Ropnie na migdałkach są infekcją bakteryjną, która zwykle rozpoczyna się jako powikłanie nieleczonego wcześniej paciorkowca lub zapalenia migdałków. Zwykle obejmuje ona wypełnioną ropą kieszeń, która tworzy się w pobliżu jednego z migdałków.
Ropnie na migdałkach występują najczęściej u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Często występują na początku lub na końcu sezonu zimowego, kiedy choroby takie jak angina i zapalenie migdałków są najbardziej rozpowszechnione.
Przyczyny ropni na migdałkach
Ropnie na migdałkach zwykle występują jako powikłanie zapalenia migdałków. Jeśli infekcja wydostanie się z migdałków i rozprzestrzeni się na otoczenie, może powstać ropień. Ropień ten zmniejsza się z powodu stosowania antybiotyków ukierunkowanych bezpośrednio na leczenie paciorkowca i zapalenia migdałków.
Mononukleoza może również powodować ropnie na migdałkach, a także infekcje zębów i dziąseł. W znacznie rzadszych przypadkach możliwe jest wystąpienie ropni na migdałkach bez infekcji. Jest to na ogół spowodowane zapaleniem gruczołów Webera. Te gruczoły są pod językiem i produkują ślinę.
Objawy ropni na migdałkach
Objawy ropni na migdałkach są podobne do zapalenia migdałków i gardła. Podczas badania łatwo można zobaczyć ropień umiejscowiony w tylnej części gardła. Wygląda jak spuchnięty, białawy czyrak.
Objawy ropni na migdałkach obejmują:
- infekcja w jednym lub obu migdałkach
- gorączki lub dreszcze
- trudność w całkowitym otwarciu ust
- trudności z połykaniem
- trudności w połykaniu śliny ( ślinotok )
- obrzęk twarzy lub szyi
- ból głowy
- stłumiony głos
- ból gardła (zwykle większy z jednej strony)
- obrzęk węzłów chłonnych w gardle i szczęce (czuła w dotyku) i ból ucha po stronie gardła
- nieprzyjemny oddech
Ponadto ropnie na migdałkach mogą powodować ciężkie objawy lub powikłania takie jak:
- infekcja płuc
- zatkane (zablokowane) drogi oddechowe
- rozprzestrzenianie się infekcji na gardło, usta, szyję i klatkę piersiową
- pęknięcie ropnia.
Jeśli nie wyleczysz ropnia w odpowiednim czasie, może to spowodować infekcję w całym ciele. Może również blokować on drogi oddechowe utrudniając swobodne oddychanie. Mimo że niektóre z tych objawów mogą być oznakami innych problemów, takich jak chociażby zapalenie gardła, powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby mogli ostatecznie ustalić co jest przyczyną dolegliwości.
Diagnozowanie ropni na migdałkach
Aby zdiagnozować ropnie na migdałkach, lekarz przeprowadzi najpierw badanie jamy ustnej i gardła. Może także zdiagnozować twój stan za pomocą pobrania wymazu z gardła lub badania krwi.
Zauważalne podczas zwykłego badania objawy ropnia obejmują:
- obrzęk po jednej stronie gardła
- obrzęk jamy ustnej
- zaczerwienienie i obrzęk szyi i gardła
- węzły chłonne są często powiększone.
Twój lekarz może również zlecić badanie laboratoryjne lub dodatkowe prześwietlenie, aby dokładniej zobaczyć ropień. Może również użyć igły do pobrania płynu z ropnia. Ten płyn zostanie przetestowany, aby sprawdzić, czy nie ma infekcji.
Zapobieganie rozwojowi ropni na migdałkach
Aby zapobiec ropniom na migdałkach należy natychmiast rozpocząć leczenie gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy tej dolegliwości. Szanse na powiększenie się ropnia zwiększają się, gdy opóźnisz leczenie zapalenia migdałków. Powinieneś również natychmiast rozpocząć leczenie, jeśli jesteś w trakcie leczenia stomatologicznego, aby zapobiec dalszym i bardziej poważnym komplikacjom. Palacze są także bardziej podatni na występowanie ropni na migdałkach. Utrzymywanie czystości i higieny jamy ustnej i niepalenie papierosów może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia ropnia na migdałkach.
Leczenie ropnia na migdałkach
Antybiotyki są najczęstszą formą leczenia ropnia na migdałkach. Twój lekarz może również odprowadzić ropę z ropnia, aby przyspieszyć gojenie. Odbywa się to poprzez nacinanie (lub cięcie) ropnia w celu uwolnienia płynów. Lekarz może również użyć igły.
Podobnie jak w przypadku przewlekłego zapalenia stawów i zapalenia migdałków, gdy ropnie powracają, lekarz może zalecić usunięcie migdałków, aby uniknąć przyszłych i cięższych infekcji.
Antybiotyki, takie jak penicylina lub klindamycyna, podawane są żyle. Jeśli nie ma jeszcze rozwiniętego ropnia, antybiotyk zwykle zaczyna usuwać infekcję w ciągu 48 godzin. Jeśli ropień jest już w zaawansowanym stanie, lekarz musi włożyć do niego igłę lub nawet rozciąć go, aby spuścić ropę. Czasem okazuje się to konieczne, aby leczenie było skuteczne i szybkie.
Jeśli stosujesz zalecane leczenie, ropień na migdałkach zwykle ustępuje, nie powodując większych komplikacji i problemów. Jednak w przyszłości można uzyskać infekcję.
Jeśli leczenie nie nastąpi szybko, mogą wystąpić powikłania. Obejmują one:
- niedrożność dróg oddechowych
- infekcje bakteryjne w szczęce, szyi lub klatce piersiowej
- infekcje krwi
- posocznice
- śmierć.
Jeśli masz problemy ze swoimi migdałkami, porozmawiaj z lekarzem o możliwości ich usunięcia. Zwróć uwagę na każdy ból lub zmiany w okolicy gardła i pamiętaj, że kluczem do leczenia ropnia jest jego odpowiednio wczesne wykrycie.