12 tydzień ciąży pozwoli mamie zobaczyć na USG nieproporcjonalnie dużą głowę dziecka i to jak aktywnie się porusza. Uszy i cały system narządów słuchu są uformowane, szyja jest zaznaczona i rozciągnięta. Za pomocą ultradźwięków można zobaczyć jak dziecko otwiera i zamyka usta, mruga oczami. Cechy twarzy są coraz wyraźniej zaznaczone. Na nogach powstają maleńkie paznokcie.
Dziecko w 12 tygodniu ciąży jest tak duże jak:
- Cytryna
- Wysokość – 61 mm
- 9–13 g wagi.
Chociaż płód w 12 tygodniu aktywnie się porusza w płynie owodniowym, ciężarnej trudno jest to odczuć, dziecko jest wciąż zbyt małe. W tym okresie ciąży uważa się za normalne, jeśli przyszła mama zyskuje do 500 gramów dodatkowej wagi każdego tygodnia. Jest to konieczne dla naturalnego poboru wszystkich niezbędnych składników odżywczych przez dziecko.
Wszystkie systemy i narządy płodu rosną:
- Rozciągają się jelita
- Rozpoczyna się produkcja żółci
- Rozwijają się odruchy połykania
- Rozwija się odruch ssania
- Dziecko opanowało już odruch zaciskania i rozluźniania rąk
- Poprawia się układ oddechowy płodu, w momencie westchnienia klatka piersiowa lekko się podnosi.
Odczucia w 12 tygodniu ciąży
12 tygodni ciąży oznacza koniec najbardziej nieprzewidywalnego i niebezpiecznego okresu życia i zdrowia dziecka tj. pierwszego trymestru. Dziecko już całkowicie osiedliło się w łonie matki, jego ciało rośnie i wzmacnia się każdego dnia. A to oznacza, że teraz przyszła mama zauważy znacznie mniej powodów do niepokoju i nerwowości: dolegliwości pierwszych tygodni ciąży są coraz rzadziej odczuwane, a życie powraca do normalnego przebiegu.
Objawy 12 tygodni ciąży obejmują:
- Objawy wczesnej toksykozy znikają lub są mniej zauważalne (w niektórych przypadkach nudności mogą utrzymywać się przez cały okres ciąży)
- Zwykle do tego czasu szerokość macicy wzrosła do stu milimetrów
- Ze względu na fakt, że powiększona macica podnosi się do jamy brzusznej, nie wywiera już nacisku na pęcherz, kobieta czuje się bardziej komfortowo i już tak często nie odczuwa parcia na pęcherz
- Stan depresyjny, wahania nastroju, drażliwość pierwszych miesięcy ciąży znikają
- Dotąd często odczuwana senność znacznie się ogranicza, ale w niektórych przypadkach może trwać do końca ciąży
- Brzuch nieco się powiększa, jednak ewentualne swędzenie skóry może sygnalizować rozstępy. Konieczne jest zakupienie specjalnych produktów na niwelowanie rozstępów
Możliwe problemy zdrowotne w 12 tygodniu ciąży
- Ból i skurcze brzucha
- 12-tygodniowa ciąża nie wyklucza negatywnych aspektów. Kobieta nadal musi uważnie monitorować swoje ciało, być w stanie wsłuchać się w jego potrzeby i, jeśli to konieczne, szukać pomocy medycznej. Do najczęstszych problemów, z jakimi borykają się kobiety w ciąży w tym okresie, należą ból i skurcze.
- Ból brzucha i dolnej części pleców wynika z faktu, że więzadła macicy rozciągają się, przygotowując się do przyszłego porodu.
- Łagodne bóle kłujące w miednicy i łonie mówią również o przygotowaniu do porodu. Dobry odpoczynek i zdrowy sen znacznie ułatwią kondycję ciężarnej kobiety.
- Ból głowy i kołatanie serca.
- Skurcze żołądka i zaparcia – efekt działania progesteronu na przewód pokarmowy. Ciężarna powinna jeść pokarmy bogate w błonnik.
- Wrażenie podrażnienia i pieczenia na skórze piersi, ud i brzucha następuje pod wpływem hormonów i wzrostu macicy. Można nawilżać skórę, stosować specjalne kremy przeciw rozstępom.
Wydzielina z pochwy w 12 tygodniu ciąży
Normalny przebieg ciąży charakteryzuje się lekką zmianą odcienia wydzieliny, niemającą jednak silnego zapachu. Jeśli pojawi się nieprzyjemnie pachnąca ciemnobrązowa, zmieszana z krwią wydzielina, może wskazywać na obecność infekcji, na przykład kandydozy. W najgorszym przypadku jest oznaką zagrożenia poronieniem. Konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z ginekologiem w celu rozpoczęcia leczenia i wyeliminowania niepożądanych konsekwencji.
Krwawienie w 12 tygodniu ciąży
Jeśli wystąpi krwawienie, kobieta w ciąży musi zachować spokój, działać szybko. Należy wezwać pogotowie do domu, mówiąc przez telefon o głównych znakach ostrzegawczych:
- Natura wydzieliny z pochwy: krwawa, wodnista
- Obfitość wydzieliny – większa niż jedna łyżka stołowa
- Obecność lub brak bólu i skurczów w macicy
- Obecność lub brak wysokiej temperatury.
Współżycie seksualne w 12 tygodniu ciąży
Gdy nadejdzie 12 tydzień ciąży, ograniczenia w życiu intymnym stają się mniejsze. Lekarze nie sprzeciwiają się temu, jeśli kobieta czuje się dobrze. Powinna jednak dokładnie monitorować naturę wydzieliny z pochwy i jej uczucia po stosunku. Przeciwwskazaniami są ciąże mnogie, niska lokalizacja łożyska.
Jak zmienia się ciało kobiety w 12 tygodniu ciąży?
Jak wygląda przyszła mama pod koniec pierwszego trymestru? Wiele kobiet zauważyło zaokrąglony brzuch w 12 tygodniu ciąży. Oczywiście nie jest jeszcze duży, ale mama może już zobaczyć żywy dowód, że w niej rośnie mały człowiek. Zmiany związane z przygotowaniem ciała do karmienia piersią trwają, piersi stają się większe. Ponadto zmiany w stanie skóry, włosów, paznokci z reguły nie będą na lepsze. Przebarwienie sutków i linii środkowej brzucha jest bardziej wyraźne.
Pozytywne oznaki tego okresu to:
Powraca zdrowy apetyt
- Mama jest gotowa na nadchodzące narodziny
- Podczas drugiej i kolejnych ciąż w tym okresie istnieje już szansa, aby poczuć ruchy dziecka
- Częstotliwość oddawania moczu jest znacznie rzadsza.
Jako dyskomfort w 12 tygodniu warto wspomnieć?
- Jeśli przed ciążą wystąpiły przewlekłe choroby nerek, serca, wątroby, w tym czasie istnieje możliwość ich zaostrzenia
- Możliwe podwyższone ciśnienie krwi z powodu większej niż zwykle objętości krążącej krwi
- Istnieje możliwość zaparcia – rosnąca macica utrudnia perystaltykę jelit.
USG rozwoju płodu w 12 tygodniu ciąży
- Po zrobieniu zdjęcia płodu podczas USG wyraźnie widać oczy, które są wciąż zamknięte. Dziecko już reaguje na światło i wibracje, serce bije z prędkością do 160 uderzeń na minutę.
- Dziecko wygląda jak pełnoprawną osoba, w przeciwieństwie do tego, co było w embrionalnym okresie rozwoju. Chociaż głowa jest jeszcze większa niż ciało, cechy twarzy są wyraźnie odróżniane.
- Zazwyczaj w tym czasie specjalista może określić płeć dziecka, aczkolwiek z pewnym błędem, ponieważ zewnętrzne narządy płciowe nadal się tworzą.
- Dziecko może już ssać kciuk, poruszać się chaotycznie.
- Wszystkie organy wewnętrzne, które jeden po drugim zaczęły być układane od momentu zapłodnienia, zostały już utworzone, a ich dalszy rozwój trwa.