Nerwica serca jest uważana za rodzaj załamania nerwowego, pogarszanego przez fakt, że dynamika rozwoju przypomina błędne koło. Choroba odnosi się do czynnościowych chorób nerwowych, jest to jeden z częstych objawów stanów nerwicowych. Jako konsekwencja zaburzeń neuropsychiatrycznych, nerwica serca ma takie same zewnętrzne objawy, jak inne, poważniejsze choroby serca.
Nerwica serca- przyczyny
Nerwica serca wiąże się z problemami w pracy zdrowego narządu, przejawiające się, jako wskaźnik obecności ogólnej nerwicy. Atak poprzedzają ostre konflikty, frustracja, separacja, poczucie samotności, chroniczny stres. Dzieci otaczane zbytnią opieką przez rodziców częściej rozwijają objawy nerwicy serca. Na rozwój choroby wpływa również stres emocjonalny, trauma psychiczna, okoliczności życiowe i konflikty rodzinne. Przyczynami stresu są nieprawidłowy styl życia, złe nawyki, zaburzenia endokrynologiczne i chroniczne zmęczenie. Choroba nie wpływa na strukturę mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych i zastawek. Nerwica serca odnosi się do zaburzeń, które objawiają się odczuwaniem dolegliwości, które faktycznie nie mają miejsca, czyli jest chorobą psychiczną z objawami fizycznymi.
Nerwica serca jest skomplikowana przez fakt, że nie można znaleźć odchyleń, które określają, chorobę wywołującą te objawy, ale w samym sercu nie występują zmiany patologiczne. Należy rozumieć, że nerwica sercowo-naczyniowa jest nieprawidłowym postrzeganiem układu nerwowego impulsów elektromagnetycznych emanujących z narządu, a następnie pojawieniem się bólu. Czasami zdarza się to na odwrót: w mózgu powstają złe polecenia, które w niewielkim stopniu zakłócają normalne funkcjonowanie serca. Serce pompuje krew, ale jego skurczom towarzyszą bolesne odczucia, nieregularne bicie serca, osłabienie i zawroty głowy.
Wszystkie te zaburzenia są bezpośrednio związane z niestabilnością emocjonalną, więc nerwica serca przypomina objawy choroby serca, ale w przeciwieństwie do nich, oprócz bólu, nie ma żadnych zmian strukturalnych ani zmian w zdolnościach funkcjonalnych.
Nerwica serca – objawy
Objawy nerwicy serca są całkowicie nieprzewidywalne: od okresowych drobnych ataków do stale powtarzających się objawów, takich jak:
- Częste spadki ciśnienia
- Duszność
- Ogólne osłabienie
- Ból w sercu, w lewej części klatki piersiowej, ściskanie
- Ciężkość w klatce piersiowej
- Uczucie zwiększania lub spowalniania tętna
- Drętwienie rąk, ogólne drżenie ciała
- Bladość lub zaczerwienienie skóry
- Zawroty głowy i bóle głowy
- Zaburzenia rytmu serca, zmiana rytmu serca, tachykardia, bradykardia
- Sporadyczne mdłości
- Niepokój i bezsenność.
Takie odczucia zawsze denerwują i powodują strach o swoje życie. Często atakowi towarzyszy brak powietrza, uczucie duszenia. Podczas nerwicy, w przeciwieństwie do prawdziwego bólu w sercu, chorzy denerwują się, poruszają się dużo, próbują zająć pozycję, która łagodzi dyskomfort. A podczas ataku nerwicy serca chorzy przestają się ruszać, ponieważ powoduje to ból. Niemożliwe jest pozostawienie nerwicy serca bez leczenia, ponieważ jest to rodzaj stanu przejściowego, który przy braku odpowiedniej terapii może wywołać poważniejsze choroby (dusznica bolesna, migotanie przedsionków i zawał serca).
Nerwica serca – diagnostyka
Nerwica serca charakteryzuje się dużą liczbą objawów, które mogą powodować trudności w postawieniu diagnozy, dlatego należy przeprowadzić szereg badań. Badanie chorego zawsze rozpoczyna się od pomiaru ciśnienia, pulsu i osłuchania, po czym badanie przeprowadza kardiolog. Aby lepiej zrozumieć objawy nerwicy serca i określić przyczynę choroby, prowadzone są następujące badania:
- Badanie ogólne i biochemiczne krwi
- Elektrokardiogram
- USG serca
- W razie potrzeby przeprowadza się codzienne monitorowanie aktywności serca
- Prześwietlenie klatki piersiowej.
Choroba jest diagnozowana przez wykluczenie obecności takich czynników:
- Zmiany patologiczne, zaburzeń rytmu serca, a jeśli zostały wykryte, są one reprezentowane przez minimalne objawy
- Nie ma neuralgii międzyżebrowej, chorób płuc i narządów trawiennych itp.
Nerwica serca – leczenie
Główna trudność polega na niezrozumieniu przez chorego natury jego choroby. Główną metodą leczenia jest psychoterapia, ale w połączeniu z leczeniem farmakologicznym i ściśle pod nadzorem lekarza.
Znaczenie terapii polega na zneutralizowaniu czynników, które stymulują występowanie choroby. Choremu zalecana jest wizytę u psychoterapeuty, który pomoże usunąć podświadomy strach przed następnymi atakami. Podczas rozmowy psychoterapeuta słucha uważnie i uczy, jak pozbyć się stresu poprzez samokształcenie lub medytację. Psychoterapeuta pomaga zrozumieć słabe punkty oraz jak uniknąć powtarzania złej reakcji na stresujące sytuacje. Prowadzi także sesje szkoleniowe dotyczące zarządzania emocjami, pogłębiając bolesne wspomnienia i rozwijając sposoby ich przezwyciężenia.
Jako dodatek do psychoterapii wymagane jest także leczenie nerwicy serca za pomocą leków. Aby poprawić stan psychoemocjonalny, lekarz przepisuje:
- Środki uspokajające, których stosowanie ma skuteczny wpływ bezpośrednio na układ nerwowy
- Beta-blokery, zmniejszające obciążenie serca
- Leki uspokajające, które zmniejszają niepokój i działają uspokajająco.
Kompleksy witaminowe są wykorzystywane do stabilizacji organizmu po stresujących objawach a także:
- Poprawiają przewodnictwo włókien nerwowych i pomagają normalizować zaburzenia metaboliczne i przepływ procesów fizjologicznych
- Przywrócić równowagę pracy wszystkich narządów w organizmie
- Działają, jako przeciwutleniacze, niszcząc wolne rodniki
- Wspierają produkcję enzymów i hormonów
- Poprawiają strukturę i przewodnictwo tkanki nerwowej.
- Do leczenia nerwicy serca odpowiednie są kompleksy zawierające witaminy z grupy B.
Leczenie nerwicy serca środkami ludowymi polega na stosowaniu preparatów ziołowych i nalewek. Pomagają się odprężyć, złagodzić napięcie, działają uspokajająco na układ nerwowy, zmniejszyć objawy bólu serca spowodowane stresem. Można używać nie tylko wywarów z ziół, ale także nalewek i wieczornych kąpieli. Przydatne są takie zioła, jak: głóg, oregano, serdecznik, rumianek, korzeń kozłka, ziele dziurawca, piwonia i serdecznik.