Pokrzywa to bardzo znane ziele, niestety przez większość kojarzona jako niepotrzebny chwast. Jednak w obecnych czasach coraz więcej osób poznaje jej bardzo szerokie zastosowanie i bogactwo minerałów i pierwiastków które w zrównoważony sposób potrafią nam pomóc w różnego rodzaju problemach. Pokrzywa zwyczajna w swoim działaniu jest nadzwyczajna głównie dlatego iż wykorzystywana do leczenia wielu chorób. Silne działanie i właściwości pokrzywy zwyczajnej wykorzystywane są także do tworzenia barwników. Pokrzywa i jej właściwości znane są już od bardzo dawna, prababcie i babcie stosowały płukanki z pokrzywy na wzmocnienie włosów i poprawę cery.
Właściwości pokrzywy
Pokrzywa to doskonałe źródło różnego rodzaju składników, które maja dobroczynny wpływ na poprawę jakości słabych i zniszczonych farbowaniem włosów. Dzieje się tak za sprawą składu pokrzywy w którego wchodzą miedzy innymi w znacznej ilości flawonoid, garbniki, karotenoidy, sole mineralne (wapń, fosfor, magnez, mangan, żelazo, potas i krzem), chlorofil, acetylocholinę, serotoninę, histaminę, fitosterole, śluzy, kwasy organiczne, witaminy (A, B2, C, E i K).
Pokrzywa stanowi jeden ze składników preparatów do włosów które w szczególny sposób ułatwiają problem z modelowaniem a także poprawiają strukturalną budowę włosa oraz przyśpieszają wzrost i regenerację.
Oprócz zbawiennego wpływu na włosy pokrzywie przypisuje się także: leczenie chorób przewodów moczowych, środek pomocniczy w leczeniu cukrzycy, poprawia stan cery, paznokci i włosów nadając im piękny połysk, oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego, wpływa dodatnio na procesy przemiany materii, wzmacnia układ odpornościowy poprzez stymulację leukocytów, ma działanie antybakteryjne i antywirusowe, pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego, liście mają działanie przeciwalergiczne i oczyszczają zatoki, wpływa na emisję enzymów z trzustki, przez co obniża poziom cukru we krwi, zwiększa ilość krwinek czerwonych itp.
Badania na pokrzywach
Przyjmuje się, iż pierwsze badania na temat skuteczności preparatów z wykorzystaniem produktów z pokrzywy przeprowadzono w okresie około lat 80 tych dwudziestego wieku. Wszystkie przeprowadzone eksperymenty nie wykazały żadnego działania ubocznego oraz efektów niepożądanych. Na większą uwagę zasługują wyniki dwóch badań klinicznych. Badania wykonano już w naszym wieku w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Wydziału Farmaceutycznego AM w Warszawie. Stosowanie leku z zawartością pokrzywy oceniono jako bezpieczne i skuteczne, szczególnie w łagodzeniu nasilenia objawów i zmniejszaniu komplikacji.
Wiele prac klinicznych wykazało skuteczność także preparatów złożonych, zawierających korzeń pokrzywy i inne surowce o podobnym działaniu.
Wywar z pokrzywy na suche włosy
Wykorzystywany dla poprawy wyglądu włosów, ich blasku, łatwości ich rozczesywania oraz budowie. Zalecana jest także dla osób w młodym wieku aby wzmocnić i usprawnić przyrost włosów.
Składniki:
- około 10 garści suszonych lub świeżych liści pokrzywy
- woda
Sposób przygotowania:
Przygotowane wcześniej i osuszone liście pokrzywy (najlepiej młodej, zerwanej w naturalnych i niezanieczyszczonych warunkach) należy włożyć do wysokiego naczynia a następnie przegotować wodę. Gorącą ale nie wrzącą wodą należy zalać ówcześnie przygotowaną pokrzywę i przykryć szczelnie naczyniem np. talerzykiem i pozostawić do naciągnięcia na około 15 – 20 min. Woda powinna zmienić kolor na charakterystyczny zielonkawy i posiadać silny zapach. Tak przygotowanym wywarem należy myć włosy. Nie zaleca się stosowania dodatkowo szamponu który poprzez swój skład może w znacznym stopniu osłabić działanie pokrzywy.
Dawkowanie:
Zaleca się stosowanie wywaru na włosy nie częściej niż 3 razy w tygodniu.