Płyn w płucach – tworzenie się płynu w płucach wymaga natychmiastowej diagnozy i ustalenia przyczyn tej patologii oraz pilnego leczenia, ponieważ może to być objaw poważnej choroby, która obarczona jest różnymi komplikacjami, a nawet śmiercią. Szybkie skontaktowanie się z lekarzem i podjęcie leczenia jest podstawą powrotu do zdrowia.
Czym jest płyn gromadzący się w płucach?
Układ oddechowy bierze czynny udział w wymianie gazowej, która zachodzi w organizmie między dostającym się do płuc powietrzem a krwią. W pęcherzykach płucnych zachodzi proces pobierania tlenu i wydatkowania dwutlenku węgla. Jeżeli w organizmie dochodzi do stanów chorobowych pęcherzyki płucne mogą wypełnić się płynem przenikającym przez naczynia krwionośne lub chłonne.
To jamy opłucnowe wyściełające klatkę piersiową są miejscem gdzie dochodzi do powstawania płynu. Odpowiednie funkcjonowanie płuc w procesie oddychania wymaga nieznacznej ilości płynu surowiczego. Jeżeli dojdzie do nadmiernego wydalania płynu zapalnego będzie to świadczyło o przesiąkliwości naczyń. Taki stan wymaga badań diagnostycznych i specjalistycznego leczenia.
Płyn w płucach określany jest jako:
- Przesięk
- Wysięk
- Chłonotok
- Krwiak.
Płyn w płucach – objawy
Ilość wytworzonego w płucach płynu odpowiada na powstawanie i odczuwanie przez chorego symptomów oraz dalszy rozwój schorzenia.
Najczęściej zgłaszane symptomy świadczące o pojawieniu się płynu w płucach to:
- Odczuwanie duszności, które pojawia się nie tylko przy wysiłku, ale także przy bezruchu
- Ujawnienie się kaszlu z odksztuszaniem wydzieliny
- Odczucia ze strony układu nerwowego: zdenerwowanie, lęki, zaburzenia równowagi
- Osłabienie z możliwością zasłabnięcia
- Szybkie lub nieregularne bicie serca
- Nadmierna potliwość
- Drętwienie rąk, nóg
- Dolegliwości bólowe w piersiach.
Jeżeli ktoś odczuwa niepokojące objawy takie jak: duszność podczas nocnego wypoczynku, zmiana kolory skóry związana z nasilającym się kaszlem, odksztuszanie spienionego śluzu z domieszką krwi powinien natychmiast udać się po pomoc medyczną.
Płyn w płucach – przyczyny
Patologia naczyń krwionośnych (uszkodzenie) jest przyczyną pojawienia się płynu w płucach. Za taki stan odpowiada wiele przesłanek a mianowicie:
- Zapalenie płuc powstałe w wyniku schorzeń takich jak: stan zapalny opłucnej i gruźlica
- Uszkodzenie klatki piersiowej
- Urazy mózgu
- Rak złośliwy
- Podwyższone ciśnienie tętnicy płuc w wyniku niewydolności serca (uszkodzenie mięśnia sercowego)
- Nieprawidłowa praca serca związana z wadą serca lub arytmią
- Choroby zakaźne
- Zatrucie chemiczne
- Schorzenia wątroby (zwłóknienie).
W chorobach nowotworowych dochodzi do zmniejszenia poziomu białka i powstania obrzęku płuc. Takie symptomy pojawiają się w zaawansowanych stadiach chorób onkologicznych. Kolejną z przyczyn powstawania płynu w płucach są środki farmakologiczne przepisywane w związku z chorobami serca. Wysokie ciśnienie krwi również może spowodować tworzenie się płynu w płucach.
Płyn w płucach – diagnostyka
Wywiad z pacjentem i badanie fizykalne jest podstawą diagnostyki. Chory przedstawia swoją historię choroby i zgłasza odczuwane objawy.
Najczęściej zlecane badania diagnostyczne w kierunku wyjaśnienia płynu w płucach:
- Badanie krwi – gazometria, biochemiczne, krzepnięcie
- RTG płuc
- Zbadanie ciśnienia płucnego
- EKG, Echo serca
- TK mózgu
- USG brzucha.
Płyn w płucach – leczenie
Lekarz po zdiagnozowaniu chorego, ustaleniu ciężkości choroby oraz przyczyny jej wystąpienia, wdraża odpowiednią terapię. Pojawienie się płynu w płucach na tle choroby infekcyjnej predysponuje do wdrożenia leków przeciwbakteryjnych. Na podstawie badań dodatkowych lekarz otrzymuje listę antybiotyków mogących zniszczyć dany patogen. Kolejnymi środkami niezbędnymi do usunięcia infekcji są leki przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne.
A także leki wpływające na diurezę oraz powodujące rozszerzenie się oskrzeli. Lekarz w trosce o stan chorego zaleca środki regulujące stan elektrolitów w organizmie. Nawodnienie jest również jednym z czynników poprawienia jego stanu zdrowia. Lekarz często decyduje o usunięciu płynu z płuc za pomocą specjalnej igły.
W łagodnym przebiegu choroby można wspomagać organizm środkami na bazie roślinnej w postaci wywarów z ziół. Jednak odniesienie pozytywnego skutku leczniczego, jest związane z regularnym używaniem tych środków, zrezygnowanie z palenia i picia alkoholu. Ponadto warto, aby chory wykonywał ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Prawidłowo przygotowany wywar przyczynia się do zmniejszenia ilości płynu w płucach. Natka pietruszki, sok z cebuli i cukru należą do ludowych środków zaradczych.
Zapobieganie tworzeniu się płynu w płucach
Osoby cierpiące na schorzenia związane z układem krążenia muszą zgłaszać się regularnie do lekarza pierwszego kontaktu. Alergicy nie powinni wystawiać się na kontakt z alergenami i zażywać leki antyalergiczne zgodnie z zaleceniami lekarza. Astmatycy również muszą stale nosić przy sobie leki, aby zapobiec nadchodzącemu atakowi. Osoby, u których stwierdzono płyn w płucach i przeszły leczenie, powinny regularnie wykonywać prześwietlenie rentgenowskie płuc i kontrolować obecny stan zdrowia.