Pietruszka to obecnie odrobinę zapomniane warzywo, które nie zbyt często gości na naszych stołach. To błąd. Nie tylko powinna znajdować się w domowym ogródku ale także urozmaicać i wzbogacać codzienną dietę. Stanowi ona bowiem bogate źródło witamin, które w prosty sposób przyswajane są przez organizm. Pietruszka nie tylko posiada szereg walorów leczniczych ale także kulinarnych. Znana i stosowana od tysięcy lat nadaje potrawom wyjątkowy smak i aromat.
Pietruszka – właściwości
Pietruszka to roślina bogata w liczne i zróżnicowane składniki odżywcze. To właśnie nim zawdzięczamy jej ogromny udział w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Tak wiec, pietruszka w szczególności zawiera witaminę C. Nie wszystkim wiadomo, iż ilość tej witaminy jest znacznie wyższa niż w cytrusach takich jak pomarańcze czy cytryna. Ta zielona roślina stanowi także bardzo silny przeciwutleniacz dzięki czemu przyczynia się między innymi do wyeliminowania chorób narządu wzroku.
Chroni przed infekcjami i pomaga zwalczać ewentualne przeziębienia. Korzeń pietruszki jak również nać mają właściwości moczopędne, więc są niezbędne w problemach dróg moczowych, z prostatą oraz w czasie obrzęków wywołanych gromadzeniem się wody w organizmie.
Kolejnym powodem dla którego należy korzystać z pietruszki jest zawarty w niej kwas foliowy, który zalecany jest w szczególności kobietom w ciąży ale nie tylko. Odpowiada on również za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia oraz wspomaga sprawne rozmnażanie się komórek oraz ich dojrzewanie.
Pietruszka – witaminy
Pietruszka zawiera wapń, fluor, chlorofil, kwasy alfa-linolenowe, witaminę B12 oraz żelazo. Wszystkie te czynniki stanowią bogate źródło witamin dla człowieka i pozwalają na prawidłowe jego funkcjonowanie. Dlatego zaleca się wprowadzenie i stosowanie pietruszki w codziennej diecie po to aby w naturalny sposób wzmocnić rozwój zębów oraz kości. Szczególnie ważną rolę odgrywa w diecie dzieci kiedy rozwija się dopiero tkanka i struktura zębów.
Oprócz powyższych zalet pietruszka działa antybakteryjnie a także przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Z powodzenie może być stosowana w zwalczaniu uciążliwego kataru i zapaleniu zatok. Zaleca się wówczas wykonanie naparu z pietruszki i stosowanie go przez około jeden tydzień.
Zawarty w pietruszce kwas alfa-linolenowy obniża ciśnienie krwi, zapobiega nowotworom oraz wykazuje korzystne działanie względem mózgu.
Ponadto wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji rakotwórczych i neutralizowanie kancerogenów zawartych w dymie papierosowym, więc jest polecana palaczom.
Charakterystyczne dla tej rośliny jest to, iż można wykorzystywać zarówno korzeń jak i liście i oba te składniki stanowią bogate źródło witamin.
Pietruszka bije także rekordy w walce ze zbędnymi kilogramami. Zamiast męczących głodówek czy forsownych ćwiczeń ponad siły, szczególnie panie coraz częściej sięgają po zdrową żywność na bazie naturalnych produktów miedzy innymi takich jak pietruszka. Racjonalne odżywianie i regularną aktywność fizyczną dostosowaną do własnych możliwości. Doskonałym pomysłem jest pietruszkowy koktajl , dzięki któremu schudniemy szybciej – nawet 3,5 kg w ciągu tygodnia.
Przepis na pietruszkę odchudzającą i wzmacniającą organizm
Pietruszka zalecana jest osobą, które walczą z nadmiernymi kilogramami i chcą jednocześnie wzmocnić swój organizm.
Składniki
- pęczek natki pietruszki
- cytryna 1 sztuka
- ogórek świeży
- szklanka wody
Sposób przygotowania
Pietruszkę należy oczyścić a następnie umieścić wraz w pokrojonym i obranym ogórkiem w naczyniu blendującym. Następnie należy wycisnąć sok z cytryny i wraz z przegotowaną szklanką wody dodać go do pozostałej części czyli pietruszki i ogórka. Całość blendować około 3-5 min tak aby powstał koktajl.
Dawkowanie
Zaleca się picie przygotowanego napoju codziennie rano przez około 5 dni. Nie zaleca się dłużej stosowania, z uwagi na szybką utratę wagi zaleca się minimum 10 dniową przerwę.
dlaczego rano a nie wieczorem?
Rano, chodzi o na czczo, a jak doskonale wiemy, na czczo zawsze jesteśmy z rana :)