Test Manninga to biofizyczny profil płodu, który jest testem prenatalnym używanym do sprawdzenia samopoczucia dziecka. Test łączy monitorowanie tętna płodu (test bezstresowy) i USG płodu w celu oceny częstości akcji serca dziecka, oddychania, ruchów, napięcia mięśniowego i poziomu płynu owodniowego. Każdemu testowi bezstresowemu i ultradźwiękowemu przypisuje się wynik w oparciu o to czy spełnione są określone kryteria.
Zazwyczaj profil biofizyczny jest zalecany dla kobiet ze zwiększonym ryzykiem problemów, które mogą prowadzić do powikłań lub utraty ciąży. Test jest zazwyczaj przeprowadzany po 32 tygodniu ciąży, ale można go wykonać, gdy ciąża jest wystarczająco długa, aby można było rozważyć poród – zazwyczaj po 24. tygodniu. Niski wynik na profilu biofizycznym może wskazywać, że kobieta i dziecko potrzebują dalszych badań. W niektórych przypadkach zalecany może być wczesny lub natychmiastowy poród.
Test Manninga jest nieinwazyjny, nie stwarza żadnych fizycznych zagrożeń dla matki i dla dziecka. Jednak nie zawsze jest jasne, że test poprawia wyniki ciąży.
Do czego służy test Manninga?
Profil biofizyczny służy do oceny i monitorowania zdrowia dziecka. Celem profilu biofizycznego jest zapobieganie utracie ciąży i wczesne wykrywanie niedostatecznej podaży tlenu u dziecka (niedotlenienie płodu), aby dziecko mogło zostać donoszone i nie doznało trwałego uszkodzenia.
Test najczęściej wykonuje się, gdy istnieje zwiększone ryzyko problemów, które mogą prowadzić do powikłań lub utraty ciąży. Początkowo można wykonać zmodyfikowany profil biofizyczny – uproszczoną wersję testu obejmującą test bezstresowy i ocenę płynu owodniowego przez ultradźwięki. Wyniki pozwolą ustalić czy zasadne jest wykonanie pełnego profilu biofizycznego, który również mierzy oddech dziecka, ruchy i napięcie mięśniowe.
Lekarz może zalecić profil biofizyczny, jeśli:
- Występuje ciąża mnoga z pewnymi komplikacjami,
- Występuje choroba, taka jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, toczeń lub choroba serca,
- Ciąża przedłużyła się o dwa tygodnie po terminie (ciąża po porodzie),
- Kobieta w przeszłości doznała utraty ciąży lub poprzednich powikłań ciąży,
- Zmniejszone zostały ruchy płodu lub wystąpiły możliwe problemy ze wzrostem płodu,
- Jest za dużo płynu owodniowego (wielowodzie) lub mała objętość płynu owodniowego (małowodzie),
- Występuje uczulenie na rezus (Rh) – potencjalnie poważny stan, który może wystąpić, gdy grupa krwi jest Rh ujemna, a grupa krwi dziecka jest dodatnia,
- Kobieta ma więcej niż 35 lat,
- Kobieta jest otyła.
Lekarz może zalecić profil biofizyczny kobiecie w ciąży między 40 a 42 tygodniem. Jednak korzyści z przeprowadzenia testu w tym okresie nie są jasne.
Ryzyko
Profil biofizyczny to nieinwazyjny test, który nie stanowi fizycznego zagrożenia dla matki i dziecka. Podczas gdy profil biofizyczny może zapewnić pewność zdrowia dziecka, może również powodować niepokój. Ponadto profil biofizyczny może nie wykryć istniejącego problemu lub może sugerować, że problem istnieje, gdy go nie ma.
Procedura wykonania testu
Profil biofizyczny zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania. Test może potrwać około 30 minut. Zmodyfikowany profil biofizyczny zajmuje mniej czasu. Podczas testu bezstresowego kobieta leży na stole do badań z pasekiem na brzuchu. Pasek zawiera czujnik mierzący tętno płodu. Tętno jest rejestrowane przez maszynę. Jeśli dziecko śpi można poczekać, aż się obudzi, aby zapewnić dokładne wyniki. W niektórych przypadkach pracownik służby zdrowia może próbować obudzić dziecko, wyświetlając dźwięk na brzuchu.
Wyniki
Każdy obszar oceniany podczas profilu biofizycznego otrzymuje wynik 0 lub 2 punkty, w zależności od tego czy spełnione zostały określone kryteria. Wynik można podać natychmiast. Na przykład:
- Monitorowanie tętna płodu. Wyniki tej części testu (test bezstresowy) są interpretowane jako reaktywne lub niereaktywne. Jeśli tętno dziecka przyspieszy dwa lub więcej razy w ciągu 20 minut, wyniki zostaną uznane za reaktywne i przyznawane są 2 punkty. Jeśli w ciągu 40 minut nie wystąpią wystarczające przyspieszenia to wyniki uznaje się za niereaktywne a ocena to 0 punktów. Należy pamiętać, że mogą wystąpić niereaktywne wyniki, ponieważ dziecko spało podczas testu.
- Oddychanie płodu. Jeśli dziecko wykazuje co najmniej jeden epizod rytmicznego oddychania przez 30 sekund lub dłużej w ciągu 30 minut to przyznawane są 2 punkty. Jeśli oddech dziecka nie spełnia tych kryteriów to ocena będzie wynosiła 0 punktów.
- Ruch płodowy. Jeśli dziecko przesunie swoje ciało lub kończyny trzy lub więcej razy w ciągu 30 minut przyznawane są 2 punkty. Jeśli ruchy dziecka nie spełniają kryteriów, przyznaje się 0 punktów.
- Napięcie mięśni płodu. Jeśli dziecko poruszy kończynę z pozycji zgiętej do pozycji wysuniętej i szybko wróci do pozycji zgiętej, zostaną przyznane 2 punkty. Jeśli napięcie mięśni dziecka nie spełnia kryteriów przyznawanych jest 0 punktów.
- Poziom płynu owodniowego. Technik ultradźwięków będzie szukał największej widocznej kieszeni płynu owodniowego. Aby uzyskać wynik 2 punktów, kieszeń musi mieć określony rozmiar. Jeśli poziom płynu owodniowego nie spełnia kryteriów ocena to 0 punktów.
Poszczególne wyniki są następnie sumowane, aby uzyskać łączny wynik. Zazwyczaj wynik od 8 do 10 jest uspokajający.