20 tydzień ciąży to połowa niespokojnej i szczęśliwej podróży, która prowadzi do spotkanie długo oczekiwanego dziecka. Rozpoczyna się szczęśliwy okres dla przyszłej matki: toksykoza i zagrożenie odrzuceniem płodu we wczesnych stadiach minęło. Dobre samopoczucie daje pewność pozytywnego zakończenia ciąży.
Płód w 20 tygodniu ciąży
Płód w 20 tygodniu ciąży jest w pełni uformowany. Wysokość i waga dziecka w 20 tygodniu ciąży wzrasta każdego dnia. Pewnie wykonuje swoje funkcje:
- Układ oddechowy
- Układ nerwowy
- Narządy trawienia i tworzenia krwi.
- Tworzą się i aktywnie rozwijają się płuca przyszłego dziecka. Ale nie mogą jeszcze w pełni dostarczyć tlenu do swojego rosnącego organizmu. Na tym etapie ciąży pojawiają się pierwsze ruchy dziecka, które stają się zauważalne.
- Utworzona i rozwinięta siatkówka
- Dziecko nie może jeszcze w pełni zobaczyć, ale jest już w stanie reagować na bodźce świetlne.
- Bicie serca jest słyszalne przez stetoskop.
- Głowa dziecka jest pokryta włosami. Puszysta krawędź oznacza brwi i rzęski.
- Dziecko podobnie jak na światło, reaguje na dźwięki. Teraz dziecko jest już w stanie zapamiętać i odróżnić głos i intonację matki.
- Skóra gęstnieje, pokrywa się tłuszczem.
Dziecko w 20 tygodniu ciąży jest tak duże jak:
- Mały kokos
- 14-16 cm, wysokość
- 260 g wagi.
Odczucia w 20 tygodniu ciąży
20 tydzień ciąży przynosi przyszłej matce powody do radości: dziecko z powodzeniem rozwija się:
- Macha kończynami dając to odczuć mamie
- Ma czkawkę
- Pływa wewnątrz macicy, odpychając się od jej ścian.
- Wzdryga się z ekscytacji matki.
Ruch płodu jest coraz bardziej odczuwalny, ale jeśli zdarza się to często, przyczyną może być niedobór tlenu, co oznacza, że pilna potrzeba poinformowania ginekologa. Dwudziesty tydzień ciąży wprowadza inne niezbyt przyjemne odczucia: macica powiększa się, zwiększając nacisk na pobliskie organy, co powoduje:
- Zgagę
- Zaparcia
- Nudności
- Częste oddawania moczu
- Wzdęcia
- Duszność.
Wraz z gwałtownym wzrostem brzucha na skórze pojawiają się rozstępy. Ale jeśli przyszła mama nie przybiera na wadze zbyt szybko, rozciąganie skóry nie stanowi problemu. Nadmierna waga jest również bardzo irytująca dla kobiety w ciąży. Często matki w nocy odczuwają skurcze w łydkach: ciało sygnalizuje niedobór witamin i mikroelementów. Ten fakt powinien być znany lekarzowi. Ginekolog prowadzący ciążę wskaże, których witamin brakuje w organizmie i dla prawidłowego przebiegu ciąży, pomoże w przygotowaniu diety, zaleci preparaty witaminowe.
Często przyszłe matki zauważają wydzieliny cieczy żółtawo-białej z brodawek. Substancja jest nazywana siarą, będzie służyć, jako pokarm dla dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu. Jeśli pojawiła się siara, oznacza to, że rozpoczęło się przygotowanie piersi do karmienia dziecka. Ciąża 20-tygodniowa charakteryzuje się obrzękiem, który nie powinien dziwić przyszłej matki. Warto się martwić tylko w przypadku szybkiego wzrostu wagi. W tym przypadku istnieje podejrzenie obecności stanu przedrzucawkowego, w którym występuje silny wzrost poziomu białka.
Możliwe problemy w 20 tygodniu ciąży
Ból i skurcze
W 20 tygodniu ciąży matki oczekujące odczuwają ból:
- Dolna część pleców
- W łydkach
- W brzuchu.
- Dolna część pleców
Zjawisko to jest wynikiem nacisku na stawy, mięśnie kręgosłupa z powodu przemieszczenia środka ciężkości. W celu zapobiegania bólowi opracowano ćwiczenia, które łagodzą ból kręgosłupa.
W łydce
Często matki w nocy odczuwają skurcze w łydkach: ciało sygnalizuje niedobór witamin i mikroelementów. Skurcze są również spowodowane gwałtownym wzrostem masy ciała, co prowadzi do obciążenia nóg.
W brzuchu
Brzuch w 20 tygodniu ciąży wymaga szczególnej uwagi. Nawet słaby przejaw bólu może być zwiastunem zwiększenia napięcia macicy, który często staje się przyczyną poronienia.
Krwawienie i upławy z pochwy
Krwawa wydzielina z pochwy i przedłużający się ból brzucha często sygnalizują niebezpieczeństwo przedwczesnego przerwania ciąży. Mogą to być również oznaki oderwania się łożyska. Bez bólu krwawienie po stosunku wskazuje na obecność nadżerki szyjki macicy. Normalna wydzielina w 20 tygodniu ciąży posiada:
- Jasny kolor
- Kwaśny zapach
- Jednorodną konsystencję.
Jeśli wydzielina jest koloru zielonego lub żółtego, ma zmienioną teksturę, wskazuje to na fakt początku procesu zapalnego. Uczucie pieczenia, świądu w pochwie potwierdza dostrzegane niebezpieczeństwo i jest powodem wizyty u ginekologa. W drugim trymestrze krwawienie obserwuje się znacznie rzadziej niż na początku ciąży. Plamienie w 20 tygodniu ciąży wskazuje na obecność patologii. Przyczynami krwawienia w tym okresie są:
- Łożysko przodujące (nieprawidłowo niskie zagnieżdżenie się łożyska w macicy).
- Oderwanie się łożyska. Krwawienie wskazuje na zaburzenie w łożysku.
Oba rodzaje patologii mogą prowadzić do przedwczesnego przerwania ciąży.
Poronienie w 20 tygodniu ciąży
Poronienie nie jest charakterystyczne dla późnej ciąży, ale zdarza się. Zaprzestanie rozwoju i śmierć płodu występują z różnych powodów, wśród których są:
- Zaburzenia układu hormonalnego.
- Zaburzenia w procesie produkcji progesteronu.
Pierwszym objawem stanu patologicznego jest zahamowanie wzrostu brzucha i brak odczuwania ruchów dziecka. Nietrudno zdiagnozować poronienie po 20 tygodniach: badanie USG i brak bicia serca dają niepodważalne wnioski dotyczące mimowolnego przerwania ciąży.
Działania lekarzy będą ukierunkowane na natychmiastowe wydostanie z macicy martwego płodu, ponieważ taki stan może się przyczynić do zakażenia organizmu kobiety. Kobieta przechodzi leczenie, przeprowadzane są kompleksowe badania w celu ustalenia przyczyny śmierci płodu, przyjmuje leczenie przeciwbakteryjne. Planowanie następnej ciąży lepiej jest odroczyć na rok, w wyjątkowych przypadkach, na 6 miesięcy.
Ruchy dziecka w 20 tygodniu ciąży
Podczas pierwszej ciąży przyszła mama zaczyna odczuwać ruch płodu od 20 tygodnia, następnej ciąży 2 tygodnie wcześniej, ale wszystko zależy od indywidualnych cech kobiety. Pierwsze niezapomniane wrażenia w brzuchu charakteryzują się na różne sposoby: niektóre kobiety porównują ruchy z bulgotaniem, inne z lekkim głaskaniem, łaskotaniem. Według badań, dziecko ciągle się porusza, z wyjątkiem czasu, w którym śpi, w ciągu dnia dziecko wykonuje do 200 ruchów.
Następujące czynniki determinują aktywność motoryczną:
- Pora dnia
- Stan psychiczny matki
- Aktywność fizyczna
- Dieta mamy.