Choroby oczu u ludzi mogą objawiać się na różne sposoby. Ale wszystkie objawy jednoczy jedno, gdy po raz pierwszy się pojawią, należy natychmiast skonsultować się z okulistą. Choroby oczu wpływają na stan ogólny, styl życia i powodują znaczny dyskomfort. Wczesne rozpoznanie i leczenie może zapobiec pojawieniu się poważnych powikłań i przyspieszyć proces gojenia.
Choroby oczu – przyczyny
Choroby oczu pojawiają się z następujących powodów:
- Czynniki zakaźne: bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty.
- Nieprawidłowości rozwojowe.
- Zmiany związane z wiekiem.
- Procesy nowotworowe.
- Choroby autoimmunologiczne.
- Nadciśnienie tętnicze krwi.
- Zaburzenia endokrynologiczne.
- Choroby zębów.
- Zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu.
- Anemia.
- Choroby krwi i więcej.
Określić rodzaj choroby może okulista na podstawie charakterystycznych objawów i przeprowadzonych badań diagnostycznych. Rozróżniane są główne grupy zaburzeń w obrębie narządu wzroku:
- Choroby nerwu wzrokowego.
- Patologia powiek i kanału łzowego.
- Choroby śluzówki.
- Patologia mięśni oka.
- Choroby tęczówki, twardówki, rogówki.
- Choroby soczewki.
- Patologia siatkówki i naczyń krwionośnych.
- Choroby gałki ocznej i ciała szklistego.
Choroby oczu – objawy
Choroby oczu to między innymi: niewyraźne widzenie, zawężenie kąta widzenia, uczucie bólu lub ciało obce, wszystkie te sygnały są poważnym powodem do udania się do okulisty.
Jeśli podłożem są choroby zakaźne oczu, wtedy bardzo ważna jest szybka reakcja na ujawnienie się pierwszych objawów. W rzeczywistości, w przypadku zakażeń rozprzestrzeniających się głęboko w tkankach, ryzyko pogorszenia lub całkowita utrata wzroku może spowodować, że nerwy wzrokowe lub siatkówka nie będą w stanie odbierać i przekazywać informacji.
Najbardziej charakterystycznymi objawami chorób oczu u ludzi są:
- Uczucie „piasku” lub innego ciała obcego w oczach.
- Zmiana kąta widzenia oczu.
- Zwiększone ciśnienie w oku.
- Pojawienie się „mgły” w oczach.
- Ból w gałkach ocznych.
- Zaczerwienienie oczu.
- Obrzęk.
- Swędzenie.
- Silna utrata rzęs.
- Ostry ból w oczach.
- Obfite łzawienie.
- Światłowstręt lub poważne zaburzenia widzenia w ciemności.
- Wytrzeszcz oczu.
- Podwójne widzenie.
- Zmiana kształtu i wielkości oczu.
Te oznaki choroby mogą występować zarówno u dorosłego, jak i małego dziecka. Liczba chorób oczu, a także ich objawy, jest bardzo duża. Według statystyk większość ludzi ma jakiś wizualny problem. Wśród najbardziej powszechnych są następujące patologie.
KRÓTKOWZROCZNOŚĆ
Ta choroba jest jedną z najczęstszych. Człowiek z krótkowzrocznością nie jest w stanie odróżnić obiektów znajdujących się w odległości, ale jednocześnie wyraźnie widzi to, co znajduje się tuż przed nim.
ASTYGMATYZM
W tej chorobie zaburzony jest kształt soczewki lub rogówki. Osoba widzi zniekształcone obiekty, co negatywnie wpływa na ostrość wzroku. Objawem jest częste mrużenie oczu, patrzenie na przedmioty pod pewnym kątem.
GRADÓWKA
Gradówka to niewielki guzek na powiece, tworzący się z powodu zablokowania ujść gruczołów. W przypadku braku odpowiedniego leczenia ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia jest wysokie.
ZESPÓŁ SUCHEGO OKA
Jest to stan, w którym osoba zauważa stałą suchość w oczach. Często jest to spowodowane długą pracą na komputerze. Jedną z metod leczenia jest stosowanie specjalistycznych nawilżających kropli do oczu.
JĘCZMIEŃ
Ta choroba objawia się w postaci zapalenia ropnego worka na krawędzi powieki. W miarę postępu procesu chorobowego zaczyna czerwienieć, aby zwiększyć rozmiar. Następnie powstaje ropna masa.
ZAĆMA
Ta choroba to zmętnienie soczewki. Może to być spowodowana współistniejącymi chorobami na przykład cukrzycą i starszym wiekiem. Najbardziej skuteczne leczenie zaćmy to interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu nieprzezroczystej soczewki, a soczewka wewnątrzgałkowa umieszczona jest na swoim miejscu.
JASKRA
Jaskra jest postępującą patologią, która jest obarczona ślepotą. Zwiększone ciśnienie śródgałkowe prowadzi do zniszczenia komórek siatkówki i atrofii nerwu wzrokowego. Taka osoba zaczyna gorzej widzieć, dochodzi do zwężenie pól widzenia.
DYSTROFIA PLAMKI
Kiedy tą chorobą jest dotknięta siatkówka, powoduje znaczne pogorszenie wzroku. Powodem dystrofii plamki w naczyniach mogą być blaszki miażdżycowe, które zakłócają pełny przepływ substancji odżywczych w tkankach oka oraz różne choroby wirusowe. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet po zakończeniu leczenia ta patologia może powrócić ponownie.
ZAPALENIE SPOJÓWEK
To jest zapalenie błony śluzowej gałki ocznej, które może być spowodowane przez alergie na leki lub kosmetyki, lub przez infekcje bakteryjne lub wirusowe. Do leczenia stosuje się krople i maści do oczu z antybiotykami lub substancjami przeciwwirusowymi.
ZAPALENIE ROGÓWKI
Przyczyną tej choroby mogą być wirusy lub bakterie i obrażenia o innym charakterze. Zapaleniu rogówki towarzyszy duża liczba objawów, w tym: ból oczu, łzawienie, zaczerwienienie. W leczeniu stosuje się krople i maści zawierające substancje przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze.
Choroby oczu – diagnostyka
Do postawienia diagnozy okulista będzie musiał przeprowadzić wiele badań, a mianowicie:
- Autorefraketometria (komputerowa ocena wady refrakcji) przepisana na podejrzenie astygmatyzmu i krótkowzroczności.
- Biomikroskopia (badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej), pomoże we wczesnym stadium zdiagnozować zaćmę, jaskrę, a także w wykryciu obecności guza i obcego ciała.
- Gonioskopia (badaniem kąta przesączania rogówkowo-tęczowego) jest przepisana do diagnozy jaskry;
- Perymetria (badanie pola widzenia) jest w stanie określić pierwsze zmiany w zaburzeniach siatkówki, nerwu wzrokowego.
- Tonometria pozwala mierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.
- Oftalmoskopia to badanie dna oka
- Diagnostyka ultradźwiękowa zapewnia informacje na temat stanu gałki ocznej, naczyń krwionośnych, nerwu wzrokowego, soczewki i ciała szklistego.
- Testy laboratoryjne są przewidziane dla chorób zakaźnych w celu zidentyfikowania czynnika sprawczego.
Choroby oczu – leczenie
W zależności od rozpoznania stosuje się metody zachowawcze, fizjoterapeutyczne i operacyjne. Okulista może przypisać soczewki kontaktowe, okulary, korektę laserową.