Nawilżacz powietrza dodaje wilgoci do powietrza, aby zapobiec wysuszeniu, które może powodować podrażnienie w wielu częściach ciała. Nawilżacze powietrza mogą być szczególnie skuteczne w leczeniu suchości skóry, nosa, gardła i warg. Mogą także złagodzić niektóre objawy spowodowane przez grypę lub przeziębienie.
Nadmierne używanie nawilżaczy powietrza może jednak potencjalnie pogorszyć problemy z oddychaniem. Ważne zatem jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo ich używać.
Do czego mogę użyć nawilżacza powietrza?
Wilgotność działa jak naturalny środek nawilżający, który może złagodzić suchość. Z tego powodu nawilżacze są często używane w przypadku takich dolegliwości jak:
- sucha skóra
- zatkanie zatok / ból głowy
- suche gardło
- podrażnienie nosa
- krwawienie z nosa
- podrażnione strun głosowych
- suchy kaszel
- popękane usta.
Możesz obserwować u siebie te niedogodności, gdy powietrze w twoim domu jest zbyt suche. Jest to szczególnie częste w miesiącach zimowych lub gdy latem używany jest klimatyzator.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Rodzaj nawilżacza powietrza, który wybierzesz, zależy od Twoich preferencji, budżetu i wielkości pomieszczenia. Istnieje pięć rodzajów nawilżaczy:
- centralne nawilżacze powietrza
- parownice
- nawilżacze wirnikowe
- odparowywacze parowe
- nawilżacze ultradźwiękowe
Rozmiary nawilżacza powietrza
Nawilżacze powietrza są konsolowe lub przenośne / osobiste. Te pierwsze mają za zadanie zwiększyć wilgotność całego domu. Często są bardzo duże, ale zazwyczaj mają kółka, dzięki czemu możesz je łatwo przenosić.
Osobiste (lub przenośne) nawilżacze są najmniejsze i są najlepszym wyborem, jeśli potrzebujesz nawilżacza podczas podróży.
Centralne nawilżacze są wbudowane bezpośrednio w klimatyzator lub urządzenie grzewcze twojego domu. Są to najdroższe typy nawilżacza, ale są najlepszym wyborem, jeśli chcesz zwiększyć wilgotność w całym domu.
Tradycyjne nawilżacze niosą potencjalne ryzyko poparzenia od emitowanej pary. Centralne nawilżacze nie wydzielają pary.
Parowniki przedmuchują wilgoć przez zwilżony filtr. Wentylatory zasilają urządzenie i wydalają wilgoć do powietrza z jednego systemu. Są one tańsze niż nawilżacze centralne, ale wadą jest to, że pracują tylko w jednym pokoju na raz. Mogą również wydalać zbyt dużo wilgoci do powietrza. Może to być problematyczne dla osób z astmą, ponieważ zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju pleśni.
Nawilżacze powietrza z nawilżaczem działają za pomocą obrotowych dysków pracujących z dużą prędkością. Jednostki te są często tańsze. Są również jednymi z najbardziej przyjaznych dzieciom, ponieważ tworzą chłodną mgiełkę i nie niosą ryzyka oparzeń. Minusem jest to, że podobnie jak parowniki pracują tylko w pokojach jednoosobowych. Mogą one powodować trudności w oddychaniu u osób z alergiami i astmą, gdy są nadużywane.
Ultradźwiękowe nawilżacze wytwarzają chłodną mgłę za pomocą wibracji ultradźwiękowych. Jednostki różnią się ceną, w zależności od wielkości potrzebnej do domu. Dostępne są zarówno chłodne, jak i ciepłe wersje mgły. Nawilżacz ultradźwiękowy – szczególnie wersja z chłodną mgłą – to dobry wybór, jeśli masz dzieci.
Kontrolowanie poziomów wilgotności
Dodawanie wilgoci do powietrza może być korzystne, ale zbyt duża wilgotność może powodować problemy zdrowotne. Wysoka wilgotność może pogorszyć problemy z oddychaniem i powodować nieprzyjemne zawilgocenie powietrza. Może to powodować pojawienie się:
- roztoczy
- rdza
- pleśni
- szkodliwych bakterii
Zaleca się, aby wilgotność wynosiła od 30 do 50 procent. Niektóre centralne nawilżacze są wyposażone w higrometry, ale można je również znaleźć w sklepach ze sprzętem komputerowym. Codziennie sprawdzaj wilgotność, szczególnie jeśli ktoś w twoim domu ma alergię lub astmę.
Możliwe zagrożenia płynące z nawilżaczy powietrza
Oparzenia są najczęstszymi obrażeniami związanymi z nawilżaczami. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli masz dzieci. Nigdy nie pozwalaj dzieciom obsługiwać nawilżaczy i nie umieszczaj parowaru z ciepłą mgłą w dziecięcej sypialni. Umożliwienie jednostce wydalenia zbyt dużej ilości wilgoci może powodować kondensację na ścianach. W rezultacie pleśń może rosnąć i rozprzestrzeniać się w całym domu.
Nieczyste nawilżacze mogą powodować wzrost bakterii, który może wywoływać kaszel i przeziębienia. Parowniki parowe mogą się szybko zabrudzić, ale są również jednymi z najłatwiejszych do czyszczenia. Spłucz całą zużytą wodę pomiędzy użyciami. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, regularnie czyść urządzenie, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Myj wiadro i system filtrów co dwa do trzech dni podczas użytkowania. Nawilżacze mogą potencjalnie emitować minerały i mikroorganizmy. Niekoniecznie są szkodliwe, ale pozostałości mogą przeszkadzać ludziom cierpiącym na astmę. Użyj wody destylowanej, aby uniknąć tego problemu.
Przy ostrożnym i odpowiednim stosowaniu nawilżacze powietrza mogą znacząco wpływać na skórę i drogi oddechowe poprawiając ich stan. Należy jednak pamiętać, że jest to środek domowy – nie leczniczy. W wielu przypadkach sam nawilżacz nie pomoże i warto zasięgnąć porady lekarza.