Leczenie zajadów nie należy do prostych, lecz na szczęście obecnie mamy wiele sposobów, dzięki którym możemy się ich skutecznie pozbyć. Leczenie zajadów winno występować w dwóch kierunkach: objawowym {(kosmetyki|(smary} oraz maści) oraz przyczynowym (suplementacja właściwych witamin bądź techniki wykorzystywane w medycynie tradycyjnej). Jednakże domowe sposoby na zajady nie zawsze skutkują.
Zajady – jak wyglądają?
Aby móc się wyleczyć, musimy zdawać sobie sprawę co leczymy. Należałoby zatem wiedzieć jak wyglądają zajady. Zdarza się, iż są mieszane z opryszczką wargową. Podstawową rozbieżnością jest fakt, iż opryszczka cechuje się pęcherzami z roztworem surowiczym, po których pęknięciu oraz wysuszeniu znika z ust w dosyć niedługim okresie. Niestety z zajdami nie idzie tak błyskawicznie. Mogą utrzymywać się poprzez długi okres. W początkowym etapie przesuszona skóra pęka w zakątkach ust. Uszkodzenia zmieniają się w nieprzyjemne, ciężko gojące się rany w formie nadżerki. Brak leczenia zajadów powoduje powstaniem nawarstwiających się strupków, jakie po ustąpieniu dolegliwości mogą pozostawić blizny. Należałoby wiedzieć, iż zajady nie są zakaźne i nie przenoszą się na pozostałe partie ciała. Są tylko w kącikach ust. Niestety mogą pojawić się w obu równocześnie.
Jak leczyć zajady?
Jednym spośród najskuteczniejszych sposobów leczenia zajadów jest zachowanie terenu zakażonego bakteriami bądź grzybami w czystości oraz suchości, aby skóra nie została znów zakażona. Gdy zajady zostały spowodowane poprzez grzyby, potrzebne będzie wykorzystywane maści przeciwgrzybicznej. Gdy zajady pojawiły się z powodu zarażenia bakteryjnego, ważne będzie wykorzystywanie środka przeciwbakteryjnego. Techniką leczenia zajadów jest wykorzystywanie kremu przeciwgrzybowego bądź miejscowego antybiotyku, można również spróbować kremu zawierającego 1% hydrokortyzonu.
Gdy kątowe zapalenie warg nie jest wywołane zainfekowaniem grzybiczym bądź bakteryjnym, zajady można smarować wazeliną bądź maścią nawilżającą, żeby nie dopuścić do pękania skóry. Dobrze w tymże celu korzystać z żelu aloesowego, jaki ma wartości kojące oraz pobudza gojenie się ran. Pozostawia także przyjemne poczucie chłodu. Na bolące zajady można zakładać kompresy ze schłodzonego zielonego ogórka bądź smarować kąciki ust oliwą z oliwek. Należy powstrzymać się od jedzenia ostrych oraz pikantnych potraw, jakie mogą podrażnić skórę oraz nasilić stan zapalny.
Sposoby na zajady – witaminy
Zajady występują u osób z brakiem witamin, zwykle u ludzi niedożywionych, zestresowanych, i również wykończonych. Przy pojawieniu się zajadów należy wprowadzić dietę bogatą w witaminy z grupy B (zwłaszcza ryboflawinę) i witaminę C. Artykuły możne w kwas askorbinowy (witaminę C) to pomiędzy innymi: acerola, owoce róży, papryczka chilli, nać pietruszki, czarna porzeczka, brukselka, pomarańcza, koperek. Tymczasem ważnym centrum witaminy B2 jest: wątróbka wołowa, wieprzowa i drobiowa, makrela, sery dojrzewające, płatki owsiane oraz kasza gryczana.
Krem na zajady
W leczeniu zajadów, szczególnie w uśmierzaniu nieprzyjemnych symptomów, jak również w gojeniu zajadów sprawdza się krem na zajady. Dostępny jest bez recepty w aptece, natomiast jego specyfikacja pozwoli efektywnie zmniejszyć rozwój miejscowej choroby bakteryjnej bądź grzybiczej. Maść na zajady zawierająca pantenol, ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej oraz kasztanowca pozytywnie oddziałuje na odnowę zakątków ust, dodatkowo zdecydowanie zmniejsza podrażnienia zajętej stanem zapalnym skóry. Zwłaszcza skuteczne oddziaływanie przejawia wąkrotka azjatycka. Ekstrakt z owej rośliny wykorzystywany zewnętrznie działa przeciwzapalnie oraz ujędrniająco. Ponadto intensyfikuje gojenie się ran. Z kolei ekstrakt z kasztanowca oddziałuje pozytywnie na szczelność naczynek, zmniejsza zaczerwienienie oraz zmniejsza podrażnienie. Panthenol działa łagodząco oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.
Na zajady dobry czosnek
Niezwykle skutecznym, przetestowanym sposobem na zajady, jest czosnek. Wyróżnia się wartościami przeciwgrzybicznymi oraz antybakteryjnymi. Na zmiany patologiczne w obszarze śluzówek można go używać miejscowo – po roztarciu założyć na popękane kąciki ust (trzymać okład blisko 15 minut). Kolejną opcją jest wykorzystanie czosnku od wewnątrz – dodawanie jego w większej ilości do potraw. Pamiętajmy jednakże, żeby zachować umiar, czosnek jedzony w nadmiarze może działać szkodliwie, tymczasem wykorzystywany miejscowo w ogromnych ilościach może wywołać podrażnienie.
Zajady – leczenie aloesem
Co jeszcze na zajady? Dieta to właściwie długotrwałe leczenie zajadów, jakiego rezultaty widać po określonym okresie. Są domowe sposoby na zajady, jakich działanie jest niezwykle doraźne. Zajady w zakątkach ust można leczyć wyciągiem z liści aloesu. Jeśli masz w domu ową roślinę, starczy, iż ułamiesz liść oraz mokrą stroną przystawisz go do skóry. Aloes stymuluje skórę oraz działa odkażająco. Na zajady efektywny będzie także wyciąg z aloesu. Cztery liście rośliny należy zmiksować oraz pokryć niepełnymi dwoma szklankami wrzątku (ok. 400 ml). Wyciąg winien się zaparzyć. Potem przelej go do ciemnej buteleczki. Tak przygotowanym wywarem masuj uszkodzenia zakątków ust jak najczęściej.