Psychopata

Psychopata – charakterystyka, cechy psychopaty, diagnostyka

Psychopata to termin, który został po raz pierwszy zastosowany około 1900 roku. Termin ten zmieniono na „socjopata” w latach trzydziestych, aby podkreślić szkody wyrządzane społeczeństwu. Obecnie naukowcy powrócili do używania terminu „psychopata”. Niektórzy z nich używają tego terminu, aby odnieść się do poważniejszego zaburzenia, związanego z cechami genetycznymi. Inni badacze dokonują rozróżnienia między „pierwotnymi psychopatami”, których uważa się za genetycznie wywołanych, a „wtórnymi psychopatami”, postrzeganymi bardziej jako produkty ich środowisk.

Charakterystyka

Psychopatę wyróżnia następujący podstawowy zestaw cech:

Brak empatii

Psychopata to osoba, którą określa się jako osobę bezduszną i wykazującą brak empatii. Kryteria dysocjalnego zaburzenia osobowości obejmują „bezduszną troskę o uczucia innych”. dla nieczułej natury psychopaty. Dla nas opieka jest w dużej mierze zachowaniem napędzanym emocjami. Stwierdzono, że psychopaci mają słabe powiązania między składnikami systemów emocjonalnych mózgu. Te rozłączenia są odpowiedzialne za niemożność głębokiego odczuwania emocji. Psychopaci nie są również dobrzy w wykrywaniu strachu w twarzach innych ludzi.

Płytkie emocje

Psychopaci i, do pewnego stopnia, socjopaci, wykazują brak emocji, zwłaszcza emocji społecznych, takich jak wstyd, wina i zażenowanie. Psychopata wykazuje brak wyrzutów sumienia lub wstydu. Psychopaci są znani z braku strachu. Kiedy inni ludzie zostają umieszczeni w eksperymentalnej sytuacji, w której spodziewają się, że wydarzy się coś bolesnego, takiego jak łagodny wstrząs elektryczny lub lekko awersyjny nacisk na kończynę, aktywuje się sieć mózgowa. Normalni ludzie wykazują również wyraźną reakcję przewodnictwa skóry, wytwarzaną przez działanie gruczołów potowych. Jednak u pacjentów psychopatycznych ta sieć mózgowa nie wykazuje żadnej aktywności i nie są emitowane reakcje przewodnictwa skóry.

Nieodpowiedzialność

Typowy psychopata obwinia innych za rzeczy, które są w rzeczywistości jego winą. Może przyznać się do winy, gdy jest do tego zmuszony, ale temu wyzwaniu nie towarzyszy poczucie wstydu lub wyrzutów sumienia i nie ma mocy, by zmienić przyszłe zachowanie.

Nieszczerość

Istnieje tendencja do dewaluacji samej mowy wśród psychopatów poprzez pompowanie i zniekształcanie jej w kierunku egoizmu. Psychopaci nie wykazują odpowiedzi mózgu różnicowego na terminy emocjonalne w stosunku do neutralnych terminów, które robią inni ludzie. Mają też problemy ze zrozumieniem metafor i abstrakcyjnych słów.

Nadmierna pewność siebie

 

Psychopatów opisuje się jako posiadaczy wysokiego poczucia własnej wartości.

Zawężenie uwagi

Większość z nas angażuje się w zadanie, jesteśmy w stanie zmienić naszą aktywność lub modulować nasze odpowiedzi, w zależności od istotnych informacji peryferyjnych, które pojawiają się po rozpoczęciu zadania. Psychopaci są szczególnie pozbawieni tej zdolności i wyjaśnia to ich impulsywność a także ich problemy z biernym unikaniem i przetwarzaniem emocji. Psychopaci mają trudności z wykorzystaniem odgórnej uwagi w celu uwzględnienia informacji, które aktywują oddolną uwagę podczas zadania. U innych ludzi proces ten ma miejsce automatycznie.

  • Samolubstwo
  • Niemożność zaplanowania przyszłości

Psychopaci mają „brak realistycznych celów długoterminowych”.

Przemoc

Kryteria osobowości dyssocjalnej obejmują „bardzo niską tolerancję na frustrację i niski próg wyładowania agresji , w tym przemocy”. Kryteria antyspołecznego zaburzenia osobowości obejmują drażliwość i agresywność, na co wskazują powtarzające się walki fizyczne lub ataki.

Naukowcy szacują, że rozpowszechnienie psychopatii w społeczeństwie waha się od około 0,2 do 2 procent, a badania sugerują, że osoby o cechach psychopatycznych są bardziej agresywne niż osoby bez nich. Ale eksperci również przyznają, że nie każdy z diagnozą jest agresywny.

Psychopata a socjopata

Socjopaci są często nazywani psychopatami i vice versa, ale istnieją różnice między psychopatą a socjopatą. Psychopaci, na przykład, są znacznie bardziej narażeni na kłopoty z prawem, podczas gdy socjopaci są bardziej skłonni do łączenia się ze społeczeństwem. Podczas gdy socjopaci i psychopaci mają pewne cechy, socjopatia ( antyspołeczne zaburzenie osobowości ) jest ogólnie uważana za mniej dotkliwą niż psychopatia.

Psychopatię można uznać za cięższą formę socjopatii z większą liczbą objawów. Dlatego wszyscy psychopaci są socjopatami, ale socjopaci niekoniecznie są psychopatami.

Cechy psychopaty

  • Niepoczuwanie się winy / wyrzutów sumienia
  • Brak empatii
  • Brak głębokich przywiązań emocjonalnych
  • Narcyzm
  • Powierzchowny urok
  • Nieuczciwość
  • Manipulatywność
  • Lekkomyślne podejmowanie ryzyka

Ponadto około 93% psychopatów jest w systemie sądownictwa karnego. Zarówno psychopaci, jak i socjopaci są zdolni do popełniania przerażających zbrodni. Socjopata rzadziej popełnia ich wobec tych, z którymi istnieje więź.

Diagnostyka

Jeśli podejrzewa się psychopatię, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić osoba, jest spotkanie się z psychiatrą, który specjalizuje się w psychopatii do oceny. Powiedziawszy to, bardzo niewielu, jeśli w ogóle, psychopatów najprawdopodobniej wykonałoby ten krok, ponieważ psychopaci nie są zazwyczaj zmartwieni byciem psychopatami, a zatem nie mają motywacji do zmiany lub nawet otrzymania diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *