Sinice w morzu zawierają wiele toksyn, które są szkodliwe dla ludzi. Sinice występują na całym świecie, zwłaszcza w spokojnych wodach bogatych w składniki odżywcze. Niektóre sinice wytwarzają toksyny, które wpływają na ludzi i zwierzęta, którzy mogą być narażeni na toksyny sinicowe, gdy piją zakażoną wodę lub kąpią się w niej. Najczęstsze i poważne konsekwencje zdrowotne występują podczas picia wody zawierającej toksyny (cyjanobakterie) poprzez rekreacyjne korzystanie z wody.
Sinice w morzu – wpływ na ludzi
Przebieg choroby spowodowanej przez toksyny sinicowe zależy od rodzaju toksyny i charakteru wody lub skutków związanych z wodą (picie, kontakt ze skórą itp.). Ludzie mają różne objawy, w tym:
- Podrażnienie skóry
- Skurcze żołądka
- Wymioty, nudności
- Biegunka
- Gorączka
- Ból gardła
- Ból głowy
- Bóle mięśni i stawów
- Pęcherze w jamie ustnej
- Uszkodzenie wątroby.
Jeżeli występują sinice w morzu to podczas kąpieli może rozwinąć się reakcja alergiczna, taka jak astma, podrażnienie oczu, wysypki i pęcherze wokół ust i nosa. Zwierzęta, ptaki i ryby mogą być również zatrute wysokimi poziomami sinic, które produkują toksyny.
Sinice w morzu – przyczyny zatrucia
Sinice, znane również, jako niebiesko-zielone algi, otrzymały tę nazwę, ponieważ te organizmy mają właściwości zarówno glonów, jak i bakterii, chociaż są one dziś przypisywane bakteriom. Niebiesko-zielony kolor wynika z ich zdolności do fotosyntezy, jak w przypadku roślin.
Toksyny sinic są klasyfikowane na podstawie ich wpływu na organizm ludzki. Hepatotoksyny (działające na wątrobę) są wytwarzane przez niektóre szczepy sinic Microcystis, Anabaena, Oscillatoria, Nodularia, Nostoc, Cylindrospermopsis i Umezakia. Neurotoksyny (wpływające na układ nerwowy) są wytwarzane przez niektóre szczepy Aphanizomenon i Oscilatoria. Sinice w morzu z gatunku Cylindroapermopsis mogą również wytwarzać toksyczne alkaloidy, powodując objawy gastroenterologiczne lub choroby nerek u ludzi.
Niektóre gatunki sinic w morzu tworzą warstwę na powierzchni wody, jednak wysokie stężenia mogą również występować w całej masie zanieczyszczonej wody. Forma powierzchniowa stanowi szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego ze względu na jej wysoce toksyczne działanie po kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi. Należy unikać kontaktu, zwłaszcza przez dzieci.
Sinice w morzu – rozmnażanie
Te mikroorganizmy mogą szybko rozmnażać się w sprzyjających warunkach, na przykład w spokojnej, bogatej w składniki odżywcze słodkiej wodzie lub wodzie morskiej w ciepłym klimacie lub pod koniec lata w chłodniejszych częściach świata. Kwitnienie sinic zwykle występuje regularnie w tych samych wodach, co stwarza ryzyko powtarzających się skutków dla zdrowia niektórych populacji. Od dawna wiadomo, że toksyny sinic w morzu, jeziorach i stawach w różnych częściach świata powodują zatrucie u zwierząt i ludzi. Jeden z pierwszych przypadków ich toksycznych efektów odnotowano u wieloryba 1000 lat temu.
Sinice w morzu – zakres problemu
Sinice w morzu są związane z chorobami w różnych częściach świata. W tym Ameryka Północna i Południowa, Afryka, Australia, Europa, Skandynawia i Chiny. Nie ma dokładnej liczby osób narażonych na ich działanie na całym świecie. Jedyne udokumentowane i potwierdzone naukowo zgony ludzi z toksyn sinicowych są związane z ich działaniem podczas dializy. Osoby narażone na kontakt z nimi poprzez wodę pitną i kąpiele wymagają intensywnej opieki szpitalnej.
Sinice w morzu – środki zapobiegawcze
Zmniejszenie wzrostu stężeń składników pokarmowych (eutrofizacja) w morzu, zwłaszcza dzięki lepszemu zarządzaniu systemami oczyszczania ścieków i kontroli zanieczyszczeń nawozami. Informowanie służby zdrowia, a także społeczeństwa o zagrożeniach związanych z piciem, kąpielą lub sportami wodnymi w wodzie, która może zawierać wysokie stężenia sinic.
W odpowiednich przypadkach oczyszczanie wody przeznaczonej do zaopatrzenia w wodę pitną w celu usunięcia mikroorganizmów i ich toksyn. Specjaliści są zdania, że niebiesko-zielone algi to jeden z najstarszych żywych organizmów na planecie. Te mikroorganizmy mogą szybko się rozmnażać. Do tego potrzebują sprzyjających warunków: wody bogatej w składniki odżywcze, jeśli zrobi się chłodniej, sinice znikną z wód przybrzeżnych.
Dlaczego te jednokomórkowe sinice są niebezpieczne?
Toksyczne sinice różnią się strukturą i stopniem ekspozycji. Na przykład toksyny amnezyjne wydzielają glony z rodzaju Nitzschia, powodują zaburzenie pamięci. A Gymnodinium breve jest szczególnie niebezpieczne podczas kwitnienia – najsilniejsza neurotoksyna, brevetoxin, jest uwalniana do atmosfery. Oddychanie powietrzem w strefie przybrzeżnej powoduje ślinienie, biegunki, paraliż mięśni. Śmierć w wyniku otrzymania dużej dawki substancji trującej pochodzi z niewydolności oddechowej.
A niektóre rodzaje sinic w morzu zagrażają osobie nie tylko jednorazowym zatruciem. Na przykład glony z rodzaju Dinophysis i Prorocentrum, nawet w małych ilościach, są promotorem nowotworu. Czasem to one mogą wywołać lekką niestrawność u osoby. Dzień lub dwa i mija, ale wielu nawet nie podejrzewa poważniejszego problemu przez długi czas.
Niebiesko-zielone zagrożenia
Według specjalistów masowe kwitnienie sinic w morzu zaczyna się zwykle na przełomie lipca i sierpnia. Oznacza to, że wystarczy tylko tydzień lub dwa, a pływanie będzie niebezpieczne. Glony zaczynają kwitnąć, gdy woda jest podgrzewana. Zwykle jest ich wiele na otwartym morzu, a przy dobrym wietrze mogą dotrzeć do wybrzeża. Sinice znajdują się również w zamkniętych stawach. O tym, że czas kwitnienia się rozpoczął, wskazuje również zmieniony kolor wody – zielony lub żółto-zielony.
Zazwyczaj niebiesko-zielone algi nie są niebezpieczne. Zawsze należy zachować ostrożność podczas ich kwitnienia, toksyny mogą pozostać w wodzie przez kolejne 1-4 tygodnie po zniknięciu glonów. Najbardziej zagrożone są małe dzieci, alergicy i osoby starsze. Pływanie w kwitnącej wodzie jest również niebezpieczne dla zwierząt. Objawy zatrucia toksynami są podobne do objawów grypy. Psy zatrute toksynami zwykle wymiotują i mają zaczerwienione oczy.