Badanie echo serca płodu jest bezpieczną i skuteczną metodą diagnostyczną, praktycznie bez przeciwwskazań. Wczesna diagnoza pozwala zidentyfikować chorobę na czas i zacząć ją leczyć. Jedną z wiodących metod diagnostycznych na świecie, łączącą informacje i bezpieczeństwo, jest właśnie echokardiografia płodowa.
Kiedy jest wskazane badanie echo serca płodu?
We wszystkich przypadkach, w których u płodu rozpoznano wadę serca, wskazane jest dodatkowe badanie echokardiografia. Badanie echo serca płodu może wykonać specjalista w dziedzinie medycyny okołoporodowej, radiolog, kardiolog dziecięcy itp. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, które przemawiają za odchyleniami od normy, ginekolog oraz kardiolog dziecięcy opracowują odpowiednie leczenie.
Metoda echokardiografii serca jest stosowana od ponad dwudziestu lat. Jest to dość skomplikowana procedura diagnostyczna, a pierwszy sprzęt nie zawsze był wystarczająco silny, aby go przeprowadzić. Obecnie większość systemów wykazuje znacznie lepsze wyniki. Nowoczesna technologia ultradźwiękowa pozwala uzyskać obrazy o najwyższej, jakości dzięki dokładnemu tworzeniu wiązki, co zapewnia doskonałą rozdzielczość przestrzenną i kontrastową, wysokie obrazowanie tkanek i niski poziom szumów na obrazie.
Badanie echo serca płodu należy wykonywać podczas ciąży w następujących przypadkach:
- Predyspozycje genetyczne dotyczące wad serca w rodzinie
- Jeśli wystąpiło samoistne poronienie podczas poprzedniej ciąży
- Cukrzyca
- Jeśli kobieta zażyła antybiotyki lub leki na padaczkę w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży
- Jeśli przenoszono różyczkę w czasie ciąży lub wykryto wysoki poziom przeciwciał przeciwko różyczce.
- Zmiany rytmu serca płodu (tachykardia> 200 uderzeń na minutę, bradykardia
- Zwiększony lub niewystarczający płyn owodniowy.
- Podczas obserwacji pierwszego trymestru stwierdzono powiększoną szyjkę macicy (> 2,5 mm)
- Kobieta w ciąży ma toczeń rumieniowaty, obecność przeciwciała Rh, zespół antyfosfolipidowy (APS)
- Wiek w ciąży powyżej 35 lat
- Stwierdzone zmiany w liczbie chromosomów podczas amniocentezy
- Podczas USG u płodu odnotowano nieprawidłowości w rozwoju innych narządów
- Sztuczne zapłodnienie.
Ponieważ w czasie ciąży obciążenie układu sercowo-naczyniowego wzrasta, zalecane jest wykonanie echokardiografii serca dla wszystkich przyszłych matek. Jeśli na wcześniejszym etapie nie zidentyfikowano żadnej patologii w sercu, to jej rozwój może wpłynąć na przebieg ciąży, dlatego pożądane jest wykluczenie wszelkich możliwych zagrożeń. Badanie echo serca płodu można wykonać w każdym czasie, ponieważ nie ma ono żadnego negatywnego wpływu na organizm matki w tym rozwijający się płód.
Jakie działania mogą być podjęte po wykryciu złożonej wady serca?
Płód z zaburzeniami rozwojowymi może należeć do jednej z następujących grup:
- Tych, którzy nie mają szans na przeżycie, i ważne jest, aby przygotować rodziców do tego
- Tych, którzy będą odpowiednio monitorowani szpitalu
- Oraz tych, którzy muszą być zabrani do dużych instytucji medycznych, aby zapewnić pomoc natychmiast po urodzeniu.
Obecnie coraz więcej badań potwierdza, że wyniki będą znacznie lepsze, jeśli rozpocznie się leczenie we wczesnym stadium tzn. kiedy dziecko jest jeszcze w łonie matki. Wynika to z faktu, że bezpośrednio po urodzeniu dziecko może doświadczyć innych problemów, na przykład zaburzenia czynności oddechowych i metabolicznych.
Badanie echo serca płodu – jakie wady serca są wykrywane?
Jeśli badanie echo serca płodu będzie wykonane przez osoby, które nie mają specjalnej wiedzy i umiejętności, odsetek wykrycia patologii będzie dość niski: 19–30%. Dla profesjonalistów zajmujących się diagnostyką za pomocą echokardiografii odsetek ten jest znacznie wyższy: około 65–75%. Wiele sukcesów w stosowaniu tej metody zależy od umiejętności i wiedzy specjalistów. Ich zdolności do rozpoznawania procesu patologicznego na najwcześniejszych etapach rozwoju płodu i ewentualnych wad.
Jak oceniana jest skuteczność badania echo serca płodu w diagnozie poważnych nieprawidłowości?
Ze względu na wysoką zawartość informacji i bezpieczeństwo, badanie echo serca płodu (echokardiografia płodowa) na całym świecie, zajmuje wiodącą pozycję w identyfikacji wad serca płodu. Zastosowanie tego badania umożliwia znaczącą optymalizację systemu opieki zdrowotnej, ponieważ lekarze są w stanie rozpoznać proces patologiczny w czasie i wysłać przyszłą matkę do właściwej placówki medycznej, unikając w ten sposób komplikacji przy porodzie. Ponadto metoda ta eliminuje zbędne procedury w przypadkach, gdy śmierć jest niestety nieunikniona.
Rozszerzone badanie echo serca płodu
Rozszerzona echokardiografia płodowa to specjalistyczna ekspertyza serca płodu. Podczas przeprowadzania badania lekarz ocenia więcej niż 10 części serca płodu, a także:
- mierzy wymiary komór serca i naczyń,
- prędkość przepływu krwi,
- ocenia przepływ krwi w trybie dopplerowskim,
- prowadzi trójwymiarową rekonstrukcję struktur serca.