Akupresura – zabieg akupresury należy do bardzo popularnych a jednocześnie najmniej inwazyjnych zabiegów wspomagających leczenie bólu – polega on na uciskaniu szczególnie wrażliwych miejsc na naszym ciele.
Jednym z największych pozytywów akupresury jest to, iż bardzo szybko w prosty sposób jesteśmy w stanie stwierdzić, który z naszych narządów nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ w trakcie wykonywania masażu konkretnego miejsca na naszym ciele odczuwalny jest ból. Poddawanie się leczeniu akupresurą przez okres od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy prowadzi do znacznego zmniejszenia bólu, co można uznać za dowód na wyleczenie.
Pomimo, iż w dalszym ciągu bardzo mało wiemy o akupresurze, niewiele informacji możemy na jej temat znaleźć w publikacjach naukowych i choć nie ma konkretnych dowodów na to, że akupresura rzeczywiście ma właściwości lecznicze, wiele osób potwierdza, że to właśnie dzięki akupresurze zostali wyleczeni lub czyją się znacznie lepiej.
Akupresura, a medycyna Chińska
Akupresura zwana również refleksologią swoje korzenie ma w dalekich Chinach, jej znawcy i zwolennicy twierdzą, że wzmianki o niej spotkać można już ponad 5000 lat temu.
Jest metodą leczenia polegającą na uciskaniu, masowaniu, głaskaniu receptorów na ciele. Największe znaczenie przypisywane jest jednak stopom, która w medycynie chińskiej nazywane są też drugim sercem człowieka. Poprzez wywieranie ucisku na konkretny punkt na stopie, jest możliwość oddziaływania na organ, który jest ściśle powiązany z tym receptorem.
W medycynie chińskiej powiązane jest to z przepływem energii Ying i Yang. Tamtejsi lekarze uważają, że zaburzenia powstałe w przepływie energii mogą prowadzić do osłabienia zmysłu równowagi jak również powstawania różnych chorób somatycznych. Jednak do chwili obecnej żadne badania nie potwierdziły obecności i możliwości przepływu energii oraz istnienia kanałów energetycznych. Odmienne podejście do akupresury mają zachodni specjaliści. Receptorami nazywają oni te zakończenia nerwowe, które odbierając bodźce powstałe w postaci ucisku, przekazują impulsy do ośrodków nerwowych zlokalizowanych w narządach. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie bólu jak też lepsze funkcjonowanie narządów.
Pomimo sceptycznego nastawiania wielu naukowców do tego typu twierdzeń, ten sposób leczenia możemy logicznie wytłumaczyć, bez powiązania go z siłami nadprzyrodzonymi.
W trakcie masażu pobudzony zostaje układ krążenia, co związane jest z wieloma pozytywnymi skutkami. Dzięki lepszemu krążeniu znacznie więcej tlenu przedostaje się do kluczowych dla organizmu narządów. Natomiast przez skórę uwalniany jest nadmiar ciepła, nagromadzonego w naszym ciele w nadmiarze, a także sprawniejszy staje się transport hormonów i metabolitów pomiędzy tkankami a narządami. Sporadycznie uznaje też się, że masaż ten wydziela w mózgu endorfiny, które z kolei zmniejszają odczuwanie bólu. Głównym jednak zadaniem akupresury jest wprowadzenie ciała w stan relaksu i stworzyć możliwość samoleczenia.
Akupresura – wykonaj zabieg u specjalisty
Konieczne jest, aby zabieg wykonywany był w specjalnie do tego przygotowanym pomieszczeniu. Powinno być ono przewietrzone i ciepłym. Nie zaleca się wykonywania zabiegu tuż po jedzeniu, jak również nie jest wskazane aby masowanie odbywało się na pusty żołądek. Dobrą praktyką jest wykonywać go na dwie godziny po jedzeniu. Możliwe jest wykonywanie zabiegu samodzielnie ale z pewnością warto udać się do specjalisty.
Duże znaczenie ma kolejność masowanych receptorów. Każdy masaż powinien zaczynać się od nerek, moczowodu i pęcherza moczowego, tak aby substancje uwalniane podczas masażu zostały szybko wydalone. W następnej kolejności przechodzimy do głowy oraz żołądka, a także wątroby i trzustki, tak aby poprawić proces przemiany materii. Następnie przechodzimy do układu limfatycznego, który odpowiedzialny jest za procesy odpornościowe ustroju. Dopiero na samym końcu skupiamy się na konkretnych narządach, bądź dolegliwościach.
Znanych jest bardzo wiele technik wykonywania masażu. W przypadku leczenia dzieci, zazwyczaj stosuje się lekkie opukiwanie czubkami palców każdego z receptorów przez dwie minuty. Natomiast u osób dorosłych największe oddziaływanie ma masaż paznokciami. Kiedy masaż przeprowadza osoba doświadczona możliwe jest masowanie drewnianą pałką. Jednak najbardziej rozpowszechnioną techniką jest ucisk palcami, poprzez głębokie pionowe i okrężne ruchy palców na ciele.
Akupresura może również okazać się skuteczna w leczeniu buli reumatycznych, nerwobóli, buli mięśniowych, astmy, chorób jelit, niestrawności, zawrotów głowy, kaszlu, zapalenia oskrzeli, miażdżycy, zaburzeń snu, zapalenia zatok i gardła, wyczerpanie, czy dolegliwości związane z menopauzą.
Akupresury nie zaleca się tylko osobom z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Stosując ją, przy pomocy właściwego ucisku receptorów można poprawić ogólny stan zdrowia, a także dodać energii narządom i całemu ciału. Znajduje także zastosowanie u kobiet z problemami z menstruacją jak i w czasie porodu. Masaże te nie mają żadnych przeciwwskazań ze względu na wiek chorego, wskazane jest jednak wcześniej zasięgnąć porady lekarza i upewnić się czy rzeczywiście nie ma żadnych poważnych przeciwwskazań.