Patologia ciąży jest bezpośrednio związana z ciążą w przypadku chorób położniczych, ciąży powikłanej chorobą. Położnicza patologia zwiększa ryzyko zachorowalności i śmiertelności u kobiet, płodu lub noworodka, a także czynniki takie jak cechy charakterystyczne matki, problemy z poprzednimi ciążami i historią przyjmowania leków.
Patologia ciąży – schorzenia, jakich doświadczają kobiety w ciąży
- Wczesna toksykoza
- Krwawienie podczas ciąży
- Stan przedrzucawkowy (gestoza)
- Obrzęk u kobiet w ciąży
- Cukrzyca w ciąży
- Wąska miednica
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek
- Niedotlenienie płodu
- Niewydolność łożyska.
Często podczas ciąży występują odchylenia od normy, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie przyszłej matki i dziecka.
Czym jest toksykoza?
Toksykoza jest nazywana złym samopoczuciem kobiet w ciąży, które zgodnie z ogólnym szacunkiem, dotyka około 90% kobiet w ciąży, a co druga przyszła matka cierpi z powodu takich objawów jak wymioty. Lekarze spierają się, czy toksykoza jest fizjologicznie zdeterminowanym stanem kobiety w ciąży, czy też wskazuje na patologię. Niektóre badania pokazują, że ciężka toksykoza jest często przyczyną utraty wagi u noworodków, inni zwracają uwagę, że poranne mdłości są dowodem zdrowej ciąży, a ryzyko poronień u kobiet, które rano odczuwają nudności i wymioty, jest znacznie niższe niż u tych matek, które miały toksykozę.
Ponadto istnieją badania, które wykazały, że ryzyko wad wrodzonych u niemowlęcia zostało zmniejszone z, 80% do 30%, jeśli matka cierpiała na toksykozę w czasie ciąży. Najważniejszą rzeczą, którą przyszła matka musi pamiętać: w normalnym przebiegu ciąży objawy zatrucia: nudności i wymioty, mogą być nie częstsze niż 2-3 razy dziennie, a częściej na pusty żołądek. A ogólny stan kobiety nie ulega pogorszeniu.
Ryzyko wczesnej toksykozy to:
- Kobiety w wieku poniżej 18 lat
- Kobiety po 35 roku życia
- Ciąża mnoga
- Kobiety z nadwagą
- Kobiety z chorobami endokrynologicznymi i sercowo-naczyniowymi, z zaburzeniami czynności wątroby, z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego.
- Toksykoza w poprzednich ciążach
- Palenie.
Lekarze nie mają jednomyślnej opinii, czy toksykoza jest patologią, czy nie: z jednej strony, w większości przypadków nie jest to niebezpieczne, z drugiej strony często wiąże się z zaostrzeniem chorób przewodu pokarmowego, które kobieta miała przed ciążą.
Krwawienie podczas ciąży – patologia ciąży
Występowanie krwawienia niekoniecznie oznacza coś strasznego, zjawisku temu może towarzyszyć normalna, zdrowa ciąża. Jednak we wszystkich przypadkach krwawienie (nawet najbardziej nieistotne i bezbolesne) musi być zgłoszone ginekologowi tak szybko, jak to możliwe, ponieważ przed 24 tygodniem ciąży może wskazywać na poronienie, a po tym okresie przedwczesne porody, lub pęknięcie macicy.
Główne powody, dla których kobieta w ciąży może mieć krwawienie z pochwy
- Przywiązanie zarodka do ściany macicy
- Niewielkie krwawienie może wystąpić w okresie implantacji (około 5-7 dni ciąży) i zbiega się z datą miesiączki.
- Krwawienie przełomowe – kobieta, której ciąża trwa 4, 8 lub 12 tygodni, może zauważyć plamienie lub menstruację, która pojawia się w momencie, gdy jej normalna miesiączka mogłaby się rozpocząć. Sugeruje to, że w organizmie przyszłej matki nie rozwinęło się wystarczająco dużo hormonów, aby zablokować ten mechanizm. Z reguły takie krwawienie nie jest niebezpieczne i normalne podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży.
Poronienie
Według statystyk jedna trzecia wszystkich ciąż kończy się poronieniem. Zwykle poronienie samoistne może wystąpić 12 tygodni, a przyczyną jest brak zdolności do życia płodu. W przypadku poronienia kobieta odczuwa dokuczliwy ból w podbrzuszu, plecach lub brzuchu. Jednocześnie zanikają takie oznaki ciąży, jak nudności, tkliwość piersi i powiększony brzuch.
Ciąża pozamaciczna
Występuje z powodu faktu, że zapłodnione jajo jest przymocowane poza macicą (najczęściej – w jajowodzie). Ten stan jest bardzo niebezpieczny i wymaga obowiązkowej interwencji medycznej. W ciąży pozamacicznej krwawieniu może towarzyszyć silny ból jednego z jajników. Jeśli ból nagle ustąpił, może to być oznaką pękniętego jajowodu, co z kolei prowadzi do wewnętrznego krwawienia.
Łożysko przodujące
W tej patologii łożysko jest całkowicie lub częściowo zlokalizowane w dolnym segmencie macicy, krwawieniu nie towarzyszy ból i występuje po 20 tygodniach ciąży. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi USG, aby dokładnie określić położenie łożyska. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, kobieta może mieć zlecony odpoczynek w łóżku lub cięcie cesarskie, jeśli okres ciąży na to pozwala.
Stan przedrzucawkowy
Wszyscy wiedzą, że ciąży najczęściej towarzyszy toksykoza. Zwykle trwa to około 16 tygodni. Ale nudności i słabość mogą nagle powrócić w drugiej połowie ciąży. Objawy te są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, w tym czasie w ciele występują znacznie poważniejsze procesy. Stan ten nazywany jest stanem przedrzucawkowym, późną toksykozą lub gestozą.
Gestoza to podstępna choroba, przez długi czas może nie zostać wykryta w żaden sposób. Chociaż w organizmie w tym czasie już w pełni jest to proces patologiczny. Najczęściej stan przedrzucawkowy jest wykrywany w trzecim trymestrze ciąży (po 28 tygodniu), zgodnie ze statystykami, dotyczy to nawet 30% matek. Według niektórych badaczy, stan przedrzucawkowy rozwija się z powodu upośledzonej regulacji hormonalnej. Według innej wersji z powodu immunologicznej niezgodności matki i płodu. Ogólnie rzecz biorąc, większość ekspertów zgadza się, że problemy powstają z powodu zmian, które zachodzą aktywnie w czasie ciąży, ale organizm nie ma czasu na dostosowanie się do nich.
W stanie przedrzucawkowym występuje skurcz małych naczyń krwionośnych, w wyniku, czego ilość krwi gwałtownie spada. Narządy nie otrzymują już wymaganej ilości tlenu i składników odżywczych, ich praca jest zakłócona. Płyn znajdujący się w tkankach ciała nie może zostać wchłonięty przez zwężone małe naczynia, więc pojawia się pęcznienie, pragnienie. Bilans wody i soli jest zaburzony. Łożysko działa gorzej, dziecko otrzymuje niewystarczającą ilość substancji życiowych, toksyny są prawie nieusuwane. Wszystko to może prowadzić do wolniejszego wzrostu i rozwoju płodu, niedotlenienia. Jeśli w drugiej połowie ciąży pojawią się wymioty (więcej niż pięć razy dziennie) i zwiększone wydzielanie śliny, wtedy mówią o wczesnym stanie przedrzucawkowym.
Cukrzyca kobiet w ciąży
Patologia ciąży to także cukrzyca. Jeśli poziom cukru we krwi wzrasta w czasie ciąży, mówi się, że rozwinęła się cukrzyca ciążowa. W przeciwieństwie do stałej cukrzycy, która występowała przed ciążą, całkowicie znika po porodzie. Wysoki poziom cukru we krwi może powodować problemy u matki i dziecka. Dziecko może stać się zbyt duże, powodując trudności przy urodzeniu. Ponadto często brakuje mu tlenu (niedotlenienie).
Na szczęście, przy odpowiednim i terminowym leczeniu, większość przyszłych matek chorych na cukrzycę ma wszelkie szanse, aby samodzielnie urodzić zdrowe dziecko. Ustalono, że u tych ciężarnych, które miały wysoki poziom cukru we krwi podczas ciąży, częściej rozwija się cukrzyca. Ryzyko to można znacznie zmniejszyć przez kontrolę masy ciała, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.
Normalnie poziom cukru we krwi jest kontrolowany przez hormon insuliny, który wydziela trzustkę. Pod wpływem insuliny glukoza z pożywienia przechodzi do komórek organizmu, a jej poziom we krwi maleje. Jednocześnie hormony ciążowe, które są wydzielane przez łożysko, działają przeciwnie do insuliny, to znaczy zwiększają poziom cukru. Jednocześnie zwiększa się obciążenie trzustki, a w niektórych przypadkach nie radzi sobie ze swoim zadaniem. W rezultacie poziom glukozy we krwi jest powyżej normy.
Niedotlenienie płodu podczas ciąży
Czas wystąpienia niedotlenienia, jak również czas jego trwania, odgrywają bardzo ważną rolę dla rozwoju dziecka. Im wcześniej i dłużej, tym gorzej. We wczesnym stadium niedotlenienie może powodować nieprawidłowości w rozwoju narządów, w tym mózgu i prowadzić w przyszłości do problemów neurologicznych. Niedotlenienie płodu jest patologią ciąży która może dawać komplikacje.
Pod koniec ciąży niedotlenienie jest również niebezpieczne. Nie pozwala dziecku rozwijać się prawidłowo i na czas, powoduje wewnątrzmaciczne opóźnienie wzrostu. Ciężkie niedotlenienie w późniejszych stadiach może prowadzić do konieczności wczesnego cięcia cesarskiego.Oprócz czasu ciąży, niebezpieczne niedotlenienie może rozpocząć się podczas porodu, wtedy nazywa się go ostrym. W niektórych przypadkach niedotlenienie porodu może być niebezpieczne: u wcześniaków, z przedłużającą się porodem, z krwawieniem lub infekcją.
Możliwe przyczyny niedotlenienia:
- Niskie stężenie hemoglobiny we krwi (niedokrwistość);
- Zapalenie oskrzeli, astma i inne choroby płuc u matki
- Palenie w czasie ciąży
- Choroba nerek
- Cukrzyca i inne.
Od strony płodu:
- Wrodzone wady rozwojowe
- Zakażenia wewnątrzmaciczne
- Niewydolność łożyska
- Nieprawidłowe ułożenie płodu (miednicy, skośne)
- Wypadnięcie pępowiny.