Fazy porodu formalnie wyróżniane są trzy. Pierwszym etapem jest praca, która ma trzy fazy: wczesną, aktywną i przejściową. Pierwszy etap kończy się całkowitym poszerzeniem (otwarciem) szyjki macicy. Drugim etapem jest poród, który obejmuje popychanie i faktyczne narodziny dziecka. Trzecim etapem jest dostarczenie łożyska.
Opis
Uważa się, że ciąża w pełnym okresie wynosi 280 dni, dziewięć miesięcy kalendarzowych lub dziesięć miesięcy księżycowych, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to dość dowolna liczba, która w rzeczywistości może się różnić w zależności od różnic genetycznych i zależy od normalnego cyklu miesiączkowego, który różni się znacznie w zależności od kobiety. Średnią rzeczywistą długość od poczęcia do urodzenia szacuje się na 267 dni.
Poród to naturalny proces dlatego także różni się u kobiet. Pomimo tego, co mówią teksty położnicze na temat tego, czego można się spodziewać, istnieje wiele odmian, które sprawiają, że każda kobieta przeżywa poród inaczej. Cały proces wynosi średnio 14 godzin dla matek rodzących po raz pierwszy i około 8 godzin dla matek w kolejnych ciążach.
Fazy porodu – pierwszy etap porodu
Podczas pierwszego etapu porodu szyjka macicy rozszerza się od 0 do 10 centymetrów. Ten etap ma wczesną lub ukrytą fazę, fazę aktywną i fazę przejściową. Faza utajona zwykle trwa najdłużej i jest najmniej intensywną fazą porodu. Faza ta charakteryzuje się otwarciem szyjki macicy do 3–4 cm wraz z przerzedzeniem szyjki macicy. Może to nastąpić przez kilka dni bez zauważenia lub przez okres od dwóch do sześciu godzin z wyraźnymi skurczami.
Wraz z rozpoczęciem porodu mięśniowa ściana macicy zaczyna się kurczyć, powodując otwarcie szyjki macicy. Podczas tej pierwszej fazy skurcze kobiety zazwyczaj zwiększają częstotliwość i czas trwania. Okresowe badania pochwy są wykonywane przez lekarza lub pielęgniarkę w celu określenia postępu. Aktywna faza porodu jest zwykle krótsza niż pierwsza, trwająca średnio od dwóch do czterech godzin. Skurcze są bardziej intensywne, mogą one trwać od trzech do czterech minut, trwając 40–60 sekund. Relaks między skurczami jest niezbędny do radzenia sobie, ponieważ te skurcze są bardziej intensywne.
Ćwiczenia oddechowe wyuczone podczas zajęć porodowych mogą pomóc kobiecie poradzić sobie z dyskomfortem doświadczanym podczas tej fazy. Leki przeciwbólowe oferowane w tym momencie składają się albo z krótkotrwałego leku, takiego jak Nubain lub Stadol, albo z długotrwałego, takiego jak znieczulenie zewnątrzoponowe . Faza przejściowa powoduje rozszerzenie szyjki do 7–10 cm. Jest to najbardziej wyczerpująca i wymagająca faza pracy. Skurcze stają się bardzo silne, pojawiają się co dwie minuty i trwają 60–90 sekund. Może się wydawać, że skurcze nigdy się nie kończą i nie ma czasu na relaks między nimi.
Fazy porodu – drugi etap porodu
Do tego momentu kobieta może czuć się tak, jakby jej udział był niewielki, ponieważ wszystko, co zrobiła, to oddychanie. Aktywne zaangażowanie może teraz rozpocząć się wraz z pewną emocjonalną ulgą, że to już prawie koniec. Bez znieczulenia często pojawia się przytłaczający ]nacisk. Głowa dziecka przechodzi przez szyjkę macicy i w dół kanału rodnego. Skurcze macicy stają się silniejsze, a niemowlę przechodzi wzdłuż pochwy, wspomagane skurczami macicy i popychaniem matki. Jeśli stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, wielu praktykujących zaleca zmniejszenie dawki, aby matka lepiej kontrolowała popychanie.
Badania wykazały jednak, że skurcze będą nadal spychać dziecko do kanału rodnego pomocy bez matki. Jeśli kobieta jest zdrętwiała od znieczulenia zewnątrzoponowego, nie może skutecznie naciskać i zwykle lepiej jest, aby skurcze działały same. Kiedy szczyt głowy dziecka pojawia się przy otworze pochwy, narodziny zbliżają się do końca. Najpierw głowa przechodzi pod kością łonową. Wypełnia dolną pochwę i rozciąga krocze (tkanki między pochwą a odbytnicą). Ta pozycja nazywana jest „ukoronowaniem”, ponieważ widoczna jest tylko korona głowy. Gdy cała głowa jest wysunięta, ramiona podążają za nią. Ostatnim działaniem tej fazy jest odcięcie pępowiny.
Fazy porodu – nacięcie krocza
Wielu praktyków twierdzi, że lepiej jest przeciąć krocze niż pozwolić mu się rozerwać. To cięcie nazywa się nacięciem krocza. W rzeczywistości trudniej jest naprawić proste cięcie niż małe rozdarcie w taki sam sposób. Zamiast tego krocze można masować i delikatnie naciągać, aby zapobiec rozerwaniu przez głowę dziecka.
Fazy porodu – trzeci etap porodu
W końcowej fazie porodu łożysko jest wydalane przez ciągłe skurcze macicy. Łożysko ma kształt naleśnika i ma średnicę około 10 cm. Podczas ciąży jest przymocowana do ściany macicy i służy do wymiany potrzebnego pokarmu od matki do płodu i jednocześnie do usuwania produktów odpadowych z płodu. Ogólnie rzecz biorąc, występuje wzrost macicy z powodu skurczu i wytrysku krwi, ponieważ łożysko jest wydalane. Łożysko należy zbadać, aby upewnić się, że jest nienaruszone. Zatrzymane w organizmie łożysko może spowodować poważne krwawienie z macicy po porodzie i musi zostać koniecznie usunięte.