Zapalenie gardła to zapalenie obszaru, który znajduje się w tylnej części gardła. Najczęściej określa się go po prostu jako „ból gardła”. Zapalenie gardła może również powodować drapanie w gardle i trudności w połykaniu.
Przyjmuje się, że zapalenie gardła wywołane bólem gardła jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza w sezonie jesienno-zimowym. Więcej przypadków zapalenia gardła występuje w chłodniejszych miesiącach roku. Jest to również jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie pozostają w domu rezygnując z pracy. Aby właściwie leczyć ból gardła, ważne jest, aby zidentyfikować jego przyczynę. Zapalenie gardła może być bowiem spowodowane infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi.
Przyczyny zapalenia gardła
Istnieje wiele czynników wirusowych i bakteryjnych, które mogą powodować zapalenie gardła. Należą do nich chociażby:
- odra
- ospa wietrzna
- krztusiec
- paciorkowiec grupy A.
Wirusy są częstszą przyczyną bólu gardła. Zapalenie gardła jest najczęściej powodowane przez infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie, grypa lub mononukleoza. Infekcje wirusowe nie reagują na antybiotyki, a leczenie jest stosowane tylko w celu złagodzenia objawów.
Zapalenie gardła spowodowane jest infekcją bakteryjną
Infekcje bakteryjne wymagają antybiotyków. Najczęstszą infekcją bakteryjną gardła jest angina, która jest spowodowana przez grupę paciorkowców. Do rzadkich przyczyn bakteryjnego zapalenia gardła należą rzeżączka i chlamydia.
Częste narażenie na przeziębienia może zwiększać ryzyko zapalenia gardła. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zatrudnionych w opiece zdrowotnej. Narażenie na bierne palenie może również zwiększyć ryzyko.
Objawy zapalenia gardła
Okres inkubacji wynosi zazwyczaj od dwóch do pięciu dni. Objawy towarzyszące zapaleniu krtani różnią się w zależności od stanu chorobowego. Poza bólem, suchością lub drapaniem w gardle, przeziębienie lub grypa mogą powodować:
- kichanie
- katar
- bół głowy
- kaszel
- zmęczenie
- bóle
- dreszcze
- gorączkę.
Długość okresu zakaźnego zależy również od podstawowego stanu i kondycji pacjenta.
Przeziębienie zwykle trwa krócej niż 10 dni. Objawy, w tym gorączka, mogą osiągać szczyt od około trzech do pięciu dni. Jeśli zapalenie gardła jest związane z wirusem, można spodziewać się, że objawy utrzymają się przez dłuższy czas.
Diagnostyka zapalenia gardła
Jeśli u pacjenta występują objawy zapalenia gardła, lekarz najpierw przyjrzy się gardłu podczas badania fizykalnego. Sprawdzi wszystkie białe lub szare naloty, obrzęki i zaczerwienienia. Lekarz może również zajrzeć do uszu i nosa oraz sprawdzić obrzęk węzłów chłonnych. Za pomocą bawełnianego wacika, lekarz może także pobrać próbkę wydzieliny z gardła. Ten test pozwala na szybkie wykrycie ewentualnego paciorkowca.
W niektórych przypadkach wymaz jest wysyłany do laboratorium w celu przeprowadzenia dalszych badań, a wyniki nie są dostępne od razu. Jeśli lekarz podejrzewa inną przyczynę zapalenia gardła, może zlecić badanie krwi. Mała próbka krwi jest wysłana do laboratorium w celu przetestowania. Ten test może pomóc zdiagnozować chociażby mononukleozę.
Leczenie
Jeśli wirus powoduje zapalenie gardła samo leczenie domowe może pomóc złagodzić objawy. Opieka domowa obejmuje:
- picie dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu
- spożywanie ciepłego bulionu
- płukanie gardła ciepłą słoną wodą
- stosowanie nawilżacza.
Aby uzyskać ulgę w bólu i gorączce, należy wziąć leki dostępne bez recepty, takie jak chociażby ibuprofen. Pastylki do ssania na gardło mogą również być pomocne w łagodzeniu szorstkiego bólu gardła.
Należy jednak skontaktować się z lekarzem przed samodzielnym użyciem ziół, takich jak:
- wiciokrzew
- lukrecja
- korzeń prawoślazu
- szałwia.
W przypadku infekcji bakteryjnej lekarz przepisze antybiotyki. Amoksycylina i penicylina są najczęściej przepisywanymi metodami leczenia anginy. Ważne jest, aby przyjmować cały cykl antybiotyków, aby zapobiec nawrotom lub pogorszeniu się infekcji. Cały cykl trwa zwykle od 7 do 10 dni.
Zapobieganie
Utrzymanie właściwej higieny może zapobiec wielu przypadkom zapalenia gardła.
Aby zapobiec zapaleniu gardła:
- unikaj dzielenia się jedzeniem, napojami i naczyniami do jedzenia
- unikaj osób chorych
- często myj ręce, szczególnie przed jedzeniem i po kaszlu lub kichaniu
- używaj środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu
- unikaj palenia i biernego palenia.
Większość przypadków zapalenia gardła można skutecznie leczyć w domu. Jednak istnieją pewne objawy, które wymagają wizyty u lekarza w celu dalszej oceny.
Powinieneś pójść do lekarza, jeśli:
- miałeś ból gardła przez ponad tydzień
- masz utrzymującą się gorączkę
- twoje węzły chłonne są spuchnięte
- masz wysypkę
- symptomy nie poprawiają się po ukończeniu całego cyklu antybiotyków
- objawy powracają po zakończeniu kuracji antybiotykami.
Ból gardła , uczucie pieczenia i dyskomfortu może utrudniać picie lub jedzenie. Najlepszy rozwiązaniem będzie stosowanie diety półpłynnej obfitującej w składniki mineralne i witaminy. Nie należy całkowicie rezygnować z jedzenia, nawet w przypadku braku apetytu.