Głuchota, chociaż większość z Nas niejednokrotnie spotkała się z tym terminem w życiu, to jednak pewnie nie każdy z Nas zgłębił wiedzę odnośnie tej dziedziny. A jak się okazuje na prawdę warto ją posiadać. Większość ludzi ograniczy się do tego, że kiedy zapytamy go co to głuchota to odpowie że po prostu jest to brak słuchu u danej osoby. Jednak to zaburzenie jest o wiele bardziej rozległe, może mieć bardzo różną etiologię i przebiegać w zupełnie inny sposób u każdego z pacjentów którego dotyczy. W poniższym tekście postaramy odwołać się przede wszystkim do tego czym jest głuchota, jakie są jej przyczyny, przebieg choroby, oraz opowiemy o tym jak dzisiejsza medycyna próbuje sobie radzić z tą medyczną zagwozdką.
Zacznijmy więc od korzeni, i od tego czym sama jest głuchota. Najczęściej głuchotę tłumaczy się w sposób najprostszy jako utratę słuchu, jednak należy tutaj nadmienić że możemy mieć do czynienia zarówno z głuchotą naglą jak też taką która postępuje stopniowo, etapami.
Każdy rodzaj głuchoty ma też swoje szczegółowe przyczyny, które również mogą różnić się w zależności od tego o jakim typie schorzenia będziemy mówili. Głuchotą, która zdecydowanie częściej dotyka ludzi jest ta która pojawia się stopniowo, drugi przypadek natomiast pojawia się bardzo rzadko, mowa tutaj o nagłej głuchocie. Oczywiście podział głuchoty ze względu na rodzaje jest o wiele szerszy, poniżej wymienimy kilka z nich:
- przewodzeniowa
- odbiorcza
- nerwopochodna
- nagła
- stopniowa
Każdy z wyżej wymienionych typów charakteryzuje się oczywiście innym przebiegiem schorzenia, jak również posiada zupełnie inną etiologię. Oczywiście metody leczenia również będą tutaj znacząco się różniły a co za tym idzie będzie ich na prawdę dużo, w poniższych akapitach postaramy się szczegółowo objaśnić zarówno przyczyny jak również objawy każdego z poszczególnych rodzai głuchoty.
GŁUCHOTA PRZEWODZENIOWA:
Ten rodzai głuchoty najczęściej pojawia się na skutek nieprawidłowości mających miejsce w zewnętrznym przewodzie słuchowym człowieka. Obrębami, które najbardziej ponosi tutaj odpowiedzialność za rozwój tego typu głuchoty są zarówno błona bębenkowa jak również ucho środkowe. Do najczęstszych przyczyn tego typu głuchoty zaliczyć możemy:
- zatkanie wewnętrznego przewodu słuchowego
- urazy ucha
- guzy, mogą to być zarówno nowotwory złośliwe jak też nie
- wysiękowe zapalenie ucha
- ostre zapalenie ucha środkowego i to właśnie jest najczęstszą przyczyną jeśli chodzi o głuchotę przewodzeniową u dzieci
- przewlekłe zapalenie ucha środkowego
- ostoskleroza, która jest niczym innym jak dysfunkcją kosteczek słuchowych
GŁUCHOTA ODBIORCZA:
W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju głuchoty tutaj mamy do czynienia z problemem który powstaje na skutek anomalii w uchu wewnętrznym. Może ona być również spowodowana uszkodzeniami do których doszło w ósmym nerwie czaszkowym. Nerw ten jest nerwem słuchowym, często ten rodzaj głuchoty omawia się również jako głuchotę czuciową bo właśnie związaną z unerwieniem. Za najczęstsze przyczyny tego rodzaju głuchoty uważa się:
- choroby, które mają podłoże autoimmunologiczne
- wystawienie uszu na bardzo silne dźwięki, które nie są przyjazne dla naszego słuchu
- różnego rodzaju zakażenia, możemy tutaj zaliczyć na przykład zakażenie opon mózgowych
- uraz czaszki w czasie którego uszkodzeniu ulegną te części które są odpowiedzialne za prawidłowy odbiór bodźców słuchowych
- starcze osłabienie słuchu, które również stopniowo może prowadzić do głuchoty, najczęściej jest ono obustronne
- różne choroby genetyczne
- jak się okazuje ten rodzaj głuchoty może pojawić się też u osób które zażywają leki ototoksyczne
GŁUCHOTA NERWOPOCHODNA:
W przypadku głuchoty o podłożu nerwowym mamy do czynienia z takimi przyczynami jak:
- guzy, które dotyczą obszarów odpowiedzialnych za prawidłowy odbiór sygnałów dźwiękowych, może to być na przykład oponiak bądź nerwiak nerwu słuchowego
- za kolejną przyczynę w przypadku głuchoty nerwopochodnej podaje się choroby, które powstają najczęściej na tle demielinizacyjnym. Do najczęściej pojawiającej się tutaj możemy zaliczyć stwardnienie rozsiane.
GŁUCHOTA NAGŁA:
- różnego rodzaju urazy głowy w tym wstrząśnienie mózgu. Urazy te dotyczą oczywiście tych części, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie słuchu
- urazy ciśnieniowe ucha, bardzo często może do nich dojść w momencie głębokiego nurkowania
- różnego rodzaju zakażenia, do tej głuchoty może dojść nawet na skutek takich chorób jak świnka czy półpasiec
Jak widać przyczyny każdego rodzaju głuchoty są bardzo szerokie i nie zawsze są jednoznaczne i proste do zdiagnozowania. Okazuje się bowiem, że podłoże tego chorzenia u każdego pacjenta może zupełnie inne. Należy najpierw bardzo dokładnie poznać etiologię schorzenia ażeby móc podjąć się prawidłowego leczenia, które będzie w stanie pomóc pacjentowi.
Obecna medycyna proponuje szereg rozwiązań dla ludzi z problemami słuchowymi. Najważniejsze jednak jest to, że problemem zająć się od samego początku. Od razu udać się do lekarza jeśli tylko zauważymy, że coś jest nie tak z naszym słuchem.