Nadwaga to stan charakteryzujący się nadmiernym nagromadzeniem dodatkowych kilogramów i podwyższonym poziomem tkanki tłuszczowej. Dziś problem ludzi z nadmiernymi kilogramami jest uważany za najpilniejszy do rozwiązania na świecie. Doniesienia medialne przekazują informację, że ponad 600 milionów ludzi na naszej planecie cierpi na tę patologię.
Z medycznego punktu widzenia stan ten charakteryzuje się zwiększeniem masy ciała powyżej normy, ze względu na wzrost tkanki tłuszczowej. Nadwagę określa BMI w przedziale od 25 do 30.Ten problem zdrowotny nie tylko wywołuje dyskomfort psychiczny, ale może również prowadzić do zakłócenia pracy wielu narządów. Osoba jest narażona na takie niebezpieczne patologie jak zawał serca, udar mózgu itp. Wszystkie te choroby mogą pogorszyć jego, jakość życia i prowadzić do niepełnosprawności. Zmniejszenie ryzyka rozwoju takich chorób może spowodować podjęcie walki z nadwagą, której celem jest utrzymanie zdrowego stylu życia.
Zapobieganie nadwadze
Aby zapobiec rozwojowi nadwagi, konieczne jest przestrzeganie kilku głównych punktów:
- Dawać pierwszeństwo zdrowej żywności i nie spożywać więcej niż jest to konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu
- Prowadzić aktywny tryb życia, jeśli praca jest siedząca, to w wolnym czasie należy uprawiać sport, spacerować na świeżym powietrzu
- Ważne jest, aby zadbać o zdrowy sen i unikać stresujących sytuacji, które mogą powodować zaburzenia w metabolizmie lub w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego.
- Przestrzeganie wszystkich zasad zapobiegnie nadwadze. Przyczyny, zapobieganie i leczenie nadwagi powinny być ze sobą powiązane i mieć na celu zmianę stylu życia i powrót do zdrowej wagi ciała.
Nadwaga – przyczyny i zapobieganie
Nadwaga charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, prowadząca do wzrostu masy ciała. W większości przypadków nadwaga rozwija się z powodu nadmiernego spożycia pokarmu (90% przypadków), niskiego zużycia energii (siedzący tryb życia) i zaburzeń metabolicznych. Ten problem dostarcza nie tylko dyskomfortu psychofizycznego, ale także powoduje choroby kręgosłupa, stawów, zaburzeń seksualnych i innych. Nadwaga zwiększa ryzyko rozwoju zagrażających życiu chorób, takich jak:
- Miażdżyca
- Nadciśnienie
- Cukrzyca
- Udar
- Zawał mięśnia sercowego
- Choroba nerek i wątroby.
Ponadto nadwaga może prowadzić do niepełnosprawności. Choroby takie jak grypa, zapalenie płuc i wiele innych chorób u osób z nadwagą przebiega dłużej i ma cięższy przebieg często z wieloma powikłaniami.
Do rozwoju nadwagi przyczynia się:
- Częste przejadanie się
- Niewłaściwa dieta (jedzenie w nocy, nadmierne spożycie węglowodanów, tłuszczów, soli, sody, alkoholu i innych niezdrowych i szkodliwych pokarmów)
- Nieaktywny tryb życia (na przykład siedzący tryb pracy)
- Predyspozycje genetyczne
- Choroby układu nerwowego (uszkodzenie obszaru mózgu odpowiedzialnego za zachowania żywieniowe)
- Choroby gruczołów dokrewnych (guzy, niedoczynność tarczycy, hipogonadyzm)
- Przyjmowanie niektórych leków (hormonów, leków przeciwdepresyjnych itp.)
- Bezsenność
- Stres
- Warunki fizjologiczne (ciąża, laktacja, menopauza).
Stopień nadwagi określa wskaźnik masy ciała. Wskaźnik masy ciała (BMI) oblicza się według wzoru: masa ciała (kg) / wysokość (m) do kwadratu. Norma jest BMI = 18,5-25 kg / m 2. Wyróżnia się następujące stopnie nadwagi.
- Nadwaga charakteryzuje się obecnością 25–30 BMI w porównaniu z normą. Uważa się za formę początkową, główne objawy otyłości są nieobecne. Jest podatna na korektę poprzez właściwe odżywianie i ćwiczenia.
- Otyłość 1 stopień. Charakteryzuje się obecnością 30-34.9% utraty wagi. Zewnętrznie ten stopień jest już bardziej wyraźny. Często uważa się to nie za chorobę, ale za wadę kosmetyczną. Pojawiają się pierwsze oznaki otyłości: obrzęk, nadmierne pocenie się, zadyszka itp. Jest to etap, w którym konieczne jest podjęcie działań w celu zwalczania otyłości.
- Otyłość 2 stopnie. Obecność nadwagi 35–39,9%. Ten stopień jest już wyrażony jeszcze wyraźniej – widać znaczną ilość tkanki tłuszczowej. Występują objawy otyłości, zmniejszona wydajność i aktywność fizyczna.
- Stopień 3 otyłości. Charakteryzuje się obecnością 40% lub więcej. Ten stopień jest bardzo łatwy do określenia przez wygląd. Na tym etapie objawiają się prawie wszystkie objawy otyłości: duszność, nawet w stanie spokojnym, obrzęk nóg, bóle głowy, zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego itp. Osobie trudno jest służyć sobie. Konieczne jest pilne skontaktowanie się ze specjalistami (endokrynologiem i dietetykiem) i rozpoczęcie leczenia.
Leczenie nadwagi
Utrata masy ciała obejmuje:
- Dietę
- Aktywność fizyczną
- Leki (przepisane przez lekarza)
- Leczenie powikłań, (jeśli występują).
Konieczne jest ograniczenie spożycia tłuszczu, słodyczy i mąki. W diecie trzeba skupić się na wykorzystaniu owoców, warzyw, witamin i minerałów. Ostatni posiłek powinien być nie później niż 3-4 godziny przed snem. Jeśli utrata masy ciała, na pewnym etapie prawidłowej diety, zatrzymuje się, można zdecydować się na dzień postu, Aby wyznaczyć właściwą dietę, należy skonsultować się z dietetykiem.
Ćwiczenia fizyczne nie oznaczają obowiązkowej wycieczki na siłownię, chociaż jeśli zdrowie na to pozwala, lepiej jest to zrobić. Konieczne jest rozpoczęcie małych ćwiczeń: codzienne poranne ćwiczenia, spacery na świeżym powietrzu, pływanie, jazda na rowerze, gra w siatkówkę, piłkę nożną lub badmintona. Obciążenia nie powinny być nadmierne, czas trwania i intensywność powinny być stopniowo zwiększane.
Aby zmniejszyć nadwagę, należy przestrzegać następujących zaleceń:
- Pić 1 szklankę ciepłej wody każdego ranka na pusty żołądek, zastąpić czarną herbatę zieloną
- Pić świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne
- Spożywać świeże owoce, warzywa i zioła, (co najmniej 500 g dziennie)
- Nie spożywać świeżego chleba
- Mięso lepiej gotować, dusić (ważne jest, aby wykluczyć smażone potrawy)
- Raz w tygodniu zorganizować dzień postu
- Uprawiać sport.