Zatrucie lekami pojawia się, gdy do organizmu przedostaje się szkodliwa, a czasem nawet śmiertelna substancja. Pierwsza pomoc i leczenie przy zatruciu lekami w dużej mierze zależy od ilości, jaka dostała się do organizmu i czasu, jaki upłynął od ich przyjęcia. U dorosłych ten rodzaj zatrucia występuje, jeśli zignoruje się poradę lekarza lub instrukcje dotyczące leku. Objawy przedawkowania i zatrucia zależą od ogólnego stanu organizmu i przyjmowanych leków. Czasami zatrucie lekami może nastąpić na skutek próby samobójczej.
Objawy zatrucia lekami
Zatrucie lekami będzie miało podobne cechy w każdym przypadku. Typowe objawy zatrucia, charakterystyczne dla różnych grup leków:
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne – biegunka, wymioty, ostry ból w jamie brzusznej. Czasami występuje obfite ślinienie się, duszność, uczucie zimna w kończynach, pogorszenie wzroku.
- Glikozydy nasercowe – arytmia, majaczenie, utrata przytomności. Możliwy ból brzucha i wymioty.
- Leki przeciwdepresyjne – zaburzenia widzenia, obniżenie ciśnienia krwi, dezorientacja.
- Leki przeciwhistaminowe – senność, zaczerwienienie skóry, suchość w ustach, szybki oddech i puls.
- Antyseptyki – palący ból, nudności.
- Przeciwbólowe leki – szum w uszach, ból głowy, nadmierne pocenie się, zwiększona częstość akcji serca, utrata przytomności.
- Leki przeciwcukrzycowe – zwiększony apetyt, wymioty, zawroty głowy, stan apatii lub lęku, zaburzenia mowy, porażenie kończyn, podwyższone ciśnienie krwi, pocenie się.
- Leki wydalane przez nerki lub wątrobę. Chorobie towarzyszy ból w okolicy lędźwiowej, (jeśli nerki są dotknięte chorobą) lub w prawym podżebrzu, (jeśli wątroba ucierpiała). Czasami występuje z powodu spożycia alkoholu i antybiotyków.
- Pigułki nasenne – wielkie podniecenie, na przemian z sennością. Głęboki sen może spowodować zapadnięcie w śpiączkę.
Dodatkowe typowe objawy zatrucia lekami:
- Zmiana koloru skóry – zaczerwienienie
- Specyficzny zapach z ust. Nie zawsze wiąże się to z zatruciem lekami, ale lepiej zidentyfikować prawdziwą przyczynę, kontaktując się z lekarzem
- Zwężenie lub rozszerzenie źrenic. Zmiana wielkości źrenicy zwykle występuje w wyniku zatrucia opiatami.
- Zatrucie domowe dzieli się na zatrucie alkoholowe, wypadki domowe i zatrucia samobójcze, podejmowane celowo.
Ponadto można zaobserwować:
- Zimne poty
- Dreszcze
- Drgawki
- Depresja funkcji oddechowych i zaburzenia świadomości (w ciężkich przypadkach).
Pierwsza pomoc w zatruciu lekami
Jeśli zatrucie spowodowały leki należące do jednej z tych grup, a stan pogarsza się, należy wezwać pomoc medyczną i podejmij środki:
- Jeżeli jest taka możliwość, trzeba dowiedzieć się, jaki lek i jaka ilość została zażyta, ile czasu upłynęło od tego momentu.
- W przypadku leków doustnych (wewnętrznych) trzeba wykonać płukanie żołądka i podać sorbenty. Zabronione jest płukanie w przypadku zatrucia substancjami o działaniu kauteryzującym (jod, nadmanganian potasu, amoniak), alkaliami i kwasami, z drgawkami, sennością i majaczeniem.
Dodatkowe zalecenia:
- Trzeba utrzymywać daną osobę w spokoju i wygodnej pozycji do momentu przybycia lekarza.
- Nie podawać pożywienia, napojów (z wyjątkiem wody), nie pozwalać na palenie.
- Przed przybyciem zespołu medycznego postarać się znaleźć i zachować leki.
Ponieważ wątroba cierpi przez zatrucie lekami, lekarze zadbają o przywrócenie jej normalnego funkcjonowania. Osobie po zatruciu lekami podane zostaną leki o działaniu hepaprotekcyjnym i suplementy diety, w tym lecytyny, aminokwasów, omega-3, przeciwutleniaczy, selenu i chromu.
Zapobieganie zatruciom lekami
Aby zapobiec zatruciu lekami, należy postępować zgodnie z zasadami:
- Sprawdzać warunki przechowywania i termin przydatności leku.
- Nie przechować leków bez opakowania.
- Przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie przestudiować instrukcje dotyczące przyjmowania leków.
- Nie można mieszać jednoczesnego spożywania alkoholu lub obfitego jedzenia z lekami.
- Zatrucie lekami zmniejsza odporność, więc po leczeniu należy przyjmować kompleksy witaminowe.
Co jest zabronione w przypadku zatrucia lekami?
Jeśli istnieje podejrzenie, że tabletki lub inne formy stały się przyczyną zatrucia, zabrania się przeprowadzania serii działań na rzecz ofiary. Obejmuje to prowokowanie wymiotów i próby płukania żołądka osoby nieprzytomnej, zagraża aspiracji wymiocin w drogach oddechowych i rozwojowi uduszenia. Zabronione jest również wywoływanie wymiotów u osób cierpiących na choroby serca, podrażnienie podczas wymiotów może odruchowo wywołać atak niedokrwienny z groźbą zawału serca. Nie można wykonać płukania żołądka i wywołać wymiotów, u dzieci w wieku poniżej 5 lat i kobiet w ciąży. Spożycie mleka jest niebezpieczne w przypadku podejrzenia zatrucia lekami, ponieważ składniki tłuszczowe mogą zwiększać wchłanianie niektórych leków.
Działania lekarzy przy zatruciu lekami
Przed przybyciem lekarzy osoba po zatruciu lekami nie powinna być pozostawiona bez opieki, jednocześnie należy poinformować, co zażyła osoba i jakie pożywienie spożywała, (jeżeli jest to możliwe do ustalenia). Jeśli przyjmowane są leki w dawkach niebezpiecznych dla zdrowia i życia w szpitalu podawane są środki odtruwające, i leczenie rehabilitacyjne. Stosowane są roztwory w kroplówce, specjalna dieta.
Lekarz zaleci podawanie leków w celu poprawy funkcji wątroby i nerek, a także stałą ocenę stanu narządów wewnętrznych. Jeśli leki zostały przyjęte w celach samobójczych, psychiatra jest proszony o konsultację. Jeśli jest to zatrucie środkami odurzającymi prowadzone jest dochodzenie, w jaki sposób lek dotarł do osoby i doprowadził do zatrucia. Gdy tylko nastąpi powrót do zdrowia, osoba zostaje wypisana ze szpitala. Ale w przyszłości istnieje konieczność ścisłej obserwacji przez rodzinę, jak przyjmowane są leki.