Krzywa przegroda nosowa powoduje zaburzenia oddychania przez nos, z różnym stopniem, aż do całkowitego ustania. To z kolei znacznie zwiększa skłonność do chorób zapalnych i alergicznych narządów oddechowych, prowadzi do rozwoju stanów nerwicowych, bólów głowy, niekorzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i moczowy. Deformacja przegrody nosowej może być spowodowana urazem nosa lub nierównomiernym wzrostem czaszki twarzy w dzieciństwie.
Przegroda nosowa to płyta dzieląca jamę nosową na dwie w przybliżeniu równe części. W przedniej części jest utworzona przez chrząstkę, z tyłu przez cienką kość i pokryte błoną śluzową po obu stronach.
Krzywa przegroda nosowa – przyczyny
Mniej niż 20% ludzi na świecie ma idealnie płaską przegrodę nosową. Kiedy przegroda nosowa jest silnie odchylona na jedną stronę, prowadzi to do faktu, że jeden kanał nosowy staje się większy niż drugi. W zależności od charakteru tych zmian mogą wystąpić objawy zatkania nosa, zmniejszenie ilości wdychanego i wydychanego powietrza oraz problemy z oddychaniem.
Dziedziczenie i urazy nosa są najczęstszymi przyczynami skrzywienia przegrody nosowej. Wiadomo również, że u 20% noworodków wykrywa się skrzywienie przegrody nosowej. Przypadki te były związane z problemami podczas porodu i były częstsze u dzieci o większej masie przy porodzie. Należy pamiętać, że stopień deformacji przegrody może zmieniać się w czasie. Jednak krzywa przegroda nosowa występuje we wczesnym dzieciństwie niezwykle rzadko. Zwykle rozwija się w wieku od 13 do 18 lat.
Powodem skrzywienia przegrody nosowej jest niepoprawna korelacja między wzrostem twarzy i czaszki kości szkieletu. Niektórzy lekarze uważają, że przyczyną krzywizny przegrody nosowej w większości przypadków jest nierówna drożności obu przewodów nosowych na skutek przerostu jednej z nich. Wszystkie te, jak również inne istniejące teorie pochodzenia skrzywienie przegrody nosowej, nie mogą być uznane za rozstrzygające, ponieważ nie określają, czy odchylenia z sąsiednich miejsc mogą powodować skrzywienie przegrody.
Powszechnie wiadomo, że wyraźna krzywizna przegrody nosowej występuje u mężczyzn znacznie częściej niż u kobiet.
Krzywa przegroda nosowa – objawy
Najczęstszym objawem skrzywienia przegrody nosowej jest zaburzenie oddychania przez nos po jednej lub obu stronach. Naruszenie to zależy nie tylko od bezpośredniego zwężenia jam nosowych z powodu deformacji, ale również z powodu niewłaściwego przepływu powietrza, i obecności miejsc niskiego ciśnienia. Patologiczne impulsy, które pochodzą z receptorów błony śluzowej nosa na centralny układ nerwowy, z kolei powodują reakcję naczynioruchową nosa, prowadząc do upośledzenia prawidłowego krążenia krwi w błonie śluzowej, obrzęku powłok i zwężenia światła w nosie.
Objawy krzywej przegrody nosowej:
- Niedrożność oddychania przez nos. Może wystąpić umiarkowane upośledzenie, a także całkowity brak oddychania przez nos. Jeśli osoba ma jednostronną krzywiznę przegrody nosowej, wówczas zaburzenie oddychania przez nos zostanie odnotowane z prawej lub lewej połowy nosa. Często zdarza się, że podczas wizyty u laryngologa stwierdza się skrzywienie przegrody nosowej. Prowadzi to do zaskoczenia. Jego zdaniem, normalnie oddycha przez nos. Można to wyjaśnić, w przypadku naruszenia oddychania przez nos organizm dostosowuje się, a jama nosowa kompensuje ten niedobór kosztem innych struktur.
- Suchość jamy nosowej.
- Przewlekłe choroby zapalne zatok przynosowych, etmoidoza (zapalenie zatoki zlokalizowanej głęboko w czaszce za nosem), zapalenie przedsionków. Jedną z przyczyn tych chorób może być skrzywienie przegrody nosowej. Przy długim przebiegu przewlekłego zapalenia zatok na tle skrzywionej przegrody nosowej rozwijają się polipy.
- Choroby alergiczne. Naruszenie oddychania przez nos utrzymuje procesy alergiczne w organizmie. Szczególnie przy kompensacyjnych krzywiznach przegrody nosowej. Wtedy, gdy kontakt błony śluzowej nosa z przegrodą powoduje ciągłe podrażnienie. Podrażnienia, które może wywoływać ataki astmy, alergicznego nieżytu nosa. Osoba odczuwa dyskomfort w nosie, swędzenie, śluz (okresowo) lub stale wydalany z jamy nosowej. Objawy te są szczególnie wyraźne, gdy chory ma kombinację alergicznego nieżytu nosa, przerostu małżowinowego i skrzywienia przegrody nosa.
- Zmiany w kształcie nosa. Wskutek urazu może dojść do skrzywienia przegrody nosa: dyslokacje, złamania chrząstki przegrodowej nosa w prawo lub w lewo. Takie stany są zwykle połączone ze złamaniami kości nosa. Są to główne objawy, które pozwalają podejrzewać skrzywienie przegrody nosowej.
Konsekwencje krzywej przegrody nosowej
Konsekwencje skrzywienia przegrody nosowej są dość różnorodne. Udowodniono, że gdy dochodzi do zaburzenia oddychania przez nos, powstają zmiany we krwi. Dodatkowo powstają zmiany w układzie naczyniowym, okolicy narządów płciowych, a organizm jest bardziej podatny na hipotermię. Dodatkowo podatny na wpływ niekorzystnych czynników środowiskowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby skontaktować się z otolaryngologiem w odpowiednim czasie.
Krzywa przegroda nosowa – diagnostyka
Skrzywienie przegrody nosowej można czasami ustalić na podstawie badania zewnętrznego, na podstawie krzywizny nosa. W przeważającej części jednak krzywiznę stwierdza się podczas rinoskopii. Przede wszystkim asymetria jam nosowych jest uderzająca, tj. połowa nosa, na całej lub w jednej lub drugiej części, jest szersza niż druga, z jednej strony koniuszki nosa są wyraźnie widoczne, a z drugiej strony są mniej lub wcale nie są widoczne.
Badanie rentgenowskie dostarcza niewiele dodatkowych danych dotyczących zniekształceń samej przegrody nosowej. Jednak takie badanie jest konieczne we wszystkich przypadkach w celu określenia stanu zatok przynosowych.
Krzywa przegroda nosowa – leczenie
Skrzywienie przegrody nosowej jest zaburzeniem normalnej anatomii jamy nosowej, wszystkie środki konserwatywne mają tymczasowy i nie zawsze wyraźny efekt.
W klinicznych przejawach skrzywienia przegrody nosowej wykonywany jest zabieg chirurgiczny. Endoskopowy zabieg plastyki węzłowej. Podczas wykonywania operacji lekarz nie wykonuje nacięć na twarzy. W wyniku jego realizacji kształt nosa zewnętrznego nie zmienia się. Operacja trwa średnio od 30 minut do 1 godziny. Wykonywany jest zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Operacja kończy się instalacją specjalnych płyt silikonowych w jamie nosowej.
Obecnie jedyną metodą leczenia wszystkich typów deformacji przegrody nosowej jest resekcja podśluzówkowa. Izolowana resekcja grzbietów powinna być używana tylko w rzadkich przypadkach. Po pierwsze, zwykle występują kombinacje krzywizn. Po drugie, w przypadku nowoczesnej technologii typowa resekcja przegrody nosowej.