Zapalenie trąbki słuchowej (trąbka Eustachiusza) jest chorobą związaną z zaburzeniami wentylacji i zapaleniem ucha środkowego, co prowadzi do utraty słuchu. Leczenie stanu zapalnego trąbki Eustachiusza należy rozpocząć już w początkowym stadium zapalenia ucha.
Przyczyny zapalenia trąbki słuchowej
Zapalenie trąbki słuchowej najczęściej ma pochodzenie bakteryjne i jest wywoływany przez paciorkowce i gronkowce. U dziecka proces zapalny rozwija się w wyniku uszkodzenia tkanek przez pneumokoki lub różne wirusy.
Inne przyczyny choroby obejmują:
- Skłonność do ciężkich reakcji alergicznych na różne bodźce zewnętrzne
- Indywidualna cecha organizmu, wyrażona przez zwiększoną aktywność tkanek
- Obecność formacji bocznych w nosogardzieli
- Obecność przewlekłych chorób zakaźnych wpływających na nosogardziel
- Wady przegrody nosowej
- Ostre skoki ciśnienia atmosferycznego
- Niewłaściwe usuwanie śluzu z nosa
- Ostre choroby układu oddechowego
- Osłabione funkcje ochronne ciała.
- Ostre lub przewlekłe zapalenie zatok
- Angina
- Zapalenie gardła
- Grypa.
Objawy zapalenia trąbki słuchowej
Praca trąbki słuchowej polega na wymianie powietrza w uchu środkowym podczas połykania. Funkcja drenażowa trąbki Eustachiusza polega na usunięciu z ucha środkowego różnych wydzielin. Podczas połykania płyn z ucha środkowego jest pompowany do nosogardzieli. Aby zabić bakterie za pomocą rozwiniętego śluzu tę pracę wykonuje również trąbka słuchowa.
Główne objawy zapalenia trąbki słuchowej:
- Upośledzenie słuchu
- Uczucie zatkania w uszach.
- Uczucie wody w uszach
- Ból
- Szum w uszach
- Gwałtowny wzrost temperatury ciała do 38 stopni lub więcej.
W wyniku stanu zapalnego dochodzi do zgrubienia błony śluzowej i zmniejszenia prześwitu, a to prowadzi do zmniejszenia wentylacji jamy bębenkowej i zmniejszenia w niej ciśnienia. Ze względu na spadek ciśnienia membrana zaczyna być wciągana do jamy bębenkowej, co powoduje dyskomfort u danej osoby. Objawy zapalenia trąbki słuchowej są różnych typów: ostre i chroniczne.
Ostry stan zapalny jest zwykle nazywany pierwotną chorobą. Najczęściej objawy zapalenia są spowodowane przez pneumokoki i paciorkowce, gronkowce, inne czynniki zakaźne są mniej prawdopodobne. W przypadku braku odpowiedniego leczenia zapalenie może przekształcić się w postać przewlekłą.
Charakterystyczne objawy przewlekłego zapalenia trąbki słuchowej:
- Uczucie szumu w uszach
- Utrata słuchu
- Zatkanie nosa, które może przekształcić się w katar.
- Odkształcenie błony bębenkowej, co negatywnie wpływa, na jakość słuchu;
- Uczucie wody w uchu podczas obracania i pochylania głowy.
Objawy bólowe, złe samopoczucie i gorączka nie są charakterystyczne dla ostrej postaci choroby. Ostra faza zapalenia pojawia się nagle, powoduje zatkanie nosa, szum w uchu, uczucie płynnej transfuzji, pogarszanie słuchu.
Przewlekłe zapalenie trąbki słuchowej rozwija się z powodu niewłaściwego leczenia lub jego zaniechania w ostrym zapaleniu. Przewlekłe zapalenie trąbki słuchowej może prowadzić do tak poważnej choroby jak zapalenie ucha środkowego.
Alergiczne zapalenie trąbki słuchowej jest procesem zapalnym spowodowany jest reakcją alergiczną organizmu, zaobserwowane zostaną objawy takie jak:
- Ciężkie przekrwienie błony śluzowej nosa
- Łzawienie
- Bez odczuwania bólu
- Niewielki wzrost temperatury ciała.
Diagnostyka zapalenia trąbki słuchowej
Pierwsza diagnoza tej choroby opiera się na towarzyszących objawach klinicznych. Konieczne jest wykonanie otoskopii, która pozwoli zidentyfikować charakterystyczne zmiany w błonie bębenkowej. W celu zidentyfikowania czynnika sprawczego stosuje się badania mikroskopowe i bakteriologiczne rozmazu uzyskanego z gardła.
Leczenie zapalenia trąbki słuchowej
Stan zapalny trąbki słuchowej jest procesem zapalnym, a nie tylko mechaniczną blokadą światła nosowo-gardłowego trąbki, jakie może wystąpić w przypadku powstałych guzów. Dlatego leczenie stanów zapalnych odbywa się za pomocą terapii przeciwbakteryjnej, leków przeciwzapalnych i odpowiedniego leczenia lekami immunomodulującymi.
Leczenie za pomocą leków:
- Gdy bolesne procesy zaczynają się w nosie lub nosogardzieli, trąbka Eustachiusza natychmiast je odbiera. Leczenie zapalenia ma na celu przywrócenie jej zdolności drenażowej i wentylacyjnej..
- Czasami, aby wyczyścić trąbkę słuchową, do wnętrza rurki i jamy bębenkowej wprowadza się specjalny cewnik, enzymy terapeutyczne, które przyczyniają się do rozpuszczenia stwardniałego płynu zapalnego.
Prawidłowe leczenie zapalenia trąbki słuchowej może zalecić laryngolog, identyfikując przyczynę choroby i jej lokalizację. Zapalenie jest prawie niemożliwe do wyleczenia bez fizjoterapii, odpowiedniego rozgrzania i masażu. Ponadto lekarz może przepisać leki znieczulające i przeciwbólowe, w zależności od stopnia bólu odczuwanego przez chorego.