Rozstępy w ciąży, to kłopot wielu kobiet, które zawsze robią wszystko, żeby się ich pozbyć. Rozstępy po ciąży to kłopot wielu pań, jakie nie mogą się pozbyć brzydkiego kłopotu. Mnóstwo młodych matek zastanawia się, jak pozbyć się rozstępów po ciąży? Co zrobić, aby skóra odzyskała dotychczasowy wygląd? Profesjonaliści polecają, aby o rozstępy na skórze zadbać już w okresie ciąży. Można wtedy wykorzystywać specjalistyczne kosmetyki na rozstępy systematycznie masować skórę. Gdy idzie o rozstępy po ciąży, to można je usnąć, wykorzystując specjalistyczne zabiegi kosmetyczne czy terapię laserową. Poza tymże na rozstępy po ciąży poleca się wykorzystywanie właściwych kremów oraz środków kosmetycznych.
Rozstępy – skąd bierze się tenże kłopot?
Rozstępy przeważnie występują na skutek zbytniego napięcia skóry, co przecież występuje nie jedynie wówczas, kiedy przybieramy na wadze, lecz także kiedy dynamicznie rośniemy w czasie dojrzewania bądź kiedy rozbudową się mięśnie podczas treningów. Zagrożenie powstawania rozstępów podnosi się szczególnie przy zbytnim przybraniu na wadze (zwykle powyżej 15 kg), u pań w ciąży, kulturystów, i również młodzieży w czasie niezwykle gwałtownego rozwoju. – Ciąża to jeden z czasów zwiększonego zagrożenia wystąpienia rozstępów. Rozstępy ciążowe występują przeważnie na brzuchu, piersiach i przyjmują niezwykle różnorodną formę. Następnym etapem wzmożonego zagrożenia powstawania rozstępów jest czas dorastania oraz skok wzrostu u nastolatków.
Co można zrobić z rozstępami?
Gdy karmisz piersią, smaruj je wyciągiem usuwającym rozstępy (takie kosmetyki są dostępne w aptekach oraz drogeriach). Po ukończeniu karmienia (lecz nie później aniżeli dwa lata po porodzie) możesz poddać się terapii dermatologicznej – im wcześniej ją zaczniesz, tymże doskonalsze będą rezultaty. Uwaga: jeden zabieg nie starczy. We współzależności od liczby oraz wielkości rozstępów, potrzebna jest seria od trzech do chociażby dziesięciu wizyt, natomiast pełna terapia trwa blisko pół roku.
Rozstępy w ciąży: krem na rozstępy
Kosmetyk przeciwko rozstępom nie jest doborem na całą ciążę – gdy nie będzie ci odpowiadał, zawsze możesz go zamienić. Lecz najlepiej od razu zadbać o to, aby zakup był trafiony. Poszukując kremu, kieruj się kilkoma kryteriami. Najistotniejsze jest to, od jakiego miesiąca ciąży można go wykorzystywać. Gdy właśnie niedawno zaszłaś w ciążę, poszukaj dozwolonego już od pierwszego miesiąca (ponieważ są także takie, jakie można wykorzystywać dopiero w 4. miesiącu). Dla tychże matek, jakie mają już duży brzuszek, najdoskonalsze będą kosmetyki, jakie dodatkowo mają działanie przeciwświądowe (skóra, jaka się napina, świerzbi). Ważna rzecz to zapach kosmetyku – gdy będzie cię drażnił lub wywoływał nudności, to błyskawicznie przestaniesz stosować krem. Dobierz wówczas krem bez zapachu.
Domowe sposoby na rozstępy w ciąży: nawilżanie
Najskuteczniejszą techniką przeciwdziałania, lecz oraz zmniejszenia rozstępów jest przede wszystkim skrupulatne oraz regularne nawilżanie skóry. Po kąpieli należy starannie wysuszyć ciało oraz wetrzeć dobrze skoncentrowany środek, jaki nawilży skórę oraz doda jej sprężystości. Można wykorzystać gotowego środka (balsam, krem, dziecięca oliwka) bądź zrobić samemu środek w domowych warunkach. Gdy już decydujemy się na środek ze sklepu, dobierzmy tenże dedykowany dla pań w ciąży, żeby nie zaszkodzić maleństwu. Lepiej unikać balsamów z kofeiną, kwasami AHA, silikonem, kwasem salicylowym lub kamforą.
Właściwa dieta
Prócz zabiegów kosmetycznych pamiętaj o właściwej diecie, bogatej w elementy wzmacniające oraz mikroelementy, w szczególności w cynk oraz krzem, jakie oddziałują na kondycję skóry. W Twoim jadłospisie nie winno zabraknąć buraków, czosnku, brukselki oraz zielonego groszku. Cennym zarzewiem cynku jest wątróbka, ryby morskie oraz owoce morza, zwłaszcza małże oraz ostrygi, i również pestki dyni, kasza gryczana oraz orzechy. Tymczasem najwięcej krzemu znajduje się w fasoli, warzywach korzeniowych, chlebie razowym, otrębach oraz płatkach owsianych.
Złuszczaj naskórek
Kobiety spodziewające się dziecka zazwyczaj pamiętają o zwilżaniu skóry, jednakże to nie starczy, aby zapobiec rozstępom. Konieczne jest także złuszczanie obumarłych komórek naskórka, aby odsłonić powierzchnie nowej, świeżej oraz delikatnej skóry. Po złuszczaniu skóra jest dokładnie wyczyszczona oraz gotowa na aplikację kremów na rozstępy. Ponadto wykorzystywanie peelingów usprawnia krążenie krwi, natomiast to także pomaga w utrzymaniu doskonałej formie skóry. Obumarły naskórek złuszczysz przy pomocy kosmetyków o drobnej gęstości, lecz należałoby także sprawdzić szczotkowanie ciała na sucho i masaż luffą. Peeling ciała rób 2-3 razy w tygodniu, gdyż liczniejsze wycieranie naskórka może się skończyć podrażnieniem.
Kłopot z rozstępami w ciąży – przeciwdziałanie
Choć rozstępy na brzuchu lub piersiach nie są nieprzyjemne, może się zdarzyć, iż kobieta czuje świerzbienie bądź mrowienie w miejscu ich występowania. Balsam nawilżający może zmniejszyć suchość skóry bądź świerzbienie, tymczasem nie zapobiegnie ich powstawaniu, niezależnie od owego jak jest efektywny. Nie ma sposobu, jaki w stu procentach zapewni, iż rozstępy w ciąży się nie pojawią. Poza tymże u jednych pań się one pojawiają, natomiast u pozostałych nie. Tendencja do nich może okazać się właśnie podczas ciąży.