizycznym, aby prawidłowo określić dawkę insuliny o krótkim lub średnim czasie działania.
Odżywianie chorego dziecka zajmuje ważne miejsce w leczeniu cukrzycy. Powinno ono spełniać wszystkie wymagania, które są obecnie nakładane na żywienie zdrowego dziecka: dieta powinna być jak najbardziej zrównoważona dla wszystkich niezbędnych składników (białka, tłuszcze, węglowodany i witaminy). Zgodność z tym warunkiem umożliwia dzieciom z cukrzycą normalny wzrost i rozwój. W tym samym czasie specjalna dieta eliminuje obciążenie węglowodanów, a tym samym ułatwia przebieg i leczenie cukrzycy.
- Cukrzyca ogranicza stosowanie takich produktów i potraw, jako produkty piekarnicze z mąki pszennej, ziemniaków, zbóż (semolina, ryż).
- Warzywa (wszystkie z wyjątkiem ziemniaków) mogą być oferowane dziecku bez ograniczeń. Ponadto potrawy z różnych warzyw powinny stanowić istotną część codziennej diety dzieci.
- Również w diecie na cukrzycę są szeroko stosowane owoce i jagody, jabłka, czarna porzeczka, wiśnie itd. Czasami można podać dziecku owoce cytrusowe (pomarańcze, mandarynki), truskawki, maliny. Konieczne jest karmienie dziecka cukrzycą 6 razy dziennie i częściej.
Leczenie farmakologiczne cukrzycy u dzieci
Niemal wszystkie dzieci chore na cukrzycę otrzymują insulinę, z reguły wystarcza jedno wstrzyknięcie insuliny na dobę. Wybór insuliny, jej dawkowanie i harmonogram podawania określa również lekarz prowadzący. Tabletki na cukrzycę (Maninil, Glipizid itp.) są dość skuteczne w leczeniu cukrzycy u dorosłych, ale bardzo rzadko dają dobre wyniki u dzieci. Są one stosowane w łagodnych postaciach choroby. Dzieci i młodzież, które są regularnie leczone, przestrzegają diety, dobrze się rozwijają fizycznie i psychicznie.