Ból kręgosłupa, drętwienie kończyn, problemy z chodzeniem – to problemy, z którymi boryka się coraz więcej osób – nie tylko tych starszych, ale też młodszych. Aby możliwe było poprawne zdiagnozowanie przyczyny tych i podobnych problemów, lekarz prowadzący kieruje nas zwykle na badania obrazowe, takie jak chociażby rezonans magnetyczny kręgosłupa, które pozwolą mu zajrzeć do wnętrza naszego ciała. Jak wygląda takie badanie, w jaki sposób się do niego przygotować, ile trwa rezonans magnetyczny i nie tylko – zostańcie z nami do końca, wszystko wyjaśniamy w dalszej części tego artykułu.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – co to jest za badanie?
Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie obrazowe, dzięki któremu jesteśmy w stanie zobaczyć w jakim stanie są:
kości naszego kręgosłupa,
tkanki miękkie otaczające kręgosłup,
rdzeń kręgowy.
Zastosowanie rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonuje się u osób, które mają problem z dyskopatią, drętwiejącymi kończynami, chodzeniem, bólami pleców nieznanego pochodzenia. Dodatkowo, wykonuje się je u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane – w celu określenia poziomu demielinizacji. Przy pomocy skanera MRI badamy również zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa, stany zapalne, zmiany rozrostowe, zmiany naczyniopochodne, nowotwory złośliwe, wady wrodzone (np. rozszczep kręgosłupa), a także inne patologie, które mogą dotykać tych rejonów ciała. Nie zapominajmy, że rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonuje się także w sytuacjach nagłych, np. po wypadkach, w których mógł zostać uszkodzony rdzeń kręgowy.
Jak długo trwa rezonans magnetyczny kręgosłupa?
Badanie nie jest długie. Rezonans magnetyczny kręgosłupa zajmuje około kwadrans do pół godziny.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przeciwwskazania do badania
Badanie rezonansem magnetycznym naszego kręgosłupa jest bezpieczne, ale nie oznacza to, że każda osoba może je u siebie wykonać. Istnieje szereg przeciwwskazań do badania MRI. Są to:
wszczepiony rozrusznik serca,
wszczepione implanty ślimakowe,
obecność protez stawowych,
obecność śrub, płytek, drutów i innych metalowych elementów w ciele,
ciąża,
klaustrofobia,
skaza krwotoczna.
Skutki uboczne MRI kręgosłupa
Wykonując rezonans magnetyczny z kontrastem należy mieć na uwadze, że możecie zauważyć u siebie skutki uboczne w postaci bólu głowy, nudności, pocenia się i uczucia gorąca. Tego typu powikłania po badaniu MRI kręgosłupa nie zdarzają się często, ale warto o nich pamiętać.
Badanie rezonansem magnetycznym – jak przygotować się do rezonansu kręgosłupa?
Na rezonans magnetyczny kręgosłupa przychodzimy po:
odstawieniu posiłków na około 8 godzin przed badaniem (na badanie przychodzimy na czczo),
odstawieniu wody i innych napojów na około 2 godziny przed rezonansem,
zdjęciu wszystkiego co metalowe (kolczyki, spinki i inne),
wyjęciu protez dentystycznych,
ubraniu lekkich i wygodnych ubrań (w tunelu, w którym wykonywane jest MRI kręgosłupa temperatura oscyluje w okolicy 26 stopni).
Co po badaniu?
Po wykonaniu badania rezonansem magnetycznym pacjent może wrócić do normalności i od razu wykonywać swoje obowiązki – nie ma ku temu absolutnie żadnych przeciwwskazań.