Zaburzenia adaptacyjne to subiektywny stan schorzeń psychicznych oraz ogromnego lęku, jakie to uczucia pojawiają się w czasie dopasowania do kolejnych sytuacji życiowych, bądź po nieprzyjemnych, stresujących wydarzeniach losowych. Zaburzenia adaptacyjne niejednokrotnie poprzez osoby postronne mylone są z depresją, co wywołuje przerażenie przed rozpoczynającą się chorobą umysłową.
Co to są zaburzenia adaptacyjne?
Zaburzenia adaptacyjne to kłopot natury umysłowej, jaki pojawia się pod naciskiem trudności połączonych z dostosowaniem się do stresujących wydarzeń bądź nowych, niejednokrotnie poważnych oraz nieprzyjemnych sytuacji życiowych. Od zwykłej reakcji obronnej organizmu wydziela go okres występowania, stopień pogłębienia symptomów oraz duży wpływ na normalne działanie. Schorzenia adaptacyjne mogą dotyczyć osób w dowolnym wieku, niejednokrotnie rozpoznaje się je już u dzieci oraz młodzieży.
Symptomy zaburzeń adaptacyjnych
Nieodzowność znalezienia się w odmiennych warunkach życiowych może powodować mnóstwo trudności. Poszczególni mają większy próg akceptacji na złość oraz są niezwykle wytrzymali na stres, pozostali słabo radzą sobie w sytuacji traumy (krańcowego lęku) ze względu na własne zdolności oraz wrażliwość uczuciową. Obraz kliniczny zaburzeń adaptacyjnych jest niezwykle złożony oraz może przejawiać się przeróżnie u konkretnych chorych.
Dzieci oraz młodzież trochę odmiennie odpowiadają na wyzwania życiowe. Mogą pojawić się u nich schorzenia zachowania, np. zachowania dyssocjalne lub agresywne, takie jak awantury, bójki, wagary, rozboje, grabieże, reakcje zaczepne oraz prowokacyjne. Mniejsze dzieci w okolicznościach niezwykle stresujących mogą cofnąć się do niższego etapu rozwoju, co określa się w psychologii określeniem regresji. Mogą zacząć ssać kciuk, domagać się karmienia, pomimo możliwości jedzenia indywidualnie, moczyć się w nocy, przyjąć dziecinny sposób mówienia.
Diagnoza zaburzeń adaptacyjnych
Rozpoznanie zaburzeń adaptacyjnych leży w gestii fachowców, w tymże psychologa. Czyni on to po przeprowadzeniu wywiadu z osobą, u jakiej przewiduje się owe schorzenia i dokładnie bada opisaną sprawę, określone oraz stwierdzone symptomy. Niezwykle ważne jest wykonanie diagnozy różnicowej, więc określenie, czy mamy do czynienia z zaburzeniami adaptacyjnymi, lub także niezależną jednostką patologiczną, w tymże depresją bądź PTSD, więc zespołem stresu pourazowego.
Zaburzenie adaptacyjne – leczenie
Zaburzenie adaptacyjne, we współzależności od samej sytuacji oraz cech konkretnej osoby, może minąć instynktownie po pogodzeniu się z nową sytuacją oraz zaakceptowaniu jej. Zdarza się jednakże, iż okres przygnębienia oraz stresu jest ogromny oraz czasochłonny oraz nie zanosi się na to, aby ustał. W takim wypadku przeważnie wykorzystywanym wyjściem jest psychoterapia, nieraz uzupełniana również farmakoterapią. Należy jednakże pamiętać, aby to środki były dopełnieniem psychoterapii, a nie odwrotnie. Mają one za zadanie uspokoić oraz ukoić nerwy, jednakże najistotniejsze jest usunięcie przyczyny kłopotu – a zatem przepracowanie go ze specjalistą. Jedynie taki sposób może przynieść oczekiwane oraz stałe efekty. Jednakowo istotne jest oparcie bliskich: wykazanie zrozumienia, wytrwałość, i również stała pomoc osobie zmagającej się z silnym lękiem oraz stresem.
Zaburzenia adaptacyjne a depresja
Z zaburzeniami adaptacyjnymi dobrze jest udać się do lekarza – może być nim zarówno psycholog, jak również psychiatra. W rzeczywistości większość wypadków tychże kłopotów po czasie, zupełnie instynktownie, ustępuje. Z innej jednakże strony rozmowa z psychologiem może mieć niezwykle pozytywne oddziaływanie. Może ona bowiem pozwolić po prostu na spojrzenie na kłopot z innej strony oraz łatwiejsze uporanie się z nim. Jest też jeden argument za tymże, żeby w wypadku podejrzenia zaburzeń adaptacyjnych udać się do lekarza – mianowicie potrzebne jest różnicowanie ich z wieloma rozmaitymi jednostkami, przede wszystkim z depresją.
Zaburzenia adaptacyjne u dzieci oraz młodzieży
Dzieci oraz młodzież reagują na ciężkie wyzwania życiowe w trochę odmienny sposób aniżeli osoby dorosłe. Zaburzenia adaptacyjne u dzieci w dojrzalszym wieku zwykle okazują się wzrostem agresji oraz skłonności dyssocjalnych. W postaci ogromnego lęku młodzi ludzie mogą zachowywać się prowokacyjnie, wdawać w awantury, bójki, wagarować, dokonywać rozbojów, grabieży. U mniejszych dzieci zauważa się aspekty regresji, więc powrotu do zachowań typowych dla wcześniejszych faz rozwoju.
Zaburzenia adaptacyjne – renta
Zaburzenia adaptacji mogą w niezwykle ogromnym stopniu odbijać się na życiu osobistym oraz zawodowym osób nimi dotkniętych. Prowadząc czasami do pełnej niezdolności do rozpoczęcia bądź kontynuowania pracy. Zgodnie z ustawą emerytalną osobom z zaburzeniami nastroju oraz schorzeniami lękowymi przypada prawo do uzyskania renty. Wszystko zależy jednakże od stopnia ingerencji zaburzenia adaptacyjnego w zdolność do pracy, jaka oceniana jest poprzez specjalistę orzecznika. W wypadku starania się o rentę potrzebne jest przedstawienie całkowitej specyfikacji lekarskiej. Gównie dotyczącej początku symptomów, procesu schorzenia oraz stosowanych środków bądź procesie kuracji, i również okazanie okresów składkowych oraz nieskładkowych.