Kołatanie serca w ciąży występuje u wielu kobiet oczekujących narodzin swojego dziecka.Takie doznania obserwowane są także wśród osób uprawiających sport, podczas aktywnej pracy fizycznej, przy silnych przeżyciach emocjonalnych. Czasami kobiety czują kołatanie i częste bicie serca podczas ciąży. Może to być również spowodowane uczuciami lub wysiłkiem fizycznym, ale w niektórych przypadkach jest to oznaka choroby. Wiele przyszłych matek skarżących się na zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego, odczuwa drętwienie nóg, ciśnienie wzrasta, a potem dochodzą zawroty głowy. Najczęstszym objawem nieprawidłowości we wczesnej ciąży jest szybkie bicie serca, które może wystąpić z wielu powodów i wymaga szczególnej uwagi.
Kołatanie serca w ciąży – objawy
Kołatanie serca w ciąży jest z reguły tymczasowe i szybko mija po wyeliminowaniu przyczyny. Ale czasami wskazuje inne choroby, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, które objawy są uważane za patologiczne:
- Uczucie pełności w klatce piersiowej
- Tępy ból w klatce piersiowej
- Zawroty głowy i omdlenie
- Gwałtowny wzrost lub spadek ciśnienia
- Dzwonienie w uszach
- Drętwienie kończyn
- Chroniczne zmęczenie
- Lepki pot na czole i dłoniach
- Duszność.
Jeśli bicie serca stało się częstsze na tle tych objawów, należy skonsultować się z ginekologiem i kardiologiem.
Kołatanie serca w ciąży – przyczyny
Kołatanie serca w ciąży jest poprzedzone fizjologicznymi zmianami zachodzącymi w organizmie. Występuje we wczesnej ciąży i może wynikać z faktu, że hormony ulegają wahaniom. Organizm aktywnie produkuje hormony układu rozrodczego, które przyczyniają się do zwiększonego stresu mięśnia sercowego. Również w pierwszym trymestrze ciąży może wystąpić ciężkie zatrucie, jak np. reakcja odrzucenia przez organizm płodu. W rezultacie pojawiają się różne nieprzyjemne objawy, w tym kołatanie serca.
Gdy płód rośnie i rozwija się, w organizmie następuje zwiększenie objętość krążącej krwi, aby dodatkowo odżywiać krążenie łożyskowe. Serce jest zmuszone do pompowania dodatkowej objętości płynu, co może powodować zarówno wysokie ciśnienie krwi, jak i kołatanie serca. A stany nadciśnieniowe są główną przyczyną zaburzeń rytmu serca. W trzecim trymestrze ciąży powiększona macica przesuwa inne narządy wewnętrzne w górę, co również zmienia pozycję mostka i mięśnia sercowego, może wpływać na ich stan.
Kołatanie serca w ciąży może wystąpić także z innych powodów:
- Schorzenia w czasie ciąży (woreczek żółciowy, opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego, poronienie, przedwczesne porody, ciąża pozamaciczna, ablucja łożyska. itp.)
- Otyłość, przejadanie się. Złogi tłuszczu są zlokalizowane pod skórą, na narządach wewnętrznych. Podczas oddychania, zwłaszcza po jedzeniu, narządy naciskają na przeponę, zwiększa się liczba jej ruchów, zwiększa się liczba uderzeń serca.
- Nerwowość i stres, lęk
- Zmiana sposobu odżywiania, może spowodować zaburzenia metaboliczne i brak niektórych witamin i minerałów
- Anemia (zbyt mała produkcja komórek krwi powoduje również obciążenie mięśnia sercowego)
- Zaburzenia ciśnienia (nadciśnienie, niedociśnienie, rzucawka lub stan przedrzucawkowy)
- Przyjmowanie leków, kołatanie serca jest częstym skutkiem ubocznym
- Choroby ogólnoustrojowe: astma, alergie, patologie układu hormonalnego, choroby wirusowe i zakaźne itp.
- Nadużywanie napojów tonizujących (napoje energetyczne, kawa i kakao, mocna zielona herbata itp.).
Pierwsza pomoc przy kołataniu serca w ciąży
- Ciężarna kobieta powinna zająć pozycję siedzącą lub leżącą, uspokoić się i zrelaksować.
- Zamknąć oczy i delikatnie opuszkami palców masować gałki oczne i okolice skroni.
- Wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów.
- Zapewnić dostęp świeżego powietrza. Aby to zrobić, trzeba poprosić kogoś o otwarcie okna lub drzwi, odpiąć guziki, pasek i inne elementy ubioru, które ściskają mostek.
- Jeśli to możliwe, opłukać twarz chłodną wodą lub nałożyć zimny kompres na czoło.
- Wypić kojący ziołowy wywar na bazie róży, konwalii, melisy, rumianku, tymianku, mięty pieprzowej, waleriany, kopru itd.
Kołatanie serca w ciąży – środki zapobiegawcze
Następujące środki zapobiegawcze mogą zapobiec kołataniu serca w ciąży:
- Zrównoważona dieta. Aby poprawić wydolność serca, należy wprowadzić do menu więcej owoców i warzyw, produktów mlecznych i kwasu mlekowego. Unikać napojów zawierających kofeinę a także kawy zbożowej instant, która może również zawierać ten składnik.
- Wypijać wystarczająco dużo wody. Tylko półtora litra płynu pomoże przywrócić równowagę wodno-solną, co jest ważne dla dobrej pracy serca.
- Przyjmować witaminy wzmacniające układ sercowo-naczyniowy. Wapń, magnez, potas, witaminy z grupy B pomogą wzmocnić mięśnie i naczynia.
- Ograniczenie wysiłku fizycznego. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny jest również niebezpieczny dla przyszłej matki, w tym także ciężkie ćwiczenia i podnoszenie ciężarów. Warto poznać i wdrożyć przydatne techniki oddychania, wykonywać gimnastykę i jogę dla kobiet w ciąży.
- Unikać stresu. Podczas ciąży, nie można nakręcać się nieprzyjemnymi myślami i lękami, starać się unikać kłótni o drobiazgi lepiej nie oglądać filmów ze scenami przemocy.
- Zapewnić sobie wystarczająco dużo snu. Przyszła mama powinna spać, co najmniej 9-10 godzin dziennie.
Schorzenia układu sercowo-naczyniowego są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, jeśli w późniejszych okresach występuje kołatanie serca w ciąży. Może wskazywać na patologie i powikłania, w tym niedotlenienie płodu i zaburzenie jego rytmu serca. Jeśli przyszła matka ma częste nawroty tego objawu, z pewnością będzie musiała skonsultować się z lekarzem.