28 tydzień ciąży stanowi początek siódmego miesiąca. Kobieta jest już w ostatnim trymestrze. W związku z tym dwie trzecie ciąży już minęło. Do rozwiązania ciąży pozostało już tylko 12 tygodni. W tym czasie, w przypadku wielu kobiet uruchamia się syndrom wicia gniazda. Ciężarna przygotowuje się do przyjścia na świat potomka, to sprawia że zaczyna porządkować swoją hierarchię wartości. Inne sprawy zaczynają mieć mniejsze znaczenie. Najważniejsze staje się dziecko.
28 tydzień ciąży – wielkość płodu
W tym czasie dziecko może mieć już więcej niż 40 cm wzrostu. W tym czasie maluch waży ponad kilogram. Dziecko wielkością przypomina bakłażan. Z jednej strony to dużo, ale za mało, żeby pojawić się na świecie, mimo że dzieci urodzone w 28 tygodniu udaje się już uratować. Jednakże dla dziecka korzystniej będzie, jeżeli pozostanie jeszcze przez 12 tygodni w macicy matki. W tej chwili to najlepsze miejsce do rozwoju dziecka.
28 tydzień ciąży – w jaki sposób rozwija się dziecko?
W tym czasie dziecko bardzo szybko rośnie. W tym czasie u malucha rozwijają się następujące struktury:
- płuca dziecka, dochodzi do powstawania pęcherzyków płucnych, zwiększa się również wytwarzanie surfaktantu,
- mózg malucha,
- kształtuje się odruch ssania,
- wyraźnie dostrzegalne są rzęsy, a także brwi,
- mogą wystąpić włoski na głowie,
- uczy się mrugania.
W tym okresie trzeba jak najwięcej mówić do maluszka, szczególnie wtedy, gdy śpi. To sprawia, że dziecko uczy się mowy. Zapamiętuje takie elementy jak akcent, rytm, czy melodia głosu.
28 tydzień ciąży – ciąża mnoga
Rozwój każdego z maluchów przebiega w sposób bardzo indywidualny, jednakże najczęściej dzieci w ciąży bliźniaczej rozwijają się w taki sam sposób jak w przypadku ciąży pojedynczej. W tym okresie dzieci ważą w sumie ponad 2,5 kg. W związku z tym kobieta może odczuwać duże dolegliwości związane z powiększającym się brzuchem. Podkreślić należy fakt, że ciąża mnoga kończy się przed 40 tygodniem.
28 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?
Trzeci trymestr ciąży wskazuje, że kobieta ma już za sobą dwie trzecie ciąży i niedługo będzie mogła przytulić swoje niemowlę. W tym czasie brzuch nadal powiększa się, co sprawia, że kobieta może odczuwać coraz większe dolegliwości.
Symptomy, które może odczuwać kobieta w 28 tygodniu ciąży:
- dolegliwości bólowe pleców,
- skurcze nóg,
- obrzęki stóp, a także kostek,
- nadwrażliwość zębów, a także krwawienie dziąseł,
- hemoroidy.
28 tydzień ciąży – sposoby na krwawiące dziąsła
W okresie ciąży często dochodzi do zapalenia dziąseł oraz chorób przyzębia. Symptomy z tym związane to obecność obrzęku, a także krwawienie dziąseł. Nieleczone choroby przyzębia mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu. W przypadku, gdy kobieta zauważy symptomy świadczące o kształtującym się zapaleniu, koniecznie powinna udać się do dentysty.
Do stomatologa należy iść, gdy zauważy się następujące symptomy:
- zaczerwienienie dziąseł,
- krwawienie,
- obrzęk dziąseł,
- odczuwanie bólu podczas szczotkowania,
- odsłonięcie zęba,
- kształtowanie się kieszonek przyzębnych,
- ruchomość bądź rozchwianie zęba.
28 tydzień – w jaki sposób rośnie brzuch?
W 28 tygodniu ciąży dno macicy zlokalizowane jest około 28 centymetrów powyżej górnego odcinka kości łonowej. Kobieta może mieć wrażenie, że macica wypełnia praktycznie całą jamę brzuszną, a to jeszcze nie koniec. Macica będzie się jeszcze powiększać około 8-10 tygodni.
28 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?
W tym czasie niezbędnym działaniem jest wykonanie różnych badań, a mianowicie:
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- ciśnienie krwi,
- badanie pozwalające potwierdzić lub wykluczyć nosicielstwo zapalenia wątroby typu B, które określane jest jako HBS,
- badanie w kierunku HIV.
Miedzy 28 a 30 tygodniem ciąży trzeba także wykonać USG, które pozwoli ocenić ułożenie dziecka. Podkreślić należy fakt, że na tym etapie ciąży można wykryć obecność łożyska przodującego. Jest to powikłanie, które stwierdza się w 1 procencie porodów.
28 tydzień ciąży – co może wzbudzać niepokój?
Specjalista prowadzący ciąże może zlecić w tym czasie liczenie ruchów malucha. Dlatego też trzeba się tego procederu nauczyć. Jest to ważne, ponieważ jeżeli z dzieckiem będzie się działo coś niepokojącego, przeważnie jego aktywność ulega ograniczeniu. W związku z tym warto zwrócić na to uwagę.
- biorąc za początek 28 tydzień ciąży warto dwa razy w ciągu dnia monitorować aktywność dziecka. Najlepiej powinno się to przeprowadzać w godzinach porannych, gdy jest ona zdecydowanie mniejsza, oraz wieczorem, gdy ulega zwiększeniu.
- ruchy dziecka powinny być liczone w ciągu 10 minut. Kobieta powinna zwracać uwagę na każdy ruch maluszka, który poczuje w swoim brzuchu, na przykład drgnięcia, obrót, czy też kopnięcia.
- w sytuacji, gdy kobieta nie doliczy się 10 ruchów w ciągu godziny, powinna wówczas wypić sok, spożyć jakiś posiłek oraz wykonać kilka kroków. Po tych czynnościach trzeba się rozluźnić i policzyć
- ruchy dziecka jeszcze raz. W sytuacji, w ciągu kolejnej godziny nie doliczy się 10 ruchów, powinna skontaktować się z lekarzem prowadzącym.