Ból głowy jest bez wątpienia najpopularniejszym z rodzajów bólu występujących w ciele człowieka. Ból ten, pochodzi z tkanek i struktur otaczających mózg, ponieważ mózg sam
w sobie nie ma nerwów, które powodują uczucie bólu. Ze względu na to, jak duża liczba ludzi cierpi na tę dolegliwość, a leczenie ze względu na źródło bólu bywa trudne i długotrwałe, zdecydowano się dokonać klasyfikacji bólu głowy. I tak wyróżniamy:
– bóle głowy podstawowe,
– bóle głowy wtórne,
– nerwobóle czaszkowe, ból twarzy i inne bóle głowy,
W ramach tych kategorii wyróżniono pomniejsze rodzaje bólu, należą do nich w ramach bólów podstawowych:
1) napięciowe bóle głowy
2) migrena
3) ból głowy klastrowy.
W ramach bólów wtórnych, które zazwyczaj są wynikiem jakiejś poważniejszej choroby możemy wyróżnić: bóle pourazowe, bóle związane z odwodnieniem organizmu, ból stanowiący objawy stanów zapalnych, ból związany z menstruacją, chorobami oczu oraz bóle związane z chorobami psychicznymi.
Bóle podstawowe mogą mieć duży wpływ na nasze życia. Niektórzy ludzie mają sporadyczne bóle głowy, które zwalczają szybko z użyciem najprostszych środków leczniczych podczas gdy inne są długotrwałe i uciążliwe i chociaż niezagrażających życiu, koniecznie należy poszukać ich przyczyn i rozpocząć stosowne leczenie.
Dokonując głębszej analizy bólu typu podstawowego można stwierdzić, iż zazwyczaj są to bóle typu napięciowego. Powodów dolegliwości bólu tego typu może być bardzo wiele: od braku snu, zmęczenia, zanieczyszczenia powietrza po zmiany atmosferyczne i nadużywanie alkoholu. Zdarza się sporadycznie, że przyczyną tego typu bólu głowy mogą być niektóre pokarmy lub środki konserwujące żywność. Natomiast dolegliwości o podłożu tego typu można zwalczyć ogólnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi.
Migrenowe bóle głowy objawiają się najczęściej po prostu bardzo silnym bólem głowy. Zazwyczaj występuje on z innymi objawami, takimi jak zaburzenia widzenia, wrażliwość na dźwięki lub światło czasem nawet mdłości.
Klastrowy ból głowy jest ostry, bardzo bolesnym bólem głowy, które może występować nawet kilka razy dziennie w przeciągu miesiąca. Następnie przechodzi i ustępuje przez podobny okres czasu. Występuje on najczęściej cyklicznie w tych samych porach dnia.
Wtórne bóle głowy zwane też objawowymi są najczęściej spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi oraz narządów wewnętrznych, ale też chorobami zakaźnymi. Są one najczęściej łatwe do uleczenia, jednak czasem mogą sygnalizować obecność poważnej lub zagrażającej życiu choroby. Dlatego, o ile to możliwe, wtórne bóle głowy eliminowane są poprzez leczenie chorób będących ich przyczyną.
Ból głowy – rozpoznanie
Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie ból głowy, pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza. Ten powinien przeprowadzić kompleksowe badania lekarskie oraz dokonać oceny ból głowy. W trakcie tej oceny należy podać jak najwięcej faktów dotyczących bólu oraz jego podłoża a wręcz własnych podejrzeń co do źródła bólu.
Należy opisać swoje objawy ból głowy oraz cechy bólu jak najdokładniej. Może się zdarzyć, że lekarz poprosi o prowadzenie dziennika bólu głowy co może w znaczący sposób pomóc lekarzowi zdiagnozować typ bólu głowy. Jeśli objawy nasilą się lub bóle głowy staną się częstsze, pomimo leczenia zapobiegawczego z pomocą środków przeciwbólowych, należy poprosić lekarza o skierowanie do specjalisty, który pomorze zdiagnozować podłoże ból głowy.
Co ciekawe, niektóre bóle głowy są efektem ubocznym przyjmowania konkretnego leku, w takim przypadku należy fakt ten skonsultować z lekarzem i być może zastosować zamiennik. Częste bóle głowy mogą być również spowodowane przez nadużywanie leków przeciwbólowe.
Ból głowy – leczenie bólu głowy
Wybór właściwego leczenia będzie zależał od kilku czynników, w tym rodzaju i częstotliwości bólu głowy i jej przyczyn. Nie wszystkie bóle głowy wymagają pomocy medycznej. Leczenie może obejmować edukację, doradztwo, zarządzanie stresem, a dopiero na końcu leki. Leczenie powinno być dostosowane do specyficznych potrzeb pacjenta.
Gdy rozpoczynamy program leczenia nadzorowany przez lekarza, należy śledzić jego wyniki i czy przynosi on zamierzone efekty. Ważne jest dotrzymywanie terminów kolejnych wizyt, tak aby lekarz mógł monitorować postępy i dokonywać ewentualnych zmian w programie leczenia.
Bólom głowy możemy zapobiegać samodzielnie poprzez przestrzeganie określonego trybu życia. Najprostsze może też okazać się po prostu unikanie czynników wyzwalających i eskalujących napady bólu. Warto stosować głębokie oddychanie, techniki relaksacyjne i regularna aktywność fizyczna minimalizują poziom stresu i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia bólu. Ponieważ jedną z przyczyn bólu głowy są również negatywne emocje bardzo ciekawym sposobem radzenia sobie z tego typu przyczyną bólu głowy jest hipnoza i autohipnoza, która umożliwia pacjentowi samodzielne blokowanie bólu jak również psychoterapie czy biofeedback czyli biosprzężenie zwrotne.
Należy pamiętać aby stosowanie wszelkich leków przyjmować w granicy zdrowego rozsądku tak aby nie stanowiło to zagrożenia dla naszego zdrowia a niekiedy nawet życia.