Codzienna dieta istotnie wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale także na utrzymanie skóry we właściwej kondycji. Prawidłowo zbilansowany jadłospis sprzyja jej nawilżeniu, wzmocnieniu i regeneracji. To także metoda wspomagająca leczenie niektórych zmian i chorób dermatologicznych, np. trądziku.
Dieta na zdrową skórę
Sposób codziennego odżywiania znacząco wpływa na kondycję skóry i jej procesy odnowy biologicznej. Nieodpowiedni dobór składników odżywczych lub ich zbyt mała podaż w stosunku do potrzeb skóry mogą objawiać się problemami natury dermatologicznej. Najczęściej niedobory mikroelementów powodują bladość skóry, przesuszenie, łuszczenie naskórka, przebarwienia czy uczucie świądu. Niekiedy jednak sprzyjają także pojawieniu się różnego rodzaju wykwitów i nieestetycznych zmian, np. o charakterze trądziku. Niektóre produkty spożywcze pobudzają działanie gruczołów łojowych, a nadmierna ilość sebum blokuje ujście porów, co w konsekwencji stwarza odpowiednie warunki do kolonizacji bakterii i gromadzenia się zanieczyszczeń. Więcej informacji na temat przyczyn i wpływu diety na trądzik różowaty znajduje się na stronie internetowej https://www.cetaphil.pl/article/tradzik-rozowaty-pielegnacja-cery-dieta-i-leczenie.
Aby uchronić skórę twarzy przed nieestetycznymi zmianami lub wesprzeć ich leczenie, dobrze jest wzbogacić codzienny jadłospis zwłaszcza o warzywa i owoce, które stanowią źródło antyoksydantów zapobiegających szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Szczególnie cenne są produkty bogate w witaminę C, która oprócz właściwości przeciwutleniających bierze udział w syntezie włókien kolagenowych, działa złuszczająca, a także wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Najwięcej witaminy C zawierają m.in. papryka, szpinak, nać pietruszki, cykoria, czarna porzeczka, truskawki, cytrusy czy maliny.
Jedną z ważniejszych dla kondycji skóry jest też witamina A, która kontroluje wydzielanie sebum, redukuje proces rogowacenia naskórka i normalizuje nawilżenie skóry. Jej źródłem są głównie czerwone i pomarańczowe warzywa. W diecie należy też uwzględnić witaminę E, która pobudza metabolizm tkanki łącznej, chroni warstwę lipidową skóry i łagodzi stany zapalne. Można ją znaleźć w olejach, jajach i rybach. Bezcenna jest także woda oraz biotyna, niacyna, rutyna, flawonoidy i minerały (cynk, potas, żelazo i selen).
Czego unikać?
Na niekorzyść dla skóry działa przede wszystkim żywność wysoko przetworzona, czyli artykuły wzbogacane solą, konserwantami, spulchniaczami i innymi substancjami syntetycznymi. Bezwzględnie należy wykluczyć z menu dietę typu fast-food i napoje gazowane. Dobrze jest też unikać słodyczy i gotowych posiłków w pudełkach, słoikach czy puszkach. Ponadto ważne jest, aby dieta nie obfitowała w produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Zalecenia dotyczące spożycia cukru nie ograniczają się tylko do jego białej, skrystalizowanej formy dodawanej do herbaty czy domowego ciasta, ale także jego odpowiedników w postaci syropów glukozowych dodawanych do żywności – do jogurtów i przetworów mlecznych, soków, pieczywa i wyrobów cukierniczych, a nawet wędlin.