Zapalenie siatkówki oka to proces zapalny, który występuje w siatkówce. Częste są przypadki połączenia zapalenia siatkówki ze stanem zapalnym naczyniówki. W takiej sytuacji okuliści mówią o zapaleniu naczyniówki i siatkówki lub zapaleniu siatkówki i naczyniówki. Proces zapalny może być zlokalizowany w różnych obszarach siatkówki: w centrum, wokół naczyń.
Zapalenie niszczy elementy siatkówki w zainfekowanym obszarze, aż obumieranie tkanek spowoduje tworzenie się komórek nieprawidłowych, tworząc blizny. Powoduje to zaburzenia widzenia, które mogą nie zostać przywrócone nawet po zakończeniu leczenia. Często u pacjentów rozwijają się krwotoki w tkankach siatkówki i naczyniówki.
Zapalenie siatkówki oka – przyczyny
Siatkówka jest delikatną, fotoczułą tkanką, która ma średnio jedną szóstą grubości milimetra. Siatkówka zapewnia dwie ważne funkcje: widzenie centralne i widzenie obwodowe, które zapewniają dwa typy komórek receptorowych: pręciki i szyszki, które otrzymały takie nazwy ze względu na ich kształt. Z reguły rozwój zapalenia siatkówki oka rozpoczyna się od infekcji endogennej (samozakażenie) lub egzogennej (pochodzącej spoza ciała, np., w warunkach szpitalnych). Infekcja endogenna odbywa się przez krew, zakażenie egzogenne wiąże się z urazami lub oparzeniami oczu.
W zależności od przyczyny choroby, zapalenie siatkówki klasyfikuje się w następujący sposób.
Endogenne zapalenie siatkówki:
- Te, które rozwijają się w chorobach zakaźnych (gruźlica, kiła, sepsa i inne).
- Te zapalenia siatkówki, które zostały spowodowane przez choroby układu krążenia lub brak metabolizmu (leukymia (różne typy białaczek), cukrzyca i inne).
- Zapalenie siatkówki wywołane przez wirusy: grypa, opryszczka, półpasiec, odra i inne.
- Zapalenie siatkówki o nieznanej etiologii: wysiękowe, półpasiec.
- Dziedziczny: wszystkie odmiany barwnikowego zwyrodnienia siatkówki. Czasami określa się je mianem retinopatii i zwyrodnienia siatkówki.
Egzogenne zapalenie siatkówki: traumatyczne, słoneczne i inne. Często diagnozę tę uzyskuje się, jako współwystępującą chorobę spowodowaną jedną z powyższych chorób. W takim przypadku zabieg przeprowadzany jest w obu kierunkach.
Zapalenie siatkówki oka – objawy
Tak się złożyło, że zapalenie siatkówki oka przebiega bezboleśnie, szczególnie w pierwszym stadium rozwoju choroby. W związku z tym chorzy koncentrują się głównie na problemach ze wzrokiem:
- Zmniejszona ostrość wzroku
- Czasami dochodzi do zaburzenia percepcji kolorów
- Możliwe pojawienie się wad pola widzenia (utrata niektórych obszarów, na przykład widzenie tunelowe)
- Nocna ślepota
- Metamorfozy – problemy percepcji wizualnej, zniekształcenia lub rozmycia obiektów
- Fotopsja – zjawiska świetlne (błyski, błyskawice, iskry).
Wraz z dalszym rozwojem choroby powstają rozległe blizny naczyniowo-siatkówkowe, obserwuje się ciągły spadek widzenia, możliwy jest wylew krwi do oka i tkanki siatkówki, odwarstwienie siatkówki, a nawet atrofia (zanik) nerwu wzrokowego. Niebezpieczeństwem, między innymi, jest to, że proces zapalny może rozpocząć się w innych tkankach oka.
Zapalenie siatkówki oka – diagnostyka
W celu zdiagnozowania stanu zapalnego siatkówki oka stosuje się wiele testów okulistycznych:
- Wiskozymetria (pomiaru lepkości płynów).
- Perymetria komputerowa (określenie ubytków w polu widzenia).
- Pole widzenia (określenie dużej części obrazu jaką widzi nieruchomo ustawione oko chorego).
- Oftalmoskopia (wziernikowanie dna oka).
- Badania rentgenowskie ( fluorescencyjne agnionrafiya i OCT).
Procedury te pozwalają zidentyfikować chorobę i ją sklasyfikować. Aby uzyskać pełniejszy obraz, wykonywane są badania krwi. Dodatkowo prowadzone są badania elektrofizjologiczne w celu bardziej szczegółowej oceny funkcji siatkówki; angiografia fluorescencyjna jest badaniem kontrastowym naczyń dna oka w celu oceny nasilenia stanu zapalnego. Jak również optyczna tomografia koherencyjna w celu wyjaśnienia zmian strukturalnych w tkance siatkówki.
Podczas procesu infekcji siatkówki krew jest badana pod kątem infekcji w celu znalezienia konkretnej przyczyny zapalenia, jednak najbardziej informacyjnym zastosowaniem materiału uzyskanego z jamy gałki ocznej są szkliste cząsteczki i tkanka siatkówki, uzyskane podczas biopsji w chirurgicznych warunkach operacyjnych. Ustalenie przyczyny zapalenia siatkówki i winnego patogenu pozwala wybrać najdokładniejsze leczenie.
Zapalenie siatkówki oka – leczenie
Na podstawie badań diagnostycznych okulista zaleca kompleks leków przeciwzapalnych (antybiotyki, kortykosteroidy do stosowania miejscowego – maści i krople) lub działanie przeciwwirusowe. W przypadku swoistych rodzajów zapalenia siatkówki, gdy występuje ono, jako skutek powszechnej choroby, przebieg leczenia jest wykonywany z uwzględnieniem pełnego obrazu.
Ponadto, często okuliści przepisują dodatkowe leki przeciwskurczowe i rozszerzające naczynia krwionośne, witaminy i leki poprawiające metabolizm. Niestety, nawet przy odpowiednim leczeniu zapalenia siatkówki oka, nie można uniknąć wyraźnego pogorszenia funkcji wzrokowej i osiągnięcia pełnego przywrócenia wzroku. Zatem zapobieganie powikłaniom w przypadku powszechnych chorób, infekcji i wirusów, a także zapobieganie urazom i oparzeniom oka jest środkiem, który pomoże uniknąć takiej groźnej choroby.