Krzem jest jednym z niezbędnych pierwiastków jaki nasz organizm bardzo potrzebuje. Krzem jako jeden z nielicznych pierwiastków odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie wielu organów, a niedobór krzemu odpowiada w szczególności za wypadanie i łamliwe włosy, osłabienie i łamliwe paznokcie, eliminuje problemy kostno-stawowe oraz powstawanie miażdżycy.
Największe stężenie tego pierwiastka znajdziemy w grasicy, nadnerczach, przysadce mózgowe, płucach, mięśniach i krwi. Ważną informacją jest fakt, że tego pierwiastka jest więcej w naszym organizmie niż samego żelaza czy miedzi. W raz z wiekiem ilość tego pierwiastka jest co raz mniej, a więc w szczególności powinniśmy zadbać o jego suplementację.
Krzem na włosy, paznokcie i nie tylko …
Krzem jest pierwiastkiem, który bierze udział w syntezie kolagenu, a więc z tego względu odpowiada za regenerację skóry. Dodatkowo jest ważnym składnikiem pilnującym włosy, paznokcie i naszą cerę w odpowiedniej kondycji. Powszechnie uznaje się, że jest on odpowiedzialny za leczenie trądziku różowatego oraz pospolitego. Nieoceniony w procesie tworzenia struktur kości, tkanki łącznej oraz chrząstek.
Ten pierwiastek jest zalecany osobom po operacjach kostnych, gdyż przyśpiesza zrastanie się kości. Nieoceniony w leczeniu chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz krzywicy. Dodatkowo jest bardzo dobrym rozwiązaniem na miażdżycę, to on uniemożliwia odkładanie się w naczyniach krwionośnych blaszki miażdżycowej.
Krzem jest wykorzystywany również w procesie detoksykacyjnym nasz organizm ze złogów. Naukowcy dowiedli, że krzem jest wykorzystywany w zwalczaniu nowotworów, gdyż skutecznie zwalcza komórki nowotworowe[1]. W przypadku niedoboru krzemu możemy zauważyć pogarszającą się kondycję naszych włosów, paznokci, a nasza skóra znacznie szybciej się starzeje.
Suplementacja krzemu
Krzem jest jednym z najczęściej występującym pierwiastkiem w przyrodzie, znajduje się w wielu ziołach, owocach oraz warzywach. Aby uzupełnić niedobór krzemu musimy spożywać ziarna zbóż, gdyż w ich łuskach jest najwięcej tego pierwiastka. Musimy przyjmować dużo owoców ze skórką, czyli jemy ze skórką jabłka, gruszki, agrest czy winogron. Stosunkowo dużo tego pierwiastka znajdziemy również w czosnku, szczypiorku czy mleczu pszczelim.
Nie możemy zapomnieć, że najwięcej krzemu znajdziemy w ziołach, a wśród dużej listy znajdziemy:
Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie wywaru z ziół.
Składniki:
- Skrzyp polny
- Pokrzywa
- Woda
Sposób przygotowania:
- Dokładnie myjemy zioła i umieszczamy je w garnku
- Zalewamy dwoma szklankami wody
- Gotujemy na wolnym ogniu do osiągnięcia połowy wywaru
Wolne gotowanie tych ziół jest o tyle ważne, gdyż krzemionka jest ciężko rozpuszczalna. Tak przygotowany wywar pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki wywaru.